V kokpitu polského prezidentského speciálu byli nejméně dva pasažéři

Varšava - Těsně před havárií polského prezidentského speciálu ve Smolensku byli v kabině minimálně dva pasažéři, uvedly polské letecké úřady. Jeden z těchto hlasů byl již identifikován, informuje ve čtvrtek Gazeta Wyborcza.

Na tiskové konferenci potvrdila ředitelka Mezistátního leteckého výboru Taťjana Anodinová, že analýza obsahu černých skříněk již skončila. Vyšetřování již podle ní vyloučilo technickou závadu, sabotáž nebo teroristický útok, nehodu proto jednoznačně způsobil člověk. Letadlo navíc bylo v dobrém technickém stavu.

Hlasy se na nahrávce ozývají asi 16 nebo 20 minut před havárií již v době, kdy piloti dostali z řídící věže první upozornění, že podmínky k přistání jsou nepříznivé. Polská média již dříve informovala o hlasu na nahrávce z černých skříněk, který nepatřil nikomu z posádky. Pátý hlas byl patrně šéf protokolu Mariusz Kazanov, jehož tělo bylo po katastrofě nalezeno společně s ostatky posádky.

„Ukázalo se, že v kabině byli lidé, kteří nebyli členy posádky, což bude předmětem vyšetřování,“ řekla Anodinová s tím, že jeden z hlasů byl již identifikován, ale není možné jeho totožnost zveřejnit.

Polská delegace směřovala na pietní akt u příležitosti 70. výročí katyňského masakru a měla zpoždění. V souvislosti s tím se téměř bezprostředně po havárii začalo spekulovat, že s ohledem na důležitost této akce někdo z vysoce postavených cestujících dal posádce příkaz, aby na smolenském letišti přistála za každou cenu.

Hovořilo se o samotném prezidentu Kaczyńském, který do řízení letounu posádce zasahoval již v jednom případě. Šlo o jednu z jeho cest do Gruzie. Pilot letounu ho ale tehdy neposlechl a kvůli nevyhovujícím podmínkám na gruzínském letišti přistál v Ázerbájdžánu.

Tyto spekulace se dosud nepotvrdily.

Polský prezidentský speciál Tu-154M se zřítil při neúspěšném pokusu o přistání v husté mlze u vojenského letiště Severnyj u Smolenska. Na jeho palubě zahynulo 96 lidí včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho ženy Marie a desítek představitelů polského veřejného života.

Vyšetřováním příčin nehody se zabývají ruští a polští odborníci. Souběžně s tím vede polská vojenská prokuratura samostatné, nezávislé vyšetřování.

Související

Lech Kaczyński

Polsko dal řeší tragédii, při které zemřel Kaczyński. Chce zatknout dispečery

Soud ve Varšavě rozhodl, že mají být zatčeni tři ruští dispečeři, kteří řídili provoz na letišti v západoruském Smolensku 10. dubna 2010, kdy se tam při pokusu o přistání zřítil stroj s tehdejším polským prezidentem Lechem Kaczyńským na palubě. Informoval o tom pravicový portál wPolityce.pl, podle kterého to znamená, že prokuratura bude moci na trojici dispečerů vydat mezinárodní zatykač.
Jaroslaw Kaczyński na misi s premiéry Česka, Slovinska a Polska na Ukrajině (15.3.2022).

Kaczyński: Rusko může za leteckou katastrofu u Smolenska, mám důkazy

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński dnes obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska, při které přesně před 12 lety zahynul jeho bratr-dvojče, tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a spolu s ním dalších 95 členů delegace a posádky vládního letadla. Kaczyński slíbil "velice brzy" předložit důkazy pro svá tvrzení.

Více souvisejících

Lech Kaczyński Letecké nehody

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy