Část belgických zdravotníků pohrozila v době koronavirové pandemie stávkou kvůli vyostřujícím se sporům s místní vládou. Dlouhodobě napjatou situaci zhoršila víkendová návštěva premiérky Sophie Wilmésové v jedné z nemocnic, kde se k ní shromážděný personál demonstrativně otočil zády, neboť podle zdravotníků neřeší akutní nedostatek sil a peněz v oboru.
Poté, co jedna z ministryní označila jejich chování za dětinské, začaly odbory chystat časově neomezený protest.
Belgie patří k zemím výrazně zasaženým šířením nemoci covid-19, kvůli níž byly zdejší nemocnice v minulých týdnech pod velkým tlakem. V některých zdravotnických zařízeních se naplnila kapacita lůžek a personál byl přetížen dlouhými službami kvůli nedostatku náhradníků. Belgičané práci lékařů a zdravotníků již od března oceňují každovečerním potleskem, avšak řada profesionálů z nemocnic dává najevo, že by jim byla milejší reforma zdravotní péče, která by do systému přidala lidi i peníze.
Poté, co minulý týden vstoupil v platnost královský dekret povolující v reakci na nedostatek zdravotních sester tuto činnost i nekvalifikovanému personálu, začala chystat stávku jejich odborová organizace. V pondělí se k ní přidal jeden z největších belgických zaměstnaneckých svazů Setca.
"Naši členové mají vztek," řekla listu Brussels Times zástupkyně organizace Nathalie Lionnetová. "Když vidíte, že je v pečovatelském domě s 80 pacienty jen jedna zdravotní sestra a dvě pomocné, je třeba to řešit," dodala s tím, že cílem stávky je upozornit veřejnost na špatný stav belgického zdravotnictví, které vláda musí reformovat a zlepšit postavení zdravotníků.
Jejich svazy zdůrazňují, že protest nenaruší akutní péči, o jeho konkrétní podobě chtějí rozhodnout v nejbližších dnech.
Belgické úřady dnes oznámily, že za posledních 24 hodin evidovaly 232 nových případů nemoci covid-19 a 29 dalších úmrtí. Pokračuje tím příznivý květnový trend poklesu nových případů. Celkem se v zemi nakazilo koronavirem přes 55 tisíc lidí, zemřelo jich 9108. Vláda zdůrazňuje, že relativně vysoké číslo je způsobeno tím, že na rozdíl od většiny jiných zemí zahrnuje do počtu úmrtí i nepotvrzené případy z pečovatelských domů. Ty tvoří téměř polovinu celkového počtu.
Velký mediální zájem vzbudila víkendová návštěva premiérky Wilmésové v bruselské nemocnici svatého Petra, kde její vůz projel "uličkou hanby" mezi desítkami zaměstnanců, kteří se k vozu šéfky vlády otočili zády. Ředitel nemocnice vysvětloval jejich čin "únavou" z vleklé krize a "obavami" z budoucnosti. Federální ministryně Marie-Christine Marghemová však vyvolala hněvivé reakce mezi zdravotníky tím, že je označila za "děti, které nedostaly, co chtějí".
Sama premiérka, jejíž počínání během krize většina Belgičanů schvaluje, reagovala smířlivěji. Podotkla sice, že zdravotníci již před vypuknutím pandemie věděli, že si volí náročné povolání, avšak připustila, že význam zdravotnických profesí je třeba posílit.
Podle odborů, jejichž jednání označuje část vlády za zpolitizované, je však otázkou, zda na reformu bude mít vláda dost ochoty a hlavně času. Wilmésová je totiž prozatímní premiérkou, která vede vládu kvůli neschopnosti vítězných stran z loňských voleb dohodnout se za téměř rok od hlasování na trvalé koalici. Podle některých expertů tak bude případná reforma spíše problémem až budoucí vlády.
Související
Dva mrtví po střelbě v Bruselu. Útočník z nechvalně známého nádraží je na útěku
Prezident Petr Pavel za dva týdny navštíví Brusel
Brusel , Belgie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 29 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák