Madrid - Referendum o nezávislosti španělského Katalánska, které se chystá na 9. listopadu, se konat nemůže, protože je nelegální. Prohlásil to dnes v parlamentu španělský premiér Mariano Rajoy, který se již dříve tvrdě stavěl proti snahám hospodářsky vyspělého Katalánska o osamostatnění.
"Nikdo nemůže jednostranně připravit všechen španělský lid o právo rozhodovat o své budoucnosti. Toto referendum se konat nemůže. Je nelegální. Byl jsem vždy otevřený dialogu, ale v rámci ústavy a zákona," řekl předseda vlády při tradičním výročním seznamování zákonodárců se stavem země.
Katalánský parlament v lednu drtivou většinou podpořil uspořádání referenda o nezávislosti na Španělsku. Poslanci v poměru hlasů 87 pro, 43 proti a třech abstencích schválili podání žádosti ústřednímu parlamentu v Madridu, aby jejich regionu povolil plebiscit zorganizovat. Podle místních komentářů je jisté, že parlament plebiscit neschválí. Proti je jak vládnoucí Lidová strana, která má většinu poslanců, tak i opoziční socialisté.
Katalánský premiér Artur Mas i přes očekávaný odpor madridského parlamentu podle Reuters hodlá referendum přesto vyhlásit. V tom případě se ale Rajoy obrátí na ústavní soud, u kterého se předpokládá, že hlasování zablokuje.
"Pokud se část území některého členského státu rozhodne pro odtržení, pak tato oddělená část přestane být členem Evropské unie," prohlásil místopředseda Evropské komise Joaquín Alumnia v září 2013 konferenci v Barceloně. Jinak řečeno: pokud se Katalánsko odtrhne, v Unii končí.
Katalánsko patří mezi nejbohatší části Španělska
V místních průmyslových oblastech sídlí mnoho mezinárodních firem. Zpracovává se zde mimo jiné ropa. Zdejší půda, podnebí a pracovitost Katalánců dávají základ zemědělství - pěstují se tu fíky, olivy, víno, třešně ale i rýže. Hory, moře a místní speciality lákají turisty, kteří jsou dalším významným zdrojem příjmů.
Katalánci, kteří mají silné historické a kulturní kořeny a vlastní jazyk, chtějí více zasahovat do výběru daní a veřejných výdajů, protože se domnívají, že v rámci Španělska více odvádějí, než mají ze společného státu prospěch. Stále více lidí popřává těmto názorům sluchu při pokračující ekonomické krizi, která si vyžádala tvrdá úsporná opatření centrální vlády v Madridu. Region představuje 20 procent ekonomiky a jen 15 procent voličstva.
Související
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
před 1 hodinou
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
před 2 hodinami
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
před 3 hodinami
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
před 4 hodinami
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
před 5 hodinami
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
před 5 hodinami
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
před 6 hodinami
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
před 7 hodinami
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
před 8 hodinami
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
před 9 hodinami
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
před 9 hodinami
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
před 10 hodinami
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
před 11 hodinami
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
před 12 hodinami
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
před 13 hodinami
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
včera
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
včera
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
Maximum, co je možné, by důchodcům rád od ledna přidal ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). U jednoho z koaličních partnerů by ale s návrhem, aby penze stouply více, než je nezbytně nutné, mohl narazit.
Zdroj: Jan Hrabě