Budapešť - Maďarský konzervativní premiér Viktor Orbán dnes vyzval k udělení autonomie pro maďarskou menšinu žijící na západě Ukrajiny. Předchozí Orbánovy výroky na toto téma vyvolaly minulý týden diplomatické přestřelky mezi Budapeští, Kyjevem a Varšavou. "Vedení maďarského státu podporuje požadavky autonomie Maďarů v Zakarpatí," řekl šéf vlády v maďarské televizi.
Asi 150.000 až 200.000 lidí hlásících se k maďarskému původu žije v Zakarpatské oblasti, kde Ukrajina hraničí s Polskem, Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem. Etničtí Maďaři tam tvoří asi osminu místní populace.
"Stabilní a demokratická Ukrajina je v našem zájmu, ale Ukrajina nemůže být stabilní a demokratická bez toho, že by udělila menšinám a národnostním společenstvím jejich práva," prohlásil Orbán.
Premiér se zasazoval za autonomii pro etnické Maďary žijící v zahraničí, včetně Ukrajiny, už v parlamentu 10. května, po svém opětovném potvrzení ve funkci premiéra po vítězství v dubnových volbách.
Trauma jménem Trianon
Trianonská smlouva (1920) vytyčila nové hranice maďarského státu. Ten se po skončení první světové války stal nástupcem předválečného Uherska. Důsledkem smlouvy byly velké územní ztráty Uher jako součásti poraženého Rakousko-Uherska. Kolem 70 procent maďarského území bylo rozděleno mezi sousední státy Československo, Rumunsko, Království SHS (pozdější Jugoslávii) a Rakousko.
Více jak tři milióny Maďarů za hranicemi nového osekaného státu sice představovalo tu největší potupu, ale to největší trauma pro nový stát představoval především ekonomický kolaps. Vítězné mocnosti svými novými hranicemi rozvrátily dopravní infrastrukturu, připravili dosud celým Uhrám vládnoucí Maďary o skoro všechny suroviny a navrch na nový stát naložily válečné reparace. Už tehdy se někteří státníci potupených Maďarů zastali. Americký prezident Woodrow Wilson prý prohlásil: „Rozbití Maďarska je absurdní."
Po 2. světové válce si Maďaři mnohé slibovali od nastupujících komunistů. Vždyť ještě v roce 1924 sdružení komunistická stran Kominterna podporovala „právo Maďarů na sebeurčení, i kdyby to znamenalo odloučení od států, které jim vládnou". Po válce ale na rozkaz Stalina maďarští komunisté s hranicemi nic neudělali. To ale neznamená, že by letité trauma bylo překonáno, informuje server mimochodem.info.
Náhrobky potupné mírové smlouvě, která byla uzavřena v Trianonském paláci ve Versailles mezi Maďarským královstvím a vítězi první světové války, jsou dodnes po celém Maďarsku a o jejich smyslu nemůže být pochyb. V Békešské Čabě má pomník Trianonu podobu spuštěné gilotiny, v Köszegu zase obrovský kříž svými rameny ukazuje ke ztraceným územím.
Maďarský prezident János Áder "trauma trianonské smlouvy" připomněl například v březnu 2013 v projevu k maďarským středoškolákům z menšinových komunit na Slovensku, Ukrajině, v Rumunsku, Srbsku a Rakousku. Poděkoval jejich rodičům a učitelům za to, že pomáhají udržet mezi mladou generací povědomí národní identity, maďarské kultury a tradic.
Související
Políček Rusku: NATO chce zahrnout Maďarsko do svých jaderných plánů
Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku
Maďarsko , Viktor Orbán , Ukrajinská krize
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová
před 33 minutami
Kreml opět blouzní. Obvinil Evropu, že se snaží zničit Rusko
před 1 hodinou
COP29: První den se sešly tisíce politiků a diplomatů, dorazil i Tálibán
před 2 hodinami
COP29: Velrybáři nejsou jedinou hrozbou. Keporkaky decimují i změny počasí
před 3 hodinami
Třeba Trump překvapí? Francouzi zatím neztrácení naději
před 4 hodinami
Skrytá stránka diskuzí o počasí: Státy si vzájemně nerozumí, budoucnost světa závisí na neviditelném povolání
před 4 hodinami
Boj proti změnám počasí skončil? Obavy se naplňují, i USA se bojí, co udělá Trump
před 5 hodinami
Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat
před 6 hodinami
Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA
před 6 hodinami
NATO má nad Ruskem výraznou vojenskou převahu, ukázala analýza. Až na jednu oblast
před 6 hodinami
Trump měl kvůli válce na Ukrajině mluvit s Putinem. Kreml to popírá, USA mlčí
před 7 hodinami
Nekončící houkání sirén, útoky každou noc. Jak se žije Ukrajincům pod ruským náporem?
před 8 hodinami
Trump se připravuje na druhé funkční období. Plánuje dramatické změny ve Washingtonu i ve světě
před 8 hodinami
COP29: Změny počasí ničí mořský život. Ledovce budou brzy minulostí
před 9 hodinami
Změny počasí jsme nezastavili. 2024 bude nejteplejším rokem v historii, Pařížská dohoda padla
před 10 hodinami
Trump klimatickým změnám nevěří. Jak jeho zvolení ovlivní snahy o zastavení změn počasí?
před 10 hodinami
„Jste 38 dní od ztráty kapesného“. Trumpův syn se na Instagramu vysmál Zelenskému
před 11 hodinami
Chybíš mi, Kime. Nezájem. Trump se musí připravit na zcela jiného vůdce KLDR, než se kterým se setkal
před 11 hodinami
Feriho vezli z vězení do nemocnice. Panovaly obavy z nákazy virem HIV
před 11 hodinami
Jak zastavit změny počasí? Kdo zaplatí škody? Lídři z celého světa se sešli v Baku, COP29 začíná
V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, dnes odstartovala klimatická konference COP29. Tento významný summit proběhne za účasti globálních lídrů, vládních úředníků a delegátů a soustředí se na klíčové priority, mezi které patří financování klimatických změn, opatření ke zmírnění dopadů klimatických změn nebo adaptace a podpora zranitelných komunit v globálním úsilí o řešení změny klimatu.
Zdroj: Libor Novák