Kauza MUS nekončí: Česko bylo vyhozeno ze dveří, snažilo se vlézt oknem

Bellinzone - Švýcarský soud, který loni v říjnu nepravomocně odsoudil pět českých manažerů v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), odmítl umožnit České republice přístup ke spisu případu obsahujícímu desítky tisíc stránek. Napsal to dnes švýcarský deník Le Temps. Pro ČR tak jde podle listu v kauze už o třetí neúspěch: nejprve nebyla připuštěna jako žalující strana a později ani jako strana poškozená.

"Je to, jako kdyby Česká republika byla vyhozena ze dveří a snažila se vlézt zase dovnitř oknem," řekl listu právník blízký případu. Ve svém rozhodnutí z 27. května švýcarský federální soud v Bellinzoně neuznal argument Prahy, že má na spisu "vědecký zájem nebo jiný zájem hodný ochrany".

Odsouzení manažeři dostali v úterý od soudu rozsáhlé písemné odůvodnění loňského rozsudku, které má 591 stran a je ve francouzštině. Podle Le Temps nyní začíná pro advokáty exmajitelů MUS sprint. Mají totiž 30 dní "na seznámení s dokumentem, na přeložení z francouzštiny pro své klienty a na přípravu odvolání".

Manažeři netajili šok, byť byli předem podle Le Temps varováni. "Předseda senátu Jean-Luc Bacher loni v říjnu v Bellinzoně před vyhlášením verdiktu v případu MUS upozornil, že jeho projev se bude týkat jen 'drastického výběru', 'malé části' toho, co bude následně zveřejněno v rozsudku. Mluvil více než dvě hodiny," uvedl švýcarský deník.

Soud potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Muži trvají na své nevině.

Kauza se týká nákupu akcií MUS, které manažeři pořizovali za peníze firmy, jež pak podle soudu nevrátili. Českému státu způsobili podle tribunálu škodu tím, že v roce 1999 koupili státní podíl za nepřiměřeně nízkou částku 650 milionů korun.Podle Le Temps je rozsah písemného rozsudku ve Švýcarsku výjimečný. "Pokud je mi známo, žádný případ nedosáhl takového počtu stránek, snad s výjimkou Swissairu," poznamenal podle listu jeden expert na trestní právo. "A 591 stran, to je mimo normu," dodal. Mimořádná je také celková zadržená částka na stovkách bankovních účtů, která činí přes 660 milionů franků (skoro 15 miliard Kč).

Rozsudek obsahuje mimo jiné podrobný popis celého vyšetřování kauzy ze strany švýcarských orgánů, které vedly desítky lidí také v zahraničí, a sice v České republice, na britském ostrově Man, na Kypru, ve Francii, Lichtenštejnsku a Rakousku. Náklady vyšetřování byly vyčísleny na setinu přesně: 490.411,53 franku (přes 11 milionů Kč). Odsouzení z to mají pokrýt 314.000 franků (přes sedm milionů Kč), zbytek švýcarský stát. Zbývající stovky milionů franků (miliard Kč) na zablokovaných účtech ovšem mají zamířit rovněž do švýcarské státní kasy jako "kompenzační pohledávka".

Podle Le Temps se hodlají odsouzení prostřednictvím svých právníků odvolat zejména proti tomu, že se Švýcarsko vůbec vmísilo do fakticky vnitročeské kauzy.

"Jsme nevinní," reagovali čtyři z obžalovaných v prohlášení, z něhož cituje Le Temps. Tato "jedinečná událost ve švýcarské historii" prý "hluboce otřásla jejich důvěrou" ve švýcarskou spravedlnost. Švýcarská prokuratura uvedla, že teprve po zevrubném seznámení se s rozsudkem se rozhodne, zda rovněž podá odvolání k federálnímu soudu.

Související

Miloš Zeman

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví.
MUS

V kauze Mostecké uhelné vypovídal miliardář Bobela, obviněného Koláčka se zastal

V kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) u soudu vypovídal miliardář a někdejší spolumajitel firmy Vasil Bobela. Mimo jiné uvedl, že v roce 1999 neměl management MUS pochyby o zákonnosti svého jednání, protože policie nic protiprávního neodhalila. Na některé z položených otázek dnes Bobela nicméně odmítl odpovědět, aby si nepřivodil nebezpečí trestního stíhání.

Více souvisejících

MUS Švýcarsko soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy