Londýn - Osmnáct měsíců vězení uložil dnes londýnský soud bývalému mluvčímu britského premiéra Davida Camerona. Andy Coulson byl v červnu shledán vinným v kauze nezákonných odposlechů v době, kdy byl šéfredaktorem bulvárního nedělníku News of the World (NoW). Šestačtyřicetiletému muži, který se cítí nevinný, podle BBC hrozilo až dvouleté vězení.
Coulson vedl vlivný bulvární nedělník v letech 2003 až 2007. Pak nastoupil jako šéf komunikace Konzervativní strany a následně ve stejné funkci přešel po volbách v květnu 2010 za šéfem konzervativců Davidem Cameronem do premiérského sídla na Downing Street.
Pod sílícím tlakem aféry kolem odposlechů musel Coulson post premiérova mluvčího začátkem roku 2011 opustit. Soud ho po osmiměsíčním procesu 24. června shledal vinným z podílu na odposlouchávání celebrit, politiků a obětí zločinů. Jeho předchůdkyně v čele listu Rebekah Brooksová byla naopak viny zproštěna.
Po červnovém jednomyslném rozhodnutí poroty o vině Coulsona se britský premiér David Cameron veřejně omluvil za to, že ho najal jako svého mluvčího.
Soud dnes uložil tresty také dalším čtyřem bývalým pracovníkům NoW, který patřil k impériu mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Obdrželi podle agentur výrazně nižší tresty, protože vinu přiznali. Někdejší vedoucí reportérů nedělníku Neville Thurlbeck a bývalý vedoucí zpravodajství Greg Miskiw byli odsouzeni k šesti měsícům vězení. Potrestán byl i někdejší vedoucí zpravodajství James Weatherup, a to podmíněným trestem vězení v délce čtyř měsíců. Soukromý detektiv Glenn Mulcaire, který byl již v roce 2007 za jiné nelegální odposlechy odsouzen k šestiměsíčnímu vězení, dnes dostal podmíněný trest vězení rovněž v délce půl roku.
Skandál kolem bulvárního listu vypukl v roce 2011 a vedl k tomu, že nědelník NoW po 168 letech existence zanikl. Na počátku aféry bylo zjištění, že novináři odposlouchávali hlasovou schránku unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové. Později se ukázalo, že novinářské odposlechy se zaměřily na mnoho dalších osob, mimo jiné na nynější vévodkyni z Cambridge Kate Middletonovou, tehdejší přítelkyni a současnou manželku prince Williama.
Coulson bude podle rozhodnutí prokuratury znovu obžalován kvůli bodům, na nichž se porota při prvním procesu neshodla. Týká se to hlavně obvinění z uplácení úředníků, kteří listu údajně poskytli telefonní seznam členů královské rodiny.
Související
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
Velká Británie , David Cameron
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 34 minutami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 57 minutami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 1 hodinou
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 2 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 3 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 4 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 5 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 6 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 7 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 8 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 9 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 10 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 10 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 11 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 13 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
Americké ministerstvo války učinilo zásadní krok k transformaci moderního válčení spuštěním nové platformy GenAI.mil. Podle vojenské expertky Emelie Probasco představuje tento nástroj „kritický první krok“, který má americkým vojákům a civilním zaměstnancům Pentagonu umožnit bezpečné experimentování s umělou inteligencí přímo v jejich každodenní pracovní agendě.
Zdroj: Libor Novák