Londýn - Jeden ze tří moderátorů populární britské motoristické show Top Gear, Jeremy Clarkson, dostal od BBC poslední varování kvůli tomu, že při natáčení jedné z epizod pořadu údajně použil urážlivý výraz pro člověka tmavé pleti. Výraz "nigger" (negr) údajně padl během natáčení v roce 2013 a záznam, který nyní vytáhl na svět britský bulvár, nebyl nikdy použit.
Ze záznamu navíc ani není zřetelně jasné, zda sporné slovo vůbec padlo, napsal britský tisk.
Clarksona (54) si předvolali šéfové BBC poté, co list Daily Mirror informoval, že Clarkson údajně použil slovo "nigger" ve staré verzi dětského rozpočítadla "Eeny, Meeny, Miny, Moe" (v češtině enyky, benyky...), když se rozhodoval mezi dvěma vozy.
V současnosti se v druhém verši tohoto rozpočítadla obvykle "nigger" nahrazuje slovem "tiger" - tygr a Clarkson trvá na tom, že sporný výraz nezřetelně zamumlal. Sám se pak rozhodl natočit scénu znovu a použil slovo "teacher" - učitel.
Daily Mirror neupřesnil, kde záznam získal, ani proč s ním vyrukoval právě teď. Jeho odhalení ale vedlo k výzvám, aby Clarkson z pořadu odešel nebo dostal výpověď od BBC.
Moderátor, jemuž sporné či otevřeně urážlivé výroky nejsou cizí, se minulý týden omluvil ve videonahrávce zveřejněné na Twitteru. Přesto, jak řekl, dostal poslední varování. "BBC mně sdělila, že pokud ještě udělám nějakou urážlivou poznámku, kdekoli a kdykoli, vyhodí mě," napsal Clarkson.
Clarkson trvá na tom, že ono "slovo na 'n'" nepoužívá, protože mu připadá "krajně ohavné". "Je to legrační. Vždycky jsem si myslel, že mě vyhodí za něco, co jsem řekl. Ne za to, co jsem vlastně neřekl," dodal.
Lidé afrického původu, neboli černoši, jak se jim často říká, se během dlouhých let rozšířili po celém světě, kde žijí v různě velkých skupinách. Žijí převážně tam, odkud pocházejí - v Africe. Dále pak v důsledku obchodu s otroky v Karibiku a Spojených státech. Evropa v posledních desetiletích zažila příliv černochů, jež přicházejí z různých důvodů. Historicky byli černoši do Evropy přiveženi během obchodu s otroky, další následovali během koloniální éry. Tato skupina přicházela především do západní Evropy. Během studené války bylo mnoho černoškých obyvatel pozváno na studia ve východním komunistickém bloku. V nedávné minulosti pak přicházeli do Evropy převážně za studiem nebo prací.
Afričané v Evropě tvoří sice malou skupinu z hlediska reflexe, je však dostatečně velká na to, aby reprezentovala různé trendy a zkušenosti, měnící se role a vnímání. Časopis The African Courier se zaměřil na Evropany černošského původu a představuje je jako samostatný celek, a ne jako jakýsi doplněk koloniální a postkoloniální dynamiky. Podle konzervativních odhadů žije více než 70% Evropanů černoškého původu v sedmi státech Evropy – Velké Británii, Francii, Nizozemí, Německu, Itálii, Španělsku a Portugalsku.
Časopis The African Courier zveřejnil výběr zkušeností Afričanů, kteří se usadili v Evropě. Zkušenosti jsou tak různorodé jako samotní lidé, kterých se to týká. Popisují znechucení nad otevřenou dvouznačností v politice a praxi evropských zemí. Například Francouzi mluví o rovnosti, volnosti a bratrství, avšak "francouzský občan jiné barvy pleti nikdy neví, na koho narazí – sladkého pudla francouzské nóbl společnosti nebo zlého psa koloniální a domácí brutality."
Nizozemí si neví rady s tím, jak se k vlastní smíšené společnosti chovat, takže se ujaly výrazy jako rodilý Holanďan a nový Holanďan, neboli Autochtoon and Allochtoon. Tyto výrazy neříkají nic o rase, jsou ale každopádně nálepkou, která vede k odlišení na základě příslušnosti k určitému etniku, uvedl server centrum.humanitasafrika.cz.
Související
Harry a Meghan získali podporu Britů. Ostrý komentář Jeremyho Clarksona byl odsouzen nejen dcerou Emily
Harry a Meghan našli zastání. Lidé kvůli nim poslali tisíce stížností
Jeremy Clarkson , BBC , černoši
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek