Orbán provokuje: Maďaři na Ukrajině by měli mít autonomii. Trianonské trauma?

Budapešť - Maďarský konzervativní premiér Viktor Orbán dnes vyzval k udělení autonomie pro maďarskou menšinu žijící na západě Ukrajiny. Předchozí Orbánovy výroky na toto téma vyvolaly minulý týden diplomatické přestřelky mezi Budapeští, Kyjevem a Varšavou. "Vedení maďarského státu podporuje požadavky autonomie Maďarů v Zakarpatí," řekl šéf vlády v maďarské televizi.

Asi 150.000 až 200.000 lidí hlásících se k maďarskému původu žije v Zakarpatské oblasti, kde Ukrajina hraničí s Polskem, Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem. Etničtí Maďaři tam tvoří asi osminu místní populace.

"Stabilní a demokratická Ukrajina je v našem zájmu, ale Ukrajina nemůže být stabilní a demokratická bez toho, že by udělila menšinám a národnostním společenstvím jejich práva," prohlásil Orbán.

Premiér se zasazoval za autonomii pro etnické Maďary žijící v zahraničí, včetně Ukrajiny, už v parlamentu 10. května, po svém opětovném potvrzení ve funkci premiéra po vítězství v dubnových volbách.

Trauma jménem Trianon

Trianonská smlouva (1920) vytyčila nové hranice maďarského státu. Ten se po skončení první světové války stal nástupcem předválečného Uherska. Důsledkem smlouvy byly velké územní ztráty Uher jako součásti poraženého Rakousko-Uherska. Kolem 70 procent maďarského území bylo rozděleno mezi sousední státy Československo, Rumunsko, Království SHS (pozdější Jugoslávii) a Rakousko.

Více jak tři milióny Maďarů za hranicemi nového osekaného státu sice představovalo tu největší potupu, ale to největší trauma pro nový stát představoval především ekonomický kolaps. Vítězné mocnosti svými novými hranicemi rozvrátily dopravní infrastrukturu, připravili dosud celým Uhrám vládnoucí Maďary o skoro všechny suroviny a navrch na nový stát naložily válečné reparace. Už tehdy se někteří státníci potupených Maďarů zastali. Americký prezident Woodrow Wilson prý prohlásil: „Rozbití Maďarska je absurdní."

Po 2. světové válce si Maďaři mnohé slibovali od nastupujících komunistů. Vždyť ještě v roce 1924 sdružení komunistická stran Kominterna podporovala „právo Maďarů na sebeurčení, i kdyby to znamenalo odloučení od států, které jim vládnou". Po válce ale na rozkaz Stalina maďarští komunisté s hranicemi nic neudělali. To ale neznamená, že by letité trauma bylo překonáno, informuje server mimochodem.info.

Náhrobky potupné mírové smlouvě, která byla uzavřena v Trianonském paláci ve Versailles mezi Maďarským královstvím a vítězi první světové války, jsou dodnes po celém Maďarsku a o jejich smyslu nemůže být pochyb. V Békešské Čabě má pomník Trianonu podobu spuštěné gilotiny, v Köszegu zase obrovský kříž svými rameny ukazuje ke ztraceným územím.

Maďarský prezident János Áder "trauma trianonské smlouvy" připomněl například v březnu 2013 v projevu k maďarským středoškolákům z menšinových komunit na Slovensku, Ukrajině, v Rumunsku, Srbsku a Rakousku. Poděkoval jejich rodičům a učitelům za to, že pomáhají udržet mezi mladou generací povědomí národní identity, maďarské kultury a tradic.

Související

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Marie Benešová

Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Ve věku 76 let zemřela Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti a výrazná osobnost české politické scény. Potvrdila to bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, a na sociální síti X to uvedl předseda Rady ČTK David Soukup. 

před 33 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

COP29: První den se sešly tisíce politiků a diplomatů, dorazil i Tálibán

Na klimatické konferenci COP29 v ázerbájdžánském Baku se první den setkaly tisíce politiků, vyjednávačů, vědců a aktivistů z téměř 200 zemí světa, aby jednaly o dalších krocích v boji proti klimatickým změnám. Přestože všechny země sdílejí společný cíl zmírnit klimatické dopady, rozdíly v prioritách a zájmech zpomalují dosažení konsensu. 

před 2 hodinami

Velryby, ilustrační fotografie

COP29: Velrybáři nejsou jedinou hrozbou. Keporkaky decimují i změny počasí

Historie komerčního lovu velryb ve 20. století měla ničivé dopady na populace keporkaků, přičemž nejtvrději byly zasaženy v Tichomoří. V 80. letech minulého století se počet keporkaků v severním Pacifiku snížil na méně než 1 000 jedinců, což vyvolalo obavy o budoucnost těchto majestátních zvířat. Nyní ale do hry vstupuje nová hrozba.

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Třeba Trump překvapí? Francouzi zatím neztrácení naději

Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot v pondělí varoval před unáhlenými závěry ohledně budoucí politiky Spojených států pod vedením nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zejména pokud jde o jeho přístup k ukrajinské otázce a možnost dohody s Ruskem, která by mohla ohrozit zájmy Ukrajiny. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

před 6 hodinami

Kamala Harrisová

Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA

Republikán Donald Trump minulý týden v amerických prezidentských volbách suverénně porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Ač kandidátce Demokratické strany průzkumy přisuzovaly daleko větší úspěch, nedokázala získat ani jeden z rozhodujících států. Spojené státy si tak na první ženskou prezidentku v historii počkají ještě minimálně další čtyři roky.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Trump měl kvůli válce na Ukrajině mluvit s Putinem. Kreml to popírá, USA mlčí

Kreml popřel zprávy, že by Donald Trump uskutečnil telefonický rozhovor s Vladimirem Putinem, během kterého měl varovat ruského prezidenta před eskalací války na Ukrajině. Tento hovor, o kterém jako první informoval deník Washington Post, údajně proběhl ve čtvrtek. Trump měl při rozhovoru také zmínit "významnou americkou vojenskou přítomnost v Evropě."

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ledovec, Antarktida

COP29: Změny počasí ničí mořský život. Ledovce budou brzy minulostí

Podle nejnovější zprávy Světové meteorologické organizace OSN (WMO) směřuje rok 2024 k tomu, aby se stal nejteplejším rokem v historii. Zpráva však přináší i další znepokojivá zjištění, která odrážejí dlouhodobé varování klimatických vědců o dopadech globálního oteplování, uvedl server BBC.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feriho vezli z vězení do nemocnice. Panovaly obavy z nákazy virem HIV

Exposlance Dominika Feriho, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, převezli na začátku listopadu z teplické věznice do vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci. Podle zdrojů deníku Blesk panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 11 hodinami

Jak zastavit změny počasí? Kdo zaplatí škody? Lídři z celého světa se sešli v Baku, COP29 začíná

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, dnes odstartovala klimatická konference COP29. Tento významný summit proběhne za účasti globálních lídrů, vládních úředníků a delegátů a soustředí se na klíčové priority, mezi které patří financování klimatických změn, opatření ke zmírnění dopadů klimatických změn nebo adaptace a podpora zranitelných komunit v globálním úsilí o řešení změny klimatu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy