Brusel potvrdil, že obdržel odpověď na audit k Babišovi

Evropská komise potvrdila, že obdržela odpověď Prahy na předběžný návrh jedné z auditních zpráv k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Odpověď se nyní bude zkoumat, uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí Evropské komise.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

"Mohu potvrdit, že jsme obdrželi odpověď českých úřadů. Budeme ji nyní analyzovat, aby bylo možné dokončit auditní zprávu v souladu se zákonnými lhůtami," sdělila mluvčí Evropské komise.

Podle návrhu auditní zprávy, jehož text letos unikl do médií, má Babiš stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Premiér možnost střetu zájmů důrazně a opakovaně odmítá a uvádí, že vracení peněz nehrozí.

Evropská komise poslala české straně k vyjádření závěry několika svých auditů okolo možného střetu zájmů předsedy vlády na konci května a na začátku června. Ministerstvo pro místní rozvoj, které připravovalo reakci na první z nich, požádalo EK kvůli letním prázdninám o prodloužení lhůty k odpovědi do 2. září. Komise vyhověla a Česko předalo svou reakci minulý týden v pátek.

Ministryně Klára Dostálová (za ANO) minulý týden v rozhovoru pro Deník N uvedla, že argumentace odpovědi je v český prospěch a úřad v ní "rozporuje každou větu návrhu auditní zprávy na každé stránce". Text odpovědi zveřejněn nebyl, o takový krok ale žádá například předseda českých opozičních Pirátů Ivan Bartoš.

Oficiálně nejsou veřejné ani texty předběžných auditních závěrů. Evropská ombudsmanka Emily O´Reillyová ale komisi upozornila, že by kvůli "velmi silnému veřejnému zájmu" měla zvážit publikaci závěrečných dokumentů celého auditního řízení.

Závěrečné zprávy by mohly být hotové do konce října. Před prázdninami dal totiž komisař pro rozpočet Günther Oettinger, do jehož působnosti věc patří, najevo, že by chtěl mít kauzu uzavřenou ještě za nynější Evropské komise. Funkční období týmu vedeného Jeanem-Claudem Junckerem přitom končí právě na konci října.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tábor pro migranty v Řecku musel do karantény, šíří se nákaza COVID-19

02.04.2020 10:05 Řecké úřady nařídily ode dneška dvoutýdenní karanténu pro migrační tábor v obci Ritsona severně od…

V Německu je 73 522 nakažených, přibylo obětí nemoci COVID-19

02.04.2020 08:51 Počet prokázaných případů nákazy koronavirem v Německu překročil 70.000 a vyšplhal se na 73.522,…

Výbušná situace kvůli COVID-19: Španělé v karanténě se dali na online…

02.04.2020 08:27 Se zrušením většiny sportovních soutěží zmizela i možnost sportovních sázek. Španělé, kteří jsou…

Televizní výuka pro školy v Polsku je propadák. Raději se na to nedívejte,…

02.04.2020 07:26 Za propadák považují kritici z řad odborníků i veřejnosti vysílání pro žáky, které během epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy