Na klimatické konferenci COP29 v ázerbájdžánském Baku se první den setkaly tisíce politiků, vyjednávačů, vědců a aktivistů z téměř 200 zemí světa, aby jednaly o dalších krocích v boji proti klimatickým změnám. Přestože všechny země sdílejí společný cíl zmírnit klimatické dopady, rozdíly v prioritách a zájmech zpomalují dosažení konsensu.
Jedním z hlavních témat jednání je odklon od fosilních paliv, který byl dohodnut na minulém summitu COP. Státy, jejichž ekonomiky jsou silně závislé na fosilních palivech, však údajně usilují o změnu agendy tak, aby diskuse směřovala především na financování klimatických opatření. Tento konflikt naznačuje rozdělení, kdy některé země tlačí na posílení závazků k odklonu od fosilních paliv, zatímco jiné hledají cesty, jak zmírnit ekonomické dopady této transformace.
Americký vyslanec pro klima, John Podesta, na summitu přiznal, že zvolení Donalda Trumpa prezidentem bylo „hořce zklamáním“ pro zastánce klimatických opatření, protože by mohlo zvrátit současnou americkou politiku v oblasti klimatu.
Podesta však zdůraznil, že práce na zmírnění klimatických změn bude pokračovat s nezmenšenou vášní, dokud bude Joe Biden v úřadu. Americká delegace, stejně jako delegace ostatních zemí, tedy vyjednává o budoucích plánech, ačkoli se vrcholní představitelé USA, Číny a Indie na konferenci osobně neúčastní.
K významným událostem prvního dne patřilo i oznámení Světové meteorologické organizace, že letošní rok je na cestě k tomu, stát se nejteplejším rokem v historii měření. Globální průměrná teplota v období od ledna do září byla přibližně o 1,54 °C vyšší než v období konce 19. století, což znovu podtrhlo naléhavost klimatických opatření.
Zajímavostí je, že zatímco mnoho světových lídrů se letos summitu neúčastní, objevily se zde některé nečekané delegace. Podle BBC jsou přítomni například zástupci afghánského Tálibánu, což je poprvé, kdy se tato vláda zúčastnila podobné mezinárodní události od svého nástupu k moci.
Pozván byl také ruský prezident Vladimir Putin, který sice tyto konference v minulosti ignoroval, ale jeho případná účast by vyvolala zájem, zejména vzhledem ke spojení Ázerbájdžánu s Moskvou.
Následujících 14 dní bude zásadních, neboť státy se pokusí dosáhnout shody v otázkách, které zahrnují přechod na obnovitelné zdroje, mechanismy financování pro rozvojové země a opatření na zmírnění důsledků klimatických změn. Evropské země, včetně Francie a Německa, které na konferenci vyslaly své delegace, jsou tradičně silnými zastánci klimatických opatření. Jejich zástupci budou pokračovat v jednáních, a to i bez přímé účasti vrcholných politiků.
I když některé národní vlády nevyšlou své nejvyšší představitele, klimatická jednání v Baku přináší prostor pro diskuzi o budoucnosti, která reflektuje nejen ekologickou, ale také ekonomickou a politickou dynamiku světa.
Související
Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil
Snaha o boj s počasím selhala. COP29 skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Zimní počasí na pár dní ustoupí. Do Česka dorazí oteplení
včera
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
včera
Češi cestující vlakem dostali důležité upozornění. Od neděle se zavádí velká novinka
včera
Na co v prosinci do kina? Nejlepší film roku, opičí životopis i ježčí návrat
včera
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
včera
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
včera
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
včera
VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii
včera
Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie
včera
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
včera
Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem
včera
Orbán jednal s Putinem o ukončení války na Ukrajině
včera
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
včera
Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení
včera
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
včera
O dalším osudu Sýrie nerozhodnou povstalci ani občané. Míč je na straně zbytku světa
včera
Trump: Priorita je ukrajinská krize, Blízký východ je jednodušší problém
včera
Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění
včera
Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku
včera
Kim vyměnil lidské životy za stíhačky? Objevuje se důvod, proč poslal vojáky bojovat na Ukrajinu
Spojené státy by měly pokračovat v posilování své odstrašující síly v asijsko-pacifickém regionu, uvedl admirál Samuel Paparo, velitel amerického Indo-pacifického velení (INDOPACOM). Paparo během fóra Reagan National Defense Forum oznámil, že mezi Ruskem a Severní Koreou probíhají jednání o možné dodávce ruských stíhacích letounů MiG-29 a Su-27 do KLDR.
Zdroj: Libor Novák