Nekončící houkání sirén, útoky každou noc. Jak se žije Ukrajincům pod ruským náporem?

Od 1. září se ukrajinské hlavní město, Kyjev, vyhnulo útokům ruských bezpilotních letounů jen v jedinou noci – 14. října. Každou druhou noc bylo mnoho z jeho 4,5 milionu obyvatel probuzeno sirénami a spěchalo do nějakého úkrytu. Jen v prvním listopadovém týdnu houkaly sirény 43 hodin. Jak se žije lidem v takových podmínkách?

Tento neustálý nápor je jen jedním z ukazatelů, že Rusko pokračuje ve svém útoku na Ukrajinu na plné obrátky, i když Ukrajina čelí vážné nejistotě ohledně budoucí podpory ze strany Spojených států a Evropy. Města jako Charkov, Záporoží a Oděsa také za poslední týdny trpěla častými útoky dronů a raket, což naznačuje obnovenou snahu Ruska podlomit odhodlání ukrajinských civilistů.

V sobotu v noci ukrajinská protivzdušná obrana detekovala rekordních 145 příchozích dronů Šáhid. Tento nárůst útoků na města přichází v době, kdy ruské síly pokračují v pomalém, ale stálém postupu v Donbasu, zejména v oblasti Doněcku, zatímco ukrajinské jednotky čelí problémům s nedostatkem lidských sil a jsou stále více přetížené na rozsáhlé frontové linii.

Obyvatelé Kyjeva popisují dlouhé a děsivé noci, kdy sirény přerušují jejich spánek a klesají trosky na obytné bloky, obchody a domy. Viktoria Kovalchuk se s CNN podělila o to, jak její 6letý syn Teo po pádu trosek z dronu, který zasáhl její okolí, zažíval velký strach a držel se jí za ruku. Kovalchuk říká, že její syn je v neustálém stresu a že poslední dva měsíce, kdy se bombardování stalo častější, tráví buď v koupelně, nebo v úkrytu v suterénu.

I některé podniky utrpěly ztráty. Maksym, majitel restaurace, uvedl, že trosky z dronu prorazily střechu jeho podniku a způsobily škody ve výši přibližně 10 tisíc dolarů. I přes to se ale rozhodl, že podnik obnoví a bude pokračovat v činnosti. Alarmy mají obrovský dopad na život ve městě – zavírají mosty, veřejná doprava je přerušena a dvě části města na obou stranách řeky Dněpr jsou efektivně oddělené.

Konstantin Usov, zástupce starosty Kyjeva, uvedl, že při útocích „město zmrzne“. Tento efekt způsobuje velké zpoždění v ekonomice města. Během sirén se mnoho dětí neúčastní školní výuky. Mnoho baterií protivzdušné obrany spravují dobrovolníci, včetně členů ukrajinského Nejvyššího soudu, jako je Jurij Chumak, který říká, že intenzita útoků dronů vrcholila v posledních dvou až třech měsících.

Drony, které ruské síly využívají, se zdají být součástí strategie zastrašování civilistů spíše než snahy o masivní ztráty. Přesto bylo několik lidí, včetně 15leté Mariye Troyanivské, v posledních týdnech zabito. Ukrajinská sociologická instituce pravidelně zjišťuje, zda Ukrajina má pokračovat v boji za každou cenu. V únoru odpovědělo kladně 73 % respondentů, zatímco v říjnu už jen 63 %.

Tento pokles odhodlání se pravděpodobně prohlubuje zpravodajskými informacemi z fronty, kde ruské útoky postupně podlamují ukrajinskou obranu, zejména v oblasti klíčového uzlu Pokrovsk v Donbasu. Ukrajinské síly čelí nejen ruské převaze v počtu, ale i problémům s integrací nově mobilizovaných vojáků. I když Ukrajina používá různé typy dronů k útočení na ruské síly, těžko může nahradit nedostatek pěchoty.

Ukrajinské jednotky jsou stále na frontové linii v defenzivní pozici , přičemž někteří analytici se domnívají, že Rusko se připravuje na další ofenzívu na jihu Ukrajiny. Zatímco Ukrajinci za tento rok získali pouze část ruského území v Kurské oblasti, situace na frontě zůstává nejasná.

Mezitím v politické sféře narůstá konsenzus, že vyjednávání s Ruskem, která by zahrnovala alespoň dočasnou ztrátu území, mohou být jediným způsobem, jak válku ukončit. Ukrajinské vítězství, definované jako vyhnání ruských vojsk z celého jejího území, je považováno za nedosažitelné.

Ministerstvo zahraničí Ukrajiny zůstává optimistické, s tím, že Andrij Sybiha prohlásil, že Ukrajina usiluje o spravedlivý mír, nikoli o appeasement. Cesta k vyjednávání je však nejistá, a Kreml stále trvá na svých cílech v oblasti Ukrajiny, včetně anexe čtyř východních a jižních regionů. 

Související

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

válka na Ukrajině dron Šáhid-136 Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

včera

Sýrie

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

včera

Kim vyměnil lidské životy za stíhačky? Objevuje se důvod, proč poslal vojáky bojovat na Ukrajinu

Spojené státy by měly pokračovat v posilování své odstrašující síly v asijsko-pacifickém regionu, uvedl admirál Samuel Paparo, velitel amerického Indo-pacifického velení (INDOPACOM). Paparo během fóra Reagan National Defense Forum oznámil, že mezi Ruskem a Severní Koreou probíhají jednání o možné dodávce ruských stíhacích letounů MiG-29 a Su-27 do KLDR.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy