Oslavy Alžběty II. byly zkouškou na OH v Londýně

Praha – Kvapem se blíží třicáté letní olympijské hry, které se odehrají v Londýně. Český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský v pondělním Interview ČT24 přiblížil přípravy, které v Británii finišují.

Britské instituce se věnují přípravám na olympiádu již dva roky. Dle Žantovského budou hry velmi slavnostní, avšak o poznání méně okázalé, než jaké byly například v Pekingu. „Jde především o oslavu sportu a lidské spolupráce,“ řekl.

To jsou hlavní myšlenky OH. Jednou z dalších je, že politika na olympiádu nepatří. FIFA přitom povolila závoj pro fotbalistky z islámských zemí. Žantovský uvedl, že jde u islámských zemí těžko odlišit náboženství od politiky. Prezentace politických symbol by dle něj neměla být na OH přítomna. 

Olympijský bezpečnostní režim začne v Británii příští týden. Týkají se dopravy – v centru Londýna bude řada omezení a přísná bezpečnostní kritéria musí splňovat veřejná doprava. Dle Žantovského je však Británie natolik připravena, že doprava bude zvládnutelná. V ulicích Londýna mají hlídkovat desítky tisíc policistů a na Temži budou britské válečné lodě. Bezpečnostní opatření budou také při vstupu do všech sportovišť. „Nikdo si netroufá říct, zda existuje specifická hrozba,“ uvedl Žantovský, ale pořadatelé všech akcí jsou po 11.září 2001 daleko více obezřetnější.

Ve Velké Británii nedávno oslavili 60. let od nástupu Alžběty II. na trůn. Žantovský oslavy označil za jakousi generální zkoušku na OH, neboť si mohli například policisté vyzkoušet, jak to bude probíhat při hrách.

Aktuálním tématem posledních dnů je rozpad Československa, neboť před dvaceti lety byla v těchto dnech přijata slovenská deklarace, která požadovala slovenskou suverenitu. Žantovský byl v té době mluvčím prezidenta Václava Havla a rozpad ČSFR si nepřál, avšak věděl, že s tím nelze bojovat, neboť touha Slováků po nezávislosti byla příliš silná. Rozchod Česka a Slovenska označil za velice civilizovaný, který neuškodil zájmům ani jedné straně. Dokonce považuje vztah mezi Čechy a Slováky dnes za lepší, než jaký byl za Československa. 

Související

Více souvisejících

Michael Žantovský olympiáda

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy