Čaputová: Pokud nebudeme demokracii chránit, můžeme být poslední generací, která ji zažije

Pokud nebudeme demokracii chránit, můžeme být poslední generací, která ji zažije. V projevu v Evropském parlamentu to dnes uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Připomenula nedávnou homofobní vraždu dvou mladých lidí před podnikem navštěvovaným lidmi z komunity LGBT+ v Bratislavě a zdůraznila, že ochrana menšin je v demokracii zásadní.

Hovořila také o vnitřních a vnějších krizích, kterým EU čelí, mimo jiné o ruské válce proti Ukrajině a související energetické krizi či o nenávistných projevech na internetu. V závěru pak citovala slova prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, že demokracie není jen politický systém, ale v první řadě systém morální.

Projev, kterému mnozí europoslanci po jeho skončení tleskali vestoje, slovenská prezidentka rozdělila do dvou částí. V úvodu hovořila anglicky, ve druhé části slovensky. Na začátku se soustředila zejména na význam demokracie a potřebu chránit menšiny.

"Můj vzkaz je dnes jasný: pokud nezačneme demokracii chránit, zanikne," řekla s tím, že "nedávná homofobní vražda Juraje a Matúše v ulicích Bratislavy nám tuto prostou pravdu tak bolestně připomenula". "Pokud nebudeme demokracii chránit, můžeme být poslední generací, která ji zažije," uvedla slovensky.

Rovnováha v Evropě je v posledních letech ohrožována pandemickou krizí a krizí bezpečnostní krizí, kterou vyvolala ruská invaze na Ukrajinu, poznamenala Čaputová. EU podle ní na obě krize zareagovala správně, slovenská prezidentka v této souvislosti mimo jiné poukázala na rozsáhlé sankce proti Rusku či na politickou, finanční a humanitární pomoc Ukrajině. "Z obou krizí si Evropané kromě strachu a obav odnesli velmi silný zážitek celoevropské empatie a jednoty. Právě tato zkušenost nám ukazuje, že nejlepší způsob, jak překonat všechny výzvy, kterým jako unie čelíme, je naše jednota, spolupráce a solidarita," řekla.

Čaputová hovořila také o vnitřních výzvách v členských státech. "Pokud nezvládneme tyto evropské krize, hrozí nám, že přerostou v krizi Evropy," uvedla a poukázala na skutečnost, že miliony evropských domácností a podniků jsou ohroženy růstem cen energií. "Jako unie se dnes musíme zabývat příčinami i důsledky této krize. Správná řešení by proto měla být evropská, společná a solidární," dodala.

Každá země v EU musí zůstat liberální demokracií, zdůraznila Čaputová. "Nestačí jen dosáhnout členství v tomto klubu, členství je třeba neustále aktualizovat jasným pochopením a respektováním společných hodnot. Hodnot jako právní stát, dělba moci a nezávislost soudnictví, svoboda médií nebo ochrana menšin," řekla. "Nedovolme, aby demokracie zahynula kvůli naivitě demokratů. Kvůli naivní víře, že demokratická práva a svobody budou pouze využívány a nikoli zneužívány," dodala.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy