Britský přenašeč viru nakazil 11 lidí. Už je prý zdravý

Na lednové služební cestě do Asie se nakazil novým typem čínského koronaviru a než byl umístěn do karantény v Londýně, přinesl onemocnění do francouzských Alp a do domovského Brightonu na jihu Anglie. To vše v posledních týdnech prožil Brit Steve Walsh, který dnes poprvé svůj příběh vylíčil médiím. V prohlášení nyní poděkoval pracovníkům britského zdravotnictví (NHS) a uvedl, že ze zdravotních potíží se už zcela zotavil.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

S nebezpečným čínským virem se muž středního věku dostal do kontaktu na konferenci v Sigapuru, kde zastupoval malý britský podnik vyrábějící průmyslová čidla. Firma uvedla, že nebyl v tomto ohledu jediným z jejích zaměstnanců, virus byl prokázán také u dalších pracovníků z různých zemí.

U Walshe se ovšem nákaza projevila až o více než týden později, a až tehdy byl transportován do karantény v nemocnici v Londýně, kde dosud zůstává. "Musím poděkovat NHS za pomoc a péči. Úplně jsem se zotavil a myslím na ty, kdo se koronavirem nakazili," sdělil médiím.

Přímo od něj zřejmě virus chytilo nejméně 11 osob, píše zpravodajský web BBC. Walsh se ze Singapuru přesunul na čtyři dny do francouzského alpského resortu Les Contamies Montjoie, kde nakazil nejméně šest svých krajanů. Pět z nich skončilo ve francouzských nemocnicích, šestý je hospitalizován na Malorce. S Walshem je navíc spojeno i pět případů koronaviru v Anglii, přičemž dva z těchto lidí jsou zdravotníci.

Britský otec dvou dětí se po dovolené ve Francii vracel do vlasti pravidelným letem společnosti EasyJet a britské úřady se tento týden snažily zkontaktovat všechny pasažéry, kteří seděli v jeho blízkosti. Předtím, než se u něj projevily příznaky koronaviru, stihl Walsh ještě návštěvu hospody ve svém bydlišti na předměstí Brightonu.

Později kontaktoval zdravotnické složky, když se dozvěděl o potvrzeném nakaženém, s nímž předtím přišel do styku. "Bylo mi doporučeno, abych se odebral do odloučené místnosti v nemocnici... načež jsem se podle pokynů uchýlil do domácí karantény. Když se diagnóza potvrdila, byl jsem umístěn na izolační oddělení, kde zůstávám," popsal. Jeho rodinné příslušníky zodpovědné orgány rovněž požádaly, aby přijali preventivní opatření.

Některá britská média v souvislosti s případem obchodníka z jižní Anglie používají termín "super-spreader" ("superpřenašeč"). Agentura AP ale uvádí, že podle Světové zdravotnické organizace (WHO) není při aktuálním počtu případů spojených s Walshem toto označení na místě.

"Ale případ tohoto jediného cestujícího z Anglie podtrhuje důležitost rychlého přeshraničního sdílení informací a detektivní práce při hledání dalších potenciálně ohrožených lidí," dodává AP. Příběh považuje rovněž za ukázku toho, jak nynější dostupnost cestování komplikuje mezinárodní snahy vystopovat a omezit šíření nového koronaviru.

Jeho přítomnost se prokázala u více než 40.000 lidí po celém světě, většina se ale soustředí kolem čínského velkoměsta Wu-chan, které je epicentrem nákazy.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš do karantény? Lídři států mohou mít koronavirus, píše španělský deník

25.02.2020 09:13 Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali o víkendu kvůli akutní infekci dýchacích…

Incident ve Volkmarsenu: 35 lidí zůstává hospitalizováno, oznámila policie

25.02.2020 09:12 Po incidentu, při němž v pondělí 29letý Němec autem najel do masopustního průvodu v hesenském…

Španělsko ohlásilo třetí případ nákazy virem Covid-19

25.02.2020 08:40 Španělsko v noci na dnešek ohlásilo třetí případ nákazy novým koronavirem. Pacientem je podle…

Muž úmyslně najel autem do masopustního průvodu. 30 zraněných včetně dětí

24.02.2020 22:33 Aktualizováno Do davu lidí v tradičním masopustním průvodu v městečku Volkmarsen na západě Německa dnes vjel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama