COP29: První den se sešly tisíce politiků a diplomatů, dorazil i Tálibán

Na klimatické konferenci COP29 v ázerbájdžánském Baku se první den setkaly tisíce politiků, vyjednávačů, vědců a aktivistů z téměř 200 zemí světa, aby jednaly o dalších krocích v boji proti klimatickým změnám. Přestože všechny země sdílejí společný cíl zmírnit klimatické dopady, rozdíly v prioritách a zájmech zpomalují dosažení konsensu. 

Jedním z hlavních témat jednání je odklon od fosilních paliv, který byl dohodnut na minulém summitu COP. Státy, jejichž ekonomiky jsou silně závislé na fosilních palivech, však údajně usilují o změnu agendy tak, aby diskuse směřovala především na financování klimatických opatření. Tento konflikt naznačuje rozdělení, kdy některé země tlačí na posílení závazků k odklonu od fosilních paliv, zatímco jiné hledají cesty, jak zmírnit ekonomické dopady této transformace.

Americký vyslanec pro klima, John Podesta, na summitu přiznal, že zvolení Donalda Trumpa prezidentem bylo „hořce zklamáním“ pro zastánce klimatických opatření, protože by mohlo zvrátit současnou americkou politiku v oblasti klimatu.

Podesta však zdůraznil, že práce na zmírnění klimatických změn bude pokračovat s nezmenšenou vášní, dokud bude Joe Biden v úřadu. Americká delegace, stejně jako delegace ostatních zemí, tedy vyjednává o budoucích plánech, ačkoli se vrcholní představitelé USA, Číny a Indie na konferenci osobně neúčastní.

K významným událostem prvního dne patřilo i oznámení Světové meteorologické organizace, že letošní rok je na cestě k tomu, stát se nejteplejším rokem v historii měření. Globální průměrná teplota v období od ledna do září byla přibližně o 1,54 °C vyšší než v období konce 19. století, což znovu podtrhlo naléhavost klimatických opatření.

Zajímavostí je, že zatímco mnoho světových lídrů se letos summitu neúčastní, objevily se zde některé nečekané delegace. Podle BBC jsou přítomni například zástupci afghánského Tálibánu, což je poprvé, kdy se tato vláda zúčastnila podobné mezinárodní události od svého nástupu k moci.

Pozván byl také ruský prezident Vladimir Putin, který sice tyto konference v minulosti ignoroval, ale jeho případná účast by vyvolala zájem, zejména vzhledem ke spojení Ázerbájdžánu s Moskvou.

Následujících 14 dní bude zásadních, neboť státy se pokusí dosáhnout shody v otázkách, které zahrnují přechod na obnovitelné zdroje, mechanismy financování pro rozvojové země a opatření na zmírnění důsledků klimatických změn. Evropské země, včetně Francie a Německa, které na konferenci vyslaly své delegace, jsou tradičně silnými zastánci klimatických opatření. Jejich zástupci budou pokračovat v jednáních, a to i bez přímé účasti vrcholných politiků.

I když některé národní vlády nevyšlou své nejvyšší představitele, klimatická jednání v Baku přináší prostor pro diskuzi o budoucnosti, která reflektuje nejen ekologickou, ale také ekonomickou a politickou dynamiku světa. 

Související

COP29

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Konference OSN o změně klimatu COP29, která se konala v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu, skončila s pocitem hořkosti. Vyjednávání, která trvala více než dva týdny, přinesla dohodu o klimatickém financování, ale výsledky zanechaly většinu delegátů nespokojených. Rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi se ještě více prohloubily a otázky týkající se odklonu od fosilních paliv zůstaly nevyřešeny, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

klimatická konference (COP29)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy