V kokpitu polského prezidentského speciálu byli nejméně dva pasažéři

Varšava - Těsně před havárií polského prezidentského speciálu ve Smolensku byli v kabině minimálně dva pasažéři, uvedly polské letecké úřady. Jeden z těchto hlasů byl již identifikován, informuje ve čtvrtek Gazeta Wyborcza.

Na tiskové konferenci potvrdila ředitelka Mezistátního leteckého výboru Taťjana Anodinová, že analýza obsahu černých skříněk již skončila. Vyšetřování již podle ní vyloučilo technickou závadu, sabotáž nebo teroristický útok, nehodu proto jednoznačně způsobil člověk. Letadlo navíc bylo v dobrém technickém stavu.

Hlasy se na nahrávce ozývají asi 16 nebo 20 minut před havárií již v době, kdy piloti dostali z řídící věže první upozornění, že podmínky k přistání jsou nepříznivé. Polská média již dříve informovala o hlasu na nahrávce z černých skříněk, který nepatřil nikomu z posádky. Pátý hlas byl patrně šéf protokolu Mariusz Kazanov, jehož tělo bylo po katastrofě nalezeno společně s ostatky posádky.

„Ukázalo se, že v kabině byli lidé, kteří nebyli členy posádky, což bude předmětem vyšetřování,“ řekla Anodinová s tím, že jeden z hlasů byl již identifikován, ale není možné jeho totožnost zveřejnit.

Polská delegace směřovala na pietní akt u příležitosti 70. výročí katyňského masakru a měla zpoždění. V souvislosti s tím se téměř bezprostředně po havárii začalo spekulovat, že s ohledem na důležitost této akce někdo z vysoce postavených cestujících dal posádce příkaz, aby na smolenském letišti přistála za každou cenu.

Hovořilo se o samotném prezidentu Kaczyńském, který do řízení letounu posádce zasahoval již v jednom případě. Šlo o jednu z jeho cest do Gruzie. Pilot letounu ho ale tehdy neposlechl a kvůli nevyhovujícím podmínkám na gruzínském letišti přistál v Ázerbájdžánu.

Tyto spekulace se dosud nepotvrdily.

Polský prezidentský speciál Tu-154M se zřítil při neúspěšném pokusu o přistání v husté mlze u vojenského letiště Severnyj u Smolenska. Na jeho palubě zahynulo 96 lidí včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho ženy Marie a desítek představitelů polského veřejného života.

Vyšetřováním příčin nehody se zabývají ruští a polští odborníci. Souběžně s tím vede polská vojenská prokuratura samostatné, nezávislé vyšetřování.

Související

Lech Kaczyński

Polsko dal řeší tragédii, při které zemřel Kaczyński. Chce zatknout dispečery

Soud ve Varšavě rozhodl, že mají být zatčeni tři ruští dispečeři, kteří řídili provoz na letišti v západoruském Smolensku 10. dubna 2010, kdy se tam při pokusu o přistání zřítil stroj s tehdejším polským prezidentem Lechem Kaczyńským na palubě. Informoval o tom pravicový portál wPolityce.pl, podle kterého to znamená, že prokuratura bude moci na trojici dispečerů vydat mezinárodní zatykač.
Jaroslaw Kaczyński na misi s premiéry Česka, Slovinska a Polska na Ukrajině (15.3.2022).

Kaczyński: Rusko může za leteckou katastrofu u Smolenska, mám důkazy

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński dnes obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska, při které přesně před 12 lety zahynul jeho bratr-dvojče, tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a spolu s ním dalších 95 členů delegace a posádky vládního letadla. Kaczyński slíbil "velice brzy" předložit důkazy pro svá tvrzení.

Více souvisejících

Lech Kaczyński Letecké nehody

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy