Nekončící houkání sirén, útoky každou noc. Jak se žije Ukrajincům pod ruským náporem?

Od 1. září se ukrajinské hlavní město, Kyjev, vyhnulo útokům ruských bezpilotních letounů jen v jedinou noci – 14. října. Každou druhou noc bylo mnoho z jeho 4,5 milionu obyvatel probuzeno sirénami a spěchalo do nějakého úkrytu. Jen v prvním listopadovém týdnu houkaly sirény 43 hodin. Jak se žije lidem v takových podmínkách?

Tento neustálý nápor je jen jedním z ukazatelů, že Rusko pokračuje ve svém útoku na Ukrajinu na plné obrátky, i když Ukrajina čelí vážné nejistotě ohledně budoucí podpory ze strany Spojených států a Evropy. Města jako Charkov, Záporoží a Oděsa také za poslední týdny trpěla častými útoky dronů a raket, což naznačuje obnovenou snahu Ruska podlomit odhodlání ukrajinských civilistů.

V sobotu v noci ukrajinská protivzdušná obrana detekovala rekordních 145 příchozích dronů Šáhid. Tento nárůst útoků na města přichází v době, kdy ruské síly pokračují v pomalém, ale stálém postupu v Donbasu, zejména v oblasti Doněcku, zatímco ukrajinské jednotky čelí problémům s nedostatkem lidských sil a jsou stále více přetížené na rozsáhlé frontové linii.

Obyvatelé Kyjeva popisují dlouhé a děsivé noci, kdy sirény přerušují jejich spánek a klesají trosky na obytné bloky, obchody a domy. Viktoria Kovalchuk se s CNN podělila o to, jak její 6letý syn Teo po pádu trosek z dronu, který zasáhl její okolí, zažíval velký strach a držel se jí za ruku. Kovalchuk říká, že její syn je v neustálém stresu a že poslední dva měsíce, kdy se bombardování stalo častější, tráví buď v koupelně, nebo v úkrytu v suterénu.

I některé podniky utrpěly ztráty. Maksym, majitel restaurace, uvedl, že trosky z dronu prorazily střechu jeho podniku a způsobily škody ve výši přibližně 10 tisíc dolarů. I přes to se ale rozhodl, že podnik obnoví a bude pokračovat v činnosti. Alarmy mají obrovský dopad na život ve městě – zavírají mosty, veřejná doprava je přerušena a dvě části města na obou stranách řeky Dněpr jsou efektivně oddělené.

Konstantin Usov, zástupce starosty Kyjeva, uvedl, že při útocích „město zmrzne“. Tento efekt způsobuje velké zpoždění v ekonomice města. Během sirén se mnoho dětí neúčastní školní výuky. Mnoho baterií protivzdušné obrany spravují dobrovolníci, včetně členů ukrajinského Nejvyššího soudu, jako je Jurij Chumak, který říká, že intenzita útoků dronů vrcholila v posledních dvou až třech měsících.

Drony, které ruské síly využívají, se zdají být součástí strategie zastrašování civilistů spíše než snahy o masivní ztráty. Přesto bylo několik lidí, včetně 15leté Mariye Troyanivské, v posledních týdnech zabito. Ukrajinská sociologická instituce pravidelně zjišťuje, zda Ukrajina má pokračovat v boji za každou cenu. V únoru odpovědělo kladně 73 % respondentů, zatímco v říjnu už jen 63 %.

Tento pokles odhodlání se pravděpodobně prohlubuje zpravodajskými informacemi z fronty, kde ruské útoky postupně podlamují ukrajinskou obranu, zejména v oblasti klíčového uzlu Pokrovsk v Donbasu. Ukrajinské síly čelí nejen ruské převaze v počtu, ale i problémům s integrací nově mobilizovaných vojáků. I když Ukrajina používá různé typy dronů k útočení na ruské síly, těžko může nahradit nedostatek pěchoty.

Ukrajinské jednotky jsou stále na frontové linii v defenzivní pozici , přičemž někteří analytici se domnívají, že Rusko se připravuje na další ofenzívu na jihu Ukrajiny. Zatímco Ukrajinci za tento rok získali pouze část ruského území v Kurské oblasti, situace na frontě zůstává nejasná.

Mezitím v politické sféře narůstá konsenzus, že vyjednávání s Ruskem, která by zahrnovala alespoň dočasnou ztrátu území, mohou být jediným způsobem, jak válku ukončit. Ukrajinské vítězství, definované jako vyhnání ruských vojsk z celého jejího území, je považováno za nedosažitelné.

Ministerstvo zahraničí Ukrajiny zůstává optimistické, s tím, že Andrij Sybiha prohlásil, že Ukrajina usiluje o spravedlivý mír, nikoli o appeasement. Cesta k vyjednávání je však nejistá, a Kreml stále trvá na svých cílech v oblasti Ukrajiny, včetně anexe čtyř východních a jižních regionů. 

Související

Ruská armáda, ilustrační foto Původní zpráva

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Více souvisejících

válka na Ukrajině dron Šáhid-136 Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy