Majdan je plný opilců a rváčů, Kličkovi dochází trpělivost

Kyjev - Blokované centrální kyjevské náměstí Nezávislosti, známé jako Majdan, se musí zcela otevřít a nezbytná je také brzká reforma tamního aktivistického hnutí. V rozhovoru s agenturou Interfax-Ukrajina to dnes prohlásil starosta ukrajinské metropole a bývalý světový šampion v boxu Vitalij Kličko. Majdan byl ohniskem protestů proti režimu svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, na náměstí ale k nelibosti nové vlády a městských úřadů stále zůstávají stovky demonstrantů.

"Jsme přesvědčen, že (hnutí) Majdan se brzy musí reformovat a vymezit samo sebe. Kyjev se musí vrátit k normálnímu životu," řekl Kličko s odkazem na aktivisty, kteří na náměstí nadále stanují.

Podle Klička již ale Majdan není stejným místem jako před několika měsíci, kdy byl ukrajinským symbolem touhy po svobodné a demokratické společnosti. "Je velmi zvláštní, že se z Majdanu ozývá střelba, jsou zde rvačky a mnoho lidí je zde v podroušeném stavu. Nazývali jsme to tam Euromajdanem, ale k evropským standardům to má daleko," prohlásil Kličko. Počet lidí, kteří na náměstí zůstávají, odhadl na osm stovek.

Kyjevský starosta rovněž zmínil průzkum veřejného mínění z počátku července, podle kterého v zimě podporovalo demonstranty na Majdanu 80 procent obyvatel metropole. Nyní se 82 procentům obyvatel hlavního města stanový tábor na náměstí nelíbí, 79 procent je dokonce přesvědčeno, že se tam stáhli kriminálníci a 89 procent by uvítalo, kdyby byly strženy zbylé barikády.

Jak to začalo?

30. listopadu 2013 ve čtyři hodiny ráno zvláštní policejní jednotky ukrajinské milice Berkut silou rozehnaly shromáždění stoupenců evropské integrace na Majdanu. Několik desítek lidí bylo zraněno, podle oficiálních zpráv jich bylo 21 převezeno do nemocnice a sedm hospitalizováno. Několik desítek aktivistů bylo zatčeno. Podle informací opozice bylo v tu dobu na Majdanu 1000 lidí. Zranění a zbití lidé se po útoku ukryli v Michajlovském chrámu.

Lidé pobouření užitím násilí, zvláště proti mladým, se dopoledne 30. listopadu shromáždili na Michajlovském náměstí. Podle různých odhadů jich bylo mezi 10 a 15 tisíci. Ve Lvově Vitalij Kličko vyzval k „národnímu sněmu" a později se odtud vydalo do Kyjeva několik tisíc lidí.

1. prosince 2013 se protestující přesunuli z Michajlovského náměstí na Majdan. Podle různých odhadů se na hlavním kyjevském náměstí sešlo mezi 20 až 60 tisíci lidí.

Související

Kyjev

V Kyjevě jednal český zmocněnec o české pomoci například v nemocnicích

Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný v Kyjevě jednal o české pomoci při zajišťování potřebných funkcí městské infrastruktury i provozu městských nemocnic. Zmocněnec to sdělil ČTK. Cílem dalších misí na Ukrajinu budou i kontakty mezi českými a ukrajinskými odborníky v oblasti rehabilitace, lékaři v Česku mají podle Kopečného obrovské know-how.

Více souvisejících

Vitalij Kličko Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 6 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 6 hodinami

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy