Nekončící houkání sirén, útoky každou noc. Jak se žije Ukrajincům pod ruským náporem?

Od 1. září se ukrajinské hlavní město, Kyjev, vyhnulo útokům ruských bezpilotních letounů jen v jedinou noci – 14. října. Každou druhou noc bylo mnoho z jeho 4,5 milionu obyvatel probuzeno sirénami a spěchalo do nějakého úkrytu. Jen v prvním listopadovém týdnu houkaly sirény 43 hodin. Jak se žije lidem v takových podmínkách?

Tento neustálý nápor je jen jedním z ukazatelů, že Rusko pokračuje ve svém útoku na Ukrajinu na plné obrátky, i když Ukrajina čelí vážné nejistotě ohledně budoucí podpory ze strany Spojených států a Evropy. Města jako Charkov, Záporoží a Oděsa také za poslední týdny trpěla častými útoky dronů a raket, což naznačuje obnovenou snahu Ruska podlomit odhodlání ukrajinských civilistů.

V sobotu v noci ukrajinská protivzdušná obrana detekovala rekordních 145 příchozích dronů Šáhid. Tento nárůst útoků na města přichází v době, kdy ruské síly pokračují v pomalém, ale stálém postupu v Donbasu, zejména v oblasti Doněcku, zatímco ukrajinské jednotky čelí problémům s nedostatkem lidských sil a jsou stále více přetížené na rozsáhlé frontové linii.

Obyvatelé Kyjeva popisují dlouhé a děsivé noci, kdy sirény přerušují jejich spánek a klesají trosky na obytné bloky, obchody a domy. Viktoria Kovalchuk se s CNN podělila o to, jak její 6letý syn Teo po pádu trosek z dronu, který zasáhl její okolí, zažíval velký strach a držel se jí za ruku. Kovalchuk říká, že její syn je v neustálém stresu a že poslední dva měsíce, kdy se bombardování stalo častější, tráví buď v koupelně, nebo v úkrytu v suterénu.

I některé podniky utrpěly ztráty. Maksym, majitel restaurace, uvedl, že trosky z dronu prorazily střechu jeho podniku a způsobily škody ve výši přibližně 10 tisíc dolarů. I přes to se ale rozhodl, že podnik obnoví a bude pokračovat v činnosti. Alarmy mají obrovský dopad na život ve městě – zavírají mosty, veřejná doprava je přerušena a dvě části města na obou stranách řeky Dněpr jsou efektivně oddělené.

Konstantin Usov, zástupce starosty Kyjeva, uvedl, že při útocích „město zmrzne“. Tento efekt způsobuje velké zpoždění v ekonomice města. Během sirén se mnoho dětí neúčastní školní výuky. Mnoho baterií protivzdušné obrany spravují dobrovolníci, včetně členů ukrajinského Nejvyššího soudu, jako je Jurij Chumak, který říká, že intenzita útoků dronů vrcholila v posledních dvou až třech měsících.

Drony, které ruské síly využívají, se zdají být součástí strategie zastrašování civilistů spíše než snahy o masivní ztráty. Přesto bylo několik lidí, včetně 15leté Mariye Troyanivské, v posledních týdnech zabito. Ukrajinská sociologická instituce pravidelně zjišťuje, zda Ukrajina má pokračovat v boji za každou cenu. V únoru odpovědělo kladně 73 % respondentů, zatímco v říjnu už jen 63 %.

Tento pokles odhodlání se pravděpodobně prohlubuje zpravodajskými informacemi z fronty, kde ruské útoky postupně podlamují ukrajinskou obranu, zejména v oblasti klíčového uzlu Pokrovsk v Donbasu. Ukrajinské síly čelí nejen ruské převaze v počtu, ale i problémům s integrací nově mobilizovaných vojáků. I když Ukrajina používá různé typy dronů k útočení na ruské síly, těžko může nahradit nedostatek pěchoty.

Ukrajinské jednotky jsou stále na frontové linii v defenzivní pozici , přičemž někteří analytici se domnívají, že Rusko se připravuje na další ofenzívu na jihu Ukrajiny. Zatímco Ukrajinci za tento rok získali pouze část ruského území v Kurské oblasti, situace na frontě zůstává nejasná.

Mezitím v politické sféře narůstá konsenzus, že vyjednávání s Ruskem, která by zahrnovala alespoň dočasnou ztrátu území, mohou být jediným způsobem, jak válku ukončit. Ukrajinské vítězství, definované jako vyhnání ruských vojsk z celého jejího území, je považováno za nedosažitelné.

Ministerstvo zahraničí Ukrajiny zůstává optimistické, s tím, že Andrij Sybiha prohlásil, že Ukrajina usiluje o spravedlivý mír, nikoli o appeasement. Cesta k vyjednávání je však nejistá, a Kreml stále trvá na svých cílech v oblasti Ukrajiny, včetně anexe čtyř východních a jižních regionů. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině dron Šáhid-136 Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy