Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vyzval rebelující poslance z řad vládních konzervativců a další opoziční politické strany, aby mu pomohli zabránit odchodu Británie z Evropské unie bez dohody. Žádá je, aby společně vyslovili nedůvěru vládě premiéra Borise Johnsona; Corbyn by se pak chtěl postavit do čela přechodného kabinetu.
Čtveřice oslovených konzervativních poslanců podle serveru televize Sky News uvedla, že diskusi o labouristickém plánu se nebrání. Jedna poslankyně ale prohlásila, že Corbynovu vládu nepodpoří za žádných okolností.
Corbynův návrh už odmítla i šéfka liberálních demokratů Jo Swinsonová. "Je to nesmysl," řekla a Corbyna označila za rozdělující osobnost. Británie podle ní sice nejspíš potřebuje krizovou vládu, ale Corbyn v jejím čele stát nemůže. Až začne zase po letní přestávce zasedat parlament, mohl by přijmout zákon, který by neřízenému brexitu zabránil, dodala nová vůdkyně této prounijní strany, která má v 650členné Dolní sněmovně 12 mandátů.
Corbyn v dopise také uvedl, že chce prosazovat nové referendum o brexitu, jehož součástí by byla i otázka, zda si Britové přejí v EU zůstat.
Nový premiér Johnson slíbil, že Británii z EU vyvede 31. října - ať už na základě dohody s Bruselem, či bez ní. Parlament je ale proti odchodu z evropského bloku bez dohody, který by podle analytiků mimo jiné poškodil britskou ekonomiku, narušil dopravu a vedl k růstu cen a k nedostatku dováženého zboží.
Podle serveru Politico je těžké si přestavit, že by jakýkoli konzervativec mohl pomoci Corbynovi do Downing Street, tedy do čela vlády. Komentátor Stephen Bush v politickém magazínu New Statesman napsal, že žádná forma "vlády národní jednoty" zřejmě nemá šanci a že jedinou možností, jak zastavit neřízený brexit, je zákon schválený parlamentem.
I've written to the leaders of other political parties and senior backbenchers from across Parliament to lay out my plan to stop a disastrous No Deal Brexit and let the people decide the future of our country. pic.twitter.com/Jz1MjXCrqk
— Jeremy Corbyn (@jeremycorbyn) August 14, 2019
Corbyn ve středu poslal šéfům opozičních stran a několika odpůrcům brexitu bez dohody z řad konzervativců dopis, v němž píše, že "přísně časově omezená dočasná vláda" by odložila odchod Británie z EU a vyhlásila nové volby. "Naší prioritou by měla být spolupráce v parlamentu s cílem zabránit velmi škodlivému brexitu bez dohody," vyzývá Corbyn.
Dohodu o podmínkách brexitu s EU vyjednala vláda Johnsonovy předchůdkyně Theresy Mayové, v britském parlamentu ale dokument třikrát narazil především kvůli takzvané irské pojistce, která má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem. Johnson nyní požaduje novou dohodu o rozluce, v níž toto kontroverzní opatření nebude. EU ale o dohodě znovu jednat odmítá.
Mluvčí Downing Street v reakci na Corbynův dopis uvedla, že kabinet "považuje za pána lid" a že respektuje výsledky hlasování, tedy referenda z roku 2016, které rozhodlo o brexitu. "Jeremy Corbyn má za to, že lidé jsou služebníci a že politici mohou zrušit výsledky hlasování, když se jim nelíbí," dodala.
Do brexitu zbývá 77 dní, politiky tedy tlačí čas, navíc brtiský parlament po letní přestávce znovu zasedne až 3. září. Podle některých právníků a Johnsonova poradce Dominica Cummingse by ale i v případě vyslovení nedůvěry nemusel Johnson z funkce okamžitě odejít a mohl by vypsat volby až na listopad, tedy po termínu brexitu.
Související
Corbyn nemůže kandidovat za labouristy, ale v parlamentu chce znovu usednout
Corbyn je zpět v řadách labouristů, členství měl pozastavené kvůli antisemitismu
Jeremy Corbyn , Brexit , Boris Johnson , Velká Británie , Konzervativní strana (VB) , Labouristická strana (VB) , Liberální demokraté (UK)
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 48 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 2 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák