Hannover - Zemský soud v Hannoveru dnes osvobodil bývalého německého prezidenta Christiana Wulffa obžalovaného z neoprávněného čerpání výhod. Soud podle německých médií verdikt zdůvodnil tím, že pro obvinění z přijímání výhod neexistují žádné důkazy, a konstatoval, že exprezidentovi náleží odškodnění. Tato aféra byla jednou z příčin Wulffovy rezignace v únoru 2012.
"Ulevilo se mi. Jsem rád, že se u tohoto soudu prosadilo právo a já se nyní zase můžu dívat dopředu," prohlásil někdejší prezident při odchodu ze soudní síně. S jiným verdiktem prý dnes ani nepočítal.
Wulff čelil obžalobě kvůli tomu, že se v roce 2008 ještě jako regionální dolnosaský premiér nechal na mnichovském pivním festivalu Oktoberfest hostit filmovým producentem Davidem Groenewoldem. Ten údajně část jeho pobytu zaplatil; na hotel a na občerstvení tehdy čelného představitele křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové a jeho rodiny dal 750 eur (dnes asi 20.600 Kč).
Podle žalobců tím chtěl nyní čtyřiapadesátiletého Wulffa ovlivnit, aby uvolnil veřejné prostředky na jeho připravovaný filmový projekt John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše. Peníze nakonec Groenewold skutečně získal.
Obhajoba však tvrdila, že oba muži byli dobří přátelé a mezi takovými jsou podobné vzájemné úhrady běžné. Potvrdila to mimo jiné Wulffova manželka Bettina, s níž se exprezident rozvádí, či jeho osobní strážce.
Státní zástupci se chtějí v průběhu příštího týdne rozhodnout, zda se proti dnešnímu verdiktu odvolají. Žádost o revizi musí podat do týdne. "Využijeme tento čas, abychom rozsudek přezkoumali," řekl agentuře DPA vrchní státní zástupce Frank Lüttig.
Němce už to ani moc nezajímá
Výsledek byl už očekávaný, původně se ale případ zdál mnohem větší. „Bylo to tak, že nejdřív mělo jít o větší věci, jako o nějaké státní zakázky, které by Dolní Sasko dalo nějakým přátelům tehdejšího tamního ministerského předsedy Wulffa, pak šlo o nějaké výlety, podporu, místo v soukromém letadle a podobné jiné věci, až konečně se toto všechno odstranilo, smetlo ze stolu, protože pro to nebyly důkazy," podotýká Jaroslav Šonka, odborník na Německo.
Wulff (prezidentem se stal v červenci 2010) v únoru 2012 rezignoval. Začátek konce si přivolal telefonátem šéfredaktorovi vlivného listu Bild, na kterého tlačil, aby nezveřejnil informace o zvýhodněném úvěru. Obvinění se však nakonec týkalo pouze pohoštění na Oktoberfestu. Wulff mohl vše vyřešit pouhou pokutou, to však neudělal, uvedl Rozhlas.cz.
„On by chtěl zase začít být nějak činný, mohl by být advokátem a podobně a prostě potřebuje plné očištění, trvá na tom a chce z toho vyjít vítězně, i když mu to v té prezidentské kariéře už nepomůže, tak zbytek jeho života nebude zatížený nějakým nevyřešeným případem," podotkl Šonka.
Kauza už nyní Němce příliš nezajímá, Šonka dokonce mluvil o jistém „zhnusení" k opakovaně se vracejícímu tématu.
Související
S muslimy se naučme žít, vyzval německý exprezident. Jinak hrozí střet civilizací
Německá justice nelení: Exprezident Wulff stane před soudem
Christian Wulff , Německo , soudy
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
před 1 hodinou
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
před 1 hodinou
Zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill. Zazářil v Jurském parku
před 2 hodinami
Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům
před 3 hodinami
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
před 4 hodinami
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
včera
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
včera
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
včera
Trump tvrdí, že Hormuz je otevřený. Íránci jsou nemocní lidé, zopakoval
včera
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
Aktualizováno včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO
včera
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
včera
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
včera
Ve Zlíně už platí jen první stupeň požárního poplachu. Případ řeší policie
včera
Republikáni přišli o výraznou osobnost. Zemřel senátor Lindsey Graham
včera
Filmové Vary jsou u konce. Vyhrálo Padlé ovoce, cenu má i Vášáryová
Jubilejní šedesátý ročník karlovarského filmového festivalu v sobotu večer vyvrcholil slavnostním zakončením, kde byly předány ceny. Křišťálový glóbus získal film Padlé ovoce, udělena byla také tři čestná ocenění.
Zdroj: Jan Hrabě