Paříž - Nejlepším místem na Zemi pro život je již počtvrté v řadě Austrálie. Dokládá to Index kvality života, který každoročně sestavuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Index hodnotí podle 11 kritérií životní úroveň ve 36 hospodářsky vyspělých zemích světa. Rozhodujícími faktory jsou například zdraví, výše a rozdělení příjmů ve společnosti, zaměstnanost, délka pracovní doby, bydlení, bezpečí, volný čas či spokojenost se životem. Česká republika je v tomto žebříčku na 23. místě.
V první pětce jsou tradičně severské země Norsko, Švédsko, Dánsko a Kanada. Do první desítky se vedle Austrálie dostaly také Švýcarsko, USA, Finsko, Nizozemsko a Nový Zéland. Česká republika je na 23. místě za Slovinskem, ale před Slovenskem, Estonskem či Jižní Koreou. Loni se ČR umístila na 22. pozici. Na chvostu žebříčku je Mexiko spolu s Tureckem. V České republice dosahuje podle OECD roční očištěný disponibilní příjem na osobu v průměrné domácnosti 17.262 dolarů (asi 341.000 korun), průměr v OECD činí 23.938 dolarů (přibližně 473.000 korun). Do této částky OECD zahrnuje nejen příjmy z ekonomické aktivity, ale například také sociální transfery či bezplatnost školství a zdravotní péče. V ČR ale existuje poměrně značná nerovnost, kdy 20 procent nejbohatších obyvatel vydělává takřka čtyřikrát více než 20 procent nejchudších. Zaměstnanost je naopak nad průměrem OECD. Středoškolské vzdělání má v ČR 92 procent obyvatel ve věku 25 - 64 let, což je značně na průměrem 75 procent v rámci OECD. Očekávaná doba dožití při narození je v ČR 78 let, tedy o dva roky méně, než je průměr OECD. Subjektivní úroveň spokojenosti je u Čechů lehce pod průměrem, kdy u 71 procent obyvatel převažují v každodenním životě pozitivní zážitky nad těmi negativními, průměr OECD je 76 procent. Austrálie je na špici žebříčku v občanské angažovanosti, nadprůměrně je hodnocena například v následujících kategoriích: kvalita životního prostředí, zdraví, bydlení, osobní bezpečnost, zaměstnanost, subjektivní životní spokojenost. Podprůměrné hodnoty dosahuje pouze v kategorii rovnováha mezi pracovním a osobním životem. Prvenstvím v tomto kritériu se naopak může pochlubit Dánsko. Švédsko je první v kvalitě životního prostředí, v osobní bezpečnost ale zaostává za průměrem. Švýcaři si vedou nejlépe v kategorii zaměstnanosti, příjmů a subjektivní spokojenosti. V Mexiku je největším problémem bezpečnost, Turecko nejvíce ztrácí v kategorii příjmu, bydlení a také životní spokojenosti. Žebříček indexu kvality života podle OECD (vybrané země): 1. Austrálie 2. Norsko 3. Švédsko 4. Dánsko 5. Kanada 6. Švýcarsko 7. USA 8. Finsko 9. Nizozemí 10. Nový Zéland 11. Island 12. Velká Británie ... 21. Španělsko 22. Itálie 23. Česká republika 24. Izrael 25. Jižní Korea 26. Slovensko 27. Polsko
Související
Nejlepší místa na Zemi: Kde si opravdu užijete a budou na vás milí?
Nejlepší místo na Zemi , Austrálie , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák