Londýn/Praha - Kniha nacistického vůdce Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj boj) se dostává v elektronické podobě do popředí žebříčků bestsellerů v obchodech jako iTunes a Amazon. Píší to dnes britské listy s odvoláním na článek autora Chrise Faraoneho na webu Vocativ.com.
Podle něj je na internetu k dispozici řada anglických verzí Hitlerova pamfletu z roku 1923. Dvě z nich jsou na 12. a 15. příčce v sekci Politika a současné dění v internetovém obchodu iTunes. Na Amazonu je kniha dokonce na prvním místě v sekci Propaganda a politická psychologie. Rovněž na Amazonu je další anglická elektronická verze Mein Kampfu na 11. místě mezi knihami o druhé světové válce.
Jedním z důvodů komerčního úspěchu Mein Kampfu na internetu je zřejmě poměrně nízká cena - 0,99 centů v USA (20 korun) nebo 0,99 pencí (33 korun) v Británii. Podle Faraoneho je ale faktorem i anonymita elektronických knih. "Je to hodně podobné tomu, jako v případě vulgárních romantických románů, které jsou stále více konzumovány ve skrytější elektronické podobě," uvedl faraone.
"Lidé byli trochu nesví, kdyby tyto knihy měli číst nebo si je kupovat na veřejnosti. Ale nemají problém s tím si je koupit na čtečku Kindle nebo na iPad," dodal.
Mein Kampf byl v českém překladu poprvé vydán v roce 1936 a poté a v roce 1993, v obou případech ve zkrácené verzi s poznámkami. K vydání plné verze bez dalších komentářů se odhodlal až nakladatel Michal Zítko a to ve svém vydavatelství Otakar II. v roce 2000 a to ne zrovna nejšťastnějším způsobem.
Krom absence poznámek, jež by Hitlerovy demagogické teorie, lži i polopravdy uváděly na pravou míru, nechal na obálku vytisknout, v novodobé teorii, marketingově přitažlivý symbol orla a hákového kříže a to v celkovém knižním nákladu 10 000 výtisků s nímž suverénně překonal všechny novodobé knižní rekordy. Hlavní argument jeho pozdější obhajoby, svoboda slova, tak v tomto kontextu značně zavání chtíčem vydělat za každou cenu a působí přinejmenším značně neeticky, napsal server odaha.cz.
Mein Kampf je krom České republiky dále „zakázána" v Německu, Izraeli, Norsku, Švýcarsku, Lotyšsku a Portugalsku, běžně je vydávána ve Velké Británii, Rusku, Rumunsku a poněkud paradoxně i ve Spojených Státech.
Související
Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
včera
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
včera
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
včera
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
včera
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
včera
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
včera
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
V reakci na vyhrocenou situaci v oblasti Blízkého východu se sešlo krizové jednání Bezpečnostní rady státu. Toto mimořádné zasedání nechal svolat premiér Andrej Babiš, aby se klíčoví ministři a experti mohli podrobně zabývat možnými dopady aktuálního stavu na Českou republiku. Hlavním tématem diskuse bude nejen bezpečnostní připravenost státu na další vývoj, ale především konkrétní kroky vedoucí k repatriaci českých občanů zasažených konfliktem.
Zdroj: Libor Novák