Bude na německo-polské hranici plot? Může vzniknout kvůli prasatům

Německá spolková země Braniborsko vybuduje na zhruba polovině své 280kilometrové hranice s Polskem plot, aby tak zabránila šíření afrického moru prasat od svého východního souseda. Dnes o tom informovala televize n-tv s tím, že výstavba začne v pátek. Podobnou bariéru vybudovalo Dánsko na své jižní hranici s Německem.

První část ohradníku začnou dělníci vztyčovat u Gubenu, kde hranici tvoří Lužická Nisa. Guben leží v okrese Spréva-Nisa, jež se má být společně s okolím Frankfurtu nad Odrou centrem braniborské obrany proti šíření moru prasat. Bariéru budou tvořit mobilní elektrická hrazení a také pachový plot, kdy zvěř odpuzuje pachová látka v podobě pěnového nástřiku.

Braniborsko, které uhradí výstavbu plotu, plánuje ohradit 120 kilometrů hranice. Plot, který bude stát 160.000 eur (čtyři miliony korun), bude vysoký asi 90 centimetrů.

Plot jako ochranu před infikovanými prasaty nedávno dokončilo Dánsko, které s výstavbou začalo v únoru. Dánská bariéra je vysoká 1,5 metru a dlouhá takřka 70 kilometrů. V plotu je přes 20 trvale otevřených částí v místech hraničních přechodů a větších vodních toků, tyto části chrání pachový ohradník. V plotu je také vícero branek a žebříkových přelezů pro pěší.

Vedle Polska, které se s morem potýká, je nákaza také na Ukrajině či v Pobaltí. Postiženo bylo nákazou i Česko, které je ale od letošního dubna oficiálně zemí bez afrického moru prasat. V Německu dosud žádný případ nemoci zjištěn nebyl. Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Vakcína neexistuje, nakažená zvířata se neléčí a musejí se usmrtit. Pro lidi virus není nebezpečný.

Související

Více souvisejících

Německo Polsko africký mor prasat hranice Zvířata

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 37 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 55 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy