Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska se těžce potýká s rozhodnutím svého předchůdce Ivana Gašparoviče, který ještě před skončením svého mandátu letos v květnu poslal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi pozvání na Slovensko. Napsal o tom deník Sme. Putin by se měl zúčastnit oslav 70. výročí zahájení Slovenského národního povstání, které se budou konat koncem srpna, zatím ale svůj příjezd nepotvrdil.
Gašparovič pozvání do Moskvy odeslal až poté, co byl do úřadu zvolen Kiska, svůj krok s ním ale nekonzultoval. Podle Sme tak pro svého nástupce zanechal diplomatickou "časovanou bombu"."Pozvané byly hlavy těch států a zemí, jejichž příslušníci se podíleli na osvobození Slovenska v letech 1944 a 1945. Seznam účastníků bude znám pár dní před 29. srpnem," potvrdil Kiskův mluvčí Peter Petrus.Vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem jsou nyní kvůli krizi na Ukrajině velmi napjaté a dál se zhoršily po havárii malajsijského letadla v polovině července. Unie schválila sérii protiruských sankcí, na něž už odvetnými opatřeními odpověděla i Moskva.Putin na sankčním seznamu osob, které mají zakázáno cestovat do EU není, a formálně tedy jeho příjezdu nic nebrání, upozornil Sme.Putin se letos začátkem června zúčastnil oslav 70. výročí spojenců v Normandii. Ve Francii se ruský prezident poprvé setkal s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a o Ukrajině jednal i s dalšími světovými politiky. Západ ale ve svém přístupu k Rusku od té doby přitvrdil, a to zejména po nehodě boeingu, z níž mnoho zemí viní proruské separatisty podporované Moskvou.
Související
Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný
Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
před 2 hodinami
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
před 3 hodinami
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
před 4 hodinami
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
před 5 hodinami
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
před 6 hodinami
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
před 6 hodinami
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
před 7 hodinami
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
před 8 hodinami
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
před 9 hodinami
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
před 10 hodinami
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
před 10 hodinami
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
před 11 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
před 12 hodinami
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
před 12 hodinami
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
před 13 hodinami
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
před 14 hodinami
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
před 15 hodinami
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.
Zdroj: Libor Novák