Čaputová uznala pochybení při posuzování návrhů na udělení státních vyznamenání

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uznala pochybení při posuzování návrhů na udělení státních vyznamenání u tří z 25 osobností, které před více než týdnem ocenila. Čaputová tak učinila po kritice, že vyznamenala i členy protikomunistické organizace, kteří podle historika a tisku za války působili proti ozbrojenému protifašistickému vystoupení Slováků.

"V případě vyznamenání Antona Tunegy, Alberta Púčika a Eduarda Tesára se stala chyba v procesu posuzování. Státní vyznamenání by měli dostávat lidé, jejichž životní příběh nemůže vyvolat spor o to, zda sloužili demokracii. Udělám všechno pro to, aby se v budoucnu podobné kontroverze neopakovaly," uvedla Čaputová v prohlášení, které dnes ČTK poskytla prezidentská kancelář.

Zmíněným třem členům protikomunistické křesťanské organizace Bílá legie, kteří byli po rozhodnutí soudu v komunistickém Československu v roce 1951 popraveni, udělila Čaputová státní vyznamenání za mimořádné zásluhy o demokracii a její rozvoj, lidská práva a svobody.

Historik Adam Šumichrast v komentáři v listu Pravda pak napsal, že dva ze zmíněné trojice během Slovenského národního povstání (SNP) pracovali pro tehdejší státní režim a jeden z nich byl po válce potrestán za napomáhání činnosti fašistických okupantů a domácích zrádců. Slovenská republika byla za války spjata s nacistickým Německem a právě prostřednictvím SNP část Slováků v roce 1944 vystoupila proti fašismu.

Související

Více souvisejících

Zuzana Čaputová státní vyznamenání

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 42 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy