dron Šáhid-136

Íránský dron Šáhid-136

Noc dronů. Moskva poslala na Kyjev šáhidy, Ukrajina zaútočila na Krym

Na ukrajinském nebi bylo dnes v noci živo. Kyjevská vojenská správa na území Ukrajiny eviduje 32 ruských útoků drony, z nichž 25 sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana. Ruské ministerstvo obrany naopak oznámilo, že v Černém moři bylo zničeno několik plavidel a dronů, které směřovaly na poloostrov Krym.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Rusko poprvé po 12 dnech v noci zaútočilo na Kyjev

Kyjev se v noci stal terčem dalšího útoku ze strany Ruska. Místní úřady informovaly, že byla nasazena protivzdušná obrana, které se podařilo sestřelit všechny útočící drony. Podle serveru Ukrajinska pravda šlo o první dronový útok za 12 dní. 
Íránský dron Šáhid-136

Kovové střepiny a separátní nálože. Íránci poskytují Rusům ničivé sebevražedné drony

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského situace u Bachmutu není začátkem velké protiofenzivy. Armáda potřebuje delší přípravu spojenou s dodávkami raket dlouhého doletu a sebevražedných dronů, především z Británie. Na druhé straně Rusové podnikají podobné přípravy. Hlavice bezpilotních letounů Shahed (Šáhid), které jim po stovkách dodávají Íránci, jsou „obohacené“ o menší separátní nálože a kovové střepiny. 
Íránský dron Šáhid-136

Rusko zahajuje noční útoky drony Šahíd po celé Ukrajině

V noci na sobotu 13. května došlo k ostřelování města Mykolajiv ruskými jednotkami, což způsobilo poškození pětipatrového bytového domu a zničení dvoupatrové průmyslové budovy. Oznámil to guvernér Mykolajiva Vitalij Kim. V důsledku útoku došlo k vznícení požárů v obou budovách, avšak ty byly následně úspěšně uhašeny. Incident si vyžádal tři zraněné osoby.
Íránský dron Šáhid-136

Součástky dronů, kterými Rusko útočí na Ukrajinu, lze sehnat i na AliExpressu

Řada vnitřních součástek íránských dronů Šáhed je natolik jednoduchá, že je lze běžně zakoupit i v internetových obchodech, uvedl v reportáži Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) nejmenovaný představitel ukrajinské rozvědky. Právě těmito drony ve vlnách útočí Rusko na ukrajinská města, naposledy během noci na dnešek.
Íránský dron Šáhid-136

Ruská armáda zřejmě přišla na Ukrajině o všechny íránské drony

Ruská armáda pravděpodobně vyčerpala své zásoby íránských bezpilotních letounů, uvádí v dnešním hlášení britské ministerstvo obrany. Podle Londýna je to pravděpodobné, protože zhruba od 15. února nebyly zaznamenány žádné zprávy o použití těchto dronů na Ukrajině. Naproti tomu od konce ledna do začátku února sestřelila ukrajinská armáda nejméně 24 bezpilotních letounů Šáhed-136.
Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Zničme íránské továrny na drony Šahíd, vyzval Podoljak

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes vyzval ke zničení íránských továren, kde se vyrábějí střely a bezpilotní letouny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Spojených států tento týden obvinil Teherán, že plánuje dodat další zbraně Rusku.
Íránský dron Šáhid-136

Kyjev hlásí útok drony, protivzdušná obrana jich 18 sestřelila

Rusko dnes nad ránem znovu na Kyjev a okolí zaútočilo bezpilotními letouny. Podle úřadů se v hlavním městě podařilo sestřelit 18 z 23 dronů íránské výroby. Drony poškodily kritickou infrastrukturu a starosta Kyjeva Vitalij Kličko řekl, že úder si podle dosavadních informací nevyžádal žádné oběti na životech. Z Kyjevské oblasti kolem metropole jsou hlášeni dva zranění a rozsáhlé škody.
Íránský dron Šáhid-136

WP: Írán se s Ruskem dohodl na výrobě dronů na jeho území

Írán se s Moskvou dohodl na výrobě bezpilotních prostředků na ruském území. Začít by mohla do několika měsíců, píše dnes deník The Washington Post s odkazem na zdroje z tajných služeb. Rusko podle západních rozvědek nasadilo na Ukrajině už zhruba 400 bezpilotních prostředků íránské výroby.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 5 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

Budoucí vstup Ukrajiny do EU v Maďarsku narazil. Orbánovi se členství Kyjeva nelíbí

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že je potřeba zodpovědět některé "velmi dlouhé a složité otázky", než bude moci Evropská unie zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy