Jak bojovat s ničivou klimatickou změnou? Přišlo překvapivé doporučení

NÁZOR - "Je snadné si zoufat." Tak hodnotí editorial serveru The Guardian rozsah environmentálních problémů, kterým lidstvo čelí, a srovnává ho s velikostí stínů vrhaných zahořklými politiky. Renomovaný deník dodává, že to, co mnohé burcuje k akci, vyvolává u jiných pocit zahlcení a otázku, co může jedinec učinit.

Přístupnější pohled

Přelomová zpráva Mezivládního panelu OSN pro klimatické změny (IPCC) z minulého týdne varovala, že globální oteplování ničí schopnost půdy živit lidstvo, což vedlo mnoho médií k shrnutí v podobě apelu, aby lidé konzumovali méně masa, připomíná editorial. Deklaruje, že šlo o zjednodušení problému, které ale veřejnosti říká, jak může pomoci se zásadní součásti řešení klimatické krize.

"Zajisté šlo o přístupnější pohled než (nabízejí) zdlouhavé rady zprávy v otázkách jako ochrana malých zemědělců a půdy," píše The Guardian. Dodává však, že nebezpečí takového přístupu spočívá v redukci velkých požadavků na rozhodování individuálních spotřebitelů, která pohodlně vyvazuje politiky z nutnosti činit nepopulární opatření a velký byznys z nezbytného omezování svých příjmů.

Není náhoda, že mnoho otázek je prezentováno jako čistě osobní volba, nastiňuje britský deník. Vysvětluje, že je snazší vinit stravovací návyky, lenost a chamtivost za stupňující se obezitu než se zaměřit na prostředí, které k obezitě vede, či silnou potravinářskou lobby, která takové prostředí spoluvytváří. Podobně je snazší nabádat jedince, aby začali meditovat, než řešit společenské a ekonomické faktory, které přispívají k psychickým problémům mnoha lidí, uvádí prestižní server.

Pod dohledem brazilského prezidenta Jaira Bolsonara se stupňuje kácení Amazonie, největšího deštného pralesa světa, a poslední zpráva naznačuje, že pronájmy veřejné půdy a vodních ploch k těžbě ropy a plynu, které realizuje americká administrativa, mohou vést k většímu objemu uhlíkových emisí, než vypustí za celý rok Evropská unie, kritizuje editorial. Dodává, že v tomto kontextu zní soustředění pozornosti na stravovací návyky triviálně.

Bizarní myšlenky se mohou stát normou

"Spoléhání na svědomí jednotlivých zákazníků nemůže nahradit vládní závazky k drastickému snižování uhlíkových emisí a zavedení zákonů, daní a investic, které povedou k udržitelnější společnosti," pokračuje renomovaný deník. Dodává, že i tak jde o důležitou součást řešení, protože zmírnění růstu globální teploty nezáleží pouze na zastavení destrukce největšího deštného pralesa v Brazílii, omezení letů na dovolené v Evropě či snížení americké produkce fosilních paliv, ale na všech těchto i dalších faktorech, které zpráva IPCC otevřeně jmenuje.

Vlády a byznys nejenže udávají směr, ale také následují trendy, připomíná The Guardian. Zdůrazňuje, že zajisté nebudou zaváděna opatření považovaná za politickou či ekonomickou sebevraždu, ale stejně tak bude opouštěna praxe, která politiky a formy stojí značnou část podpory.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Historie sociálních hnutí ukazuje, že myšlenky, které se zdají radikální a bizarní - například zavedení volebního práva žen -, se mohou stát rychle normou a racionálním požadavkem, poukazuje prestižní server. Dodává, že když se neznámá teenagerka Greta Thunbergová rozhodla protestovat před švédským parlamentem proti klimatické krizi, málokdo tušil, že se do školních stávek zapojí přes půl milionu studentů po celém světě a organizace OPEC hnutí označí za "zřejmě největší hrozbu" pro ropný průmysl.

"Nelze změnit systém bez individuální změny," cituje editorial Thunbergovou. Podotýká, že v případě klimatického aktivismu je motto "myslet globálně, jednat lokálně" dlouho známé a účinné a může posloužit jako model pro další kampaně.

Bez ohledu na pochmurný výhled je podle britského deníku zřejmé, že nečinnost stav věcí pouze zhorší, ačkoliv bychom měli být obezřetní ohledně pokusů omezit téma na chování jednotlivých spotřebitelů. Zároveň je třeba mít na paměti nutnost individuální změny a věřit, že existuje šance, že tyto malé posuny mohou spustit větší, nabádá The Guardian.          

Související

Více souvisejících

Klimatické změny Greta Thunbergová (aktivistka)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy