Kde vylodit uprchlíky? Posádka Open Arms dostala novou nabídku, opět odmítla

Španělská vláda nabídla posádce lodi Open Arms, která s více než 100 africkými migranty na palubě kotví nedaleko italského ostrova Lampedusa, že jí může otevřít svůj další přístav, tentokrát na Baleárských ostrovech. Posádka lodi španělské organizace Proactiva Open Arms ale nabídku odmítla a trvá na vylodění na Lampeduse.

Podle posádky je situace migrantů na lodi kritická a cesta do Španělska příliš dlouhá.

"Rozumím tomu, že jejich situace je kritická kvůli nejistotě, kdy se dostanou na pevninu, ale když už jim nabídneme pomoc a bezpečný přístav, měli by být migranti už klidní," řekla dnes španělská vicepremiérka Carmen Calvová místním médiím.

VIDEO: Migrants aboard a rescue boat off the Italian island of Lampedusa jump into the sea in a frantic bid to reach shore. Tempers are fraying as Italy's hard-line interior minister refuses to let the Open Arms boat dock. Read more here: https://t.co/0LdHJSCJek pic.twitter.com/6ieJNKD9rg

— AP Europe (@AP_Europe) August 18, 2019

Baleáry jsou nejbližším španělským území od ostrova Lampedusa, podle deníku El Mundo by tam cesta po moři trvala necelé tři dny. Madrid nejprve o víkendu nabídl posádce Open Arms zakotvení v přístavu Algeciras, kam je to podle deníku El Mundo asi pět dní plavby. Posádka nabídku odmítla. Pak jí vláda nabídla nejbližší španělský přístav Mahón (Maó) na ostrově Menorca či přístav v Palma de Mallorca.

Posádka španělského plavidla nalodila migranty plující z Libye do Evropy během několika operací od 1. srpna, nesměla s nimi ale vplout do italských vod kvůli protiimigrační politice ministra vnitra Mattea Salviniho. Celkem jich nabrala na 160, část z nich postupně převzala italská pobřežní stráž kvůli zdravotním potížím a posléze povolila vylodění nezletilým.

Španělská vicepremiérka dnes také kritizovala posádku lodi Open Arms, že už dříve odmítla nabídku plout s migranty na Maltu a místo toho trvala na Itálii. Podle Calvové se španělská vláda snažila dojednat vylodění na Maltě, neuvedla ale, zda vylodění s Maltou dohodla. Malta oficiálně loď Open Arms odmítla, protože stejně jako Itálie uzavírá od loňska své přístavy lodím nevládních organizací, aby přiměla EU systematicky řešit migrační krizi.

Calvová rovněž kritizovala italskou vládu, že "má stále zavřené přístavy" a že tím "porušuje všechna pravidla". Vyzvala i ke společnému řešení EU v otázce migrace. Po uzavření italských přístavů se totiž loni stalo hlavní vstupní branou migrantů z Afriky do Evropy právě Španělsko. "Každý den připluje mnoho migrantů přes (gibraltarský) průliv (do Španělska)," připomněla Calvová.

V souvislosti s lodí Open Arms Calvová rovněž připomněla, že její posádka "má povolení plout a vézt humanitární pomoc, ne zachraňovat". Letos od ledna byla totiž loď několik měsíců v barcelonském přístavu a měla zakázáno vyplout na moře, protože podle místních úřadů při předchozích záchranných operacích porušila mezinárodní námořní předpisy. Povolení vyplout dostala v dubnu, ale jen za účelem přepravy humanitárního materiálu na ostrovy v Egejském moři.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Itálie přijme 265 migrantů z lodi Open Arms. Čeká je test na koronavirus a karanténa

Italské úřady umožnily na Sicílii přistát lodi španělské nevládní organizace Open Arms, která má na palubě 265 uprchlíků. Plavidlo, které dříve odmítla Malta, k sicilským břehům doplulo dnes kolem poledne. Loď ale nebyla vpuštěna do přístavu, migranti budou muset podstoupit test na přítomnost koronaviru. Po testu budou uprchlíci přesunuti z lodě do karantény, píše místní tisk.

Více souvisejících

Proactiva Open Arms loď s uprchlíky Španělsko Baleáry Itálie uprchlíci

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 17 minutami

před 50 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy