Nekončící houkání sirén, útoky každou noc. Jak se žije Ukrajincům pod ruským náporem?

Od 1. září se ukrajinské hlavní město, Kyjev, vyhnulo útokům ruských bezpilotních letounů jen v jedinou noci – 14. října. Každou druhou noc bylo mnoho z jeho 4,5 milionu obyvatel probuzeno sirénami a spěchalo do nějakého úkrytu. Jen v prvním listopadovém týdnu houkaly sirény 43 hodin. Jak se žije lidem v takových podmínkách?

Tento neustálý nápor je jen jedním z ukazatelů, že Rusko pokračuje ve svém útoku na Ukrajinu na plné obrátky, i když Ukrajina čelí vážné nejistotě ohledně budoucí podpory ze strany Spojených států a Evropy. Města jako Charkov, Záporoží a Oděsa také za poslední týdny trpěla častými útoky dronů a raket, což naznačuje obnovenou snahu Ruska podlomit odhodlání ukrajinských civilistů.

V sobotu v noci ukrajinská protivzdušná obrana detekovala rekordních 145 příchozích dronů Šáhid. Tento nárůst útoků na města přichází v době, kdy ruské síly pokračují v pomalém, ale stálém postupu v Donbasu, zejména v oblasti Doněcku, zatímco ukrajinské jednotky čelí problémům s nedostatkem lidských sil a jsou stále více přetížené na rozsáhlé frontové linii.

Obyvatelé Kyjeva popisují dlouhé a děsivé noci, kdy sirény přerušují jejich spánek a klesají trosky na obytné bloky, obchody a domy. Viktoria Kovalchuk se s CNN podělila o to, jak její 6letý syn Teo po pádu trosek z dronu, který zasáhl její okolí, zažíval velký strach a držel se jí za ruku. Kovalchuk říká, že její syn je v neustálém stresu a že poslední dva měsíce, kdy se bombardování stalo častější, tráví buď v koupelně, nebo v úkrytu v suterénu.

I některé podniky utrpěly ztráty. Maksym, majitel restaurace, uvedl, že trosky z dronu prorazily střechu jeho podniku a způsobily škody ve výši přibližně 10 tisíc dolarů. I přes to se ale rozhodl, že podnik obnoví a bude pokračovat v činnosti. Alarmy mají obrovský dopad na život ve městě – zavírají mosty, veřejná doprava je přerušena a dvě části města na obou stranách řeky Dněpr jsou efektivně oddělené.

Konstantin Usov, zástupce starosty Kyjeva, uvedl, že při útocích „město zmrzne“. Tento efekt způsobuje velké zpoždění v ekonomice města. Během sirén se mnoho dětí neúčastní školní výuky. Mnoho baterií protivzdušné obrany spravují dobrovolníci, včetně členů ukrajinského Nejvyššího soudu, jako je Jurij Chumak, který říká, že intenzita útoků dronů vrcholila v posledních dvou až třech měsících.

Drony, které ruské síly využívají, se zdají být součástí strategie zastrašování civilistů spíše než snahy o masivní ztráty. Přesto bylo několik lidí, včetně 15leté Mariye Troyanivské, v posledních týdnech zabito. Ukrajinská sociologická instituce pravidelně zjišťuje, zda Ukrajina má pokračovat v boji za každou cenu. V únoru odpovědělo kladně 73 % respondentů, zatímco v říjnu už jen 63 %.

Tento pokles odhodlání se pravděpodobně prohlubuje zpravodajskými informacemi z fronty, kde ruské útoky postupně podlamují ukrajinskou obranu, zejména v oblasti klíčového uzlu Pokrovsk v Donbasu. Ukrajinské síly čelí nejen ruské převaze v počtu, ale i problémům s integrací nově mobilizovaných vojáků. I když Ukrajina používá různé typy dronů k útočení na ruské síly, těžko může nahradit nedostatek pěchoty.

Ukrajinské jednotky jsou stále na frontové linii v defenzivní pozici , přičemž někteří analytici se domnívají, že Rusko se připravuje na další ofenzívu na jihu Ukrajiny. Zatímco Ukrajinci za tento rok získali pouze část ruského území v Kurské oblasti, situace na frontě zůstává nejasná.

Mezitím v politické sféře narůstá konsenzus, že vyjednávání s Ruskem, která by zahrnovala alespoň dočasnou ztrátu území, mohou být jediným způsobem, jak válku ukončit. Ukrajinské vítězství, definované jako vyhnání ruských vojsk z celého jejího území, je považováno za nedosažitelné.

Ministerstvo zahraničí Ukrajiny zůstává optimistické, s tím, že Andrij Sybiha prohlásil, že Ukrajina usiluje o spravedlivý mír, nikoli o appeasement. Cesta k vyjednávání je však nejistá, a Kreml stále trvá na svých cílech v oblasti Ukrajiny, včetně anexe čtyř východních a jižních regionů. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině dron Šáhid-136 Ukrajina

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

před 5 hodinami

Elon Musk

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

před 6 hodinami

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

Orbán vystoupil na COP29. Klimatická politika nemůže být vedena ideologií, ale zdravým rozumem, prohlásil

Na letošním summitu COP29 se rozvinula diskuse o různých přístupech k boji proti klimatické změně. V projevu maďarského premiéra Viktora Orbána a britského premiéra Keira Starmera se odrazily odlišné názory na to, jak by měly země přistupovat ke snižování emisí a k otázkám udržitelného rozvoje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy