Těsně před vyhlášením pandemie prasečí chřipky WHO změnila podmínky

Madrid - Světová zdravotnická organizace (WHO) loni v létě zmírnila kritéria pro pandemii, nyní čelí podezření, že tak učinila v zájmu farmaceutických firem profitujících z výroby vakcín proti prasečí chřipce. Píše o tom ve svém sobotním vydání deník Právo.

Britský list Daily Telegraph zjistil, že WHO těsně před vyhlášením pandemie změnila kritéria jednotlivých stupňů rizika, takže nejvyšší, 6. stupeň vstoupil v platnost později. WHO upustila od hlediska úmrtnosti, zato zdůraznila regionální rozsah nemoci.

Šestý stupeň odpovídá stavu, kdy nový virus se již nekontrolovatelně šíří mezi lidmi a existuje několik ohnisek nákazy na více než jednom kontinentu. WHO pak naléhavě doporučuje zásobit se léky a připravit se na masovou nemocnost.

Stupně 5 až 3 odpovídají stavům s nižším rozsahem nákazy a lokalizovaným výskytem, 1. stupeň platí při potvrzené existenci nového viru, který ale dosud nenapadá lidi.

Nedávno kritizoval WHO bývalý šéf zdravotního výboru Rady Evropy Wolfgang Wodarg za to, že je možná pod vlivem farmaceutického průmyslu.

Proti takovým nařčení se WHO brání. "WHO o změně uvažovala dlouho před příchodem prasečí chřipky," uvedla viroložka Wendy Berclayová. Experti podle ní vycházeli z vysokého počtu obětí prasečí chřipky mezi mladými Mexičany.

Je ale zvláštní, že nevzali v potaz lehký průběh nemoci a celkovou úmrtnost nakažených, která nedosahovala – a ani nyní nedosáhla – mortality běžné sezónní chřipky. Úmrtnost na prasečí chřipku dosahuje pouhé 0,03 procenta, což je setina z obětí španělské chřipky z konce první světové války.

Související

Ilustrační foto

Koronavirus má v Česku dvacetkrát více obětí než prasečí chřipka

Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19 dosáhl od začátku pandemie nového typu koronaviru téměř 20.000. Nejvíce obětí z chřipkových virů měla od počátku 20. století pandemie španělské chřipky, která si v letech 1918 až 1920 v Československu vyžádala podle odhadu historika Haralda Salfellnera 44.000 až 82.648 mrtvých, celosvětově na ní pak zemřelo na 40 milionů lidí.

Více souvisejících

prasečí chřipka mexická chřipka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy