Česká policie si došlápne na řidiče. V Německu neřeší ani roušky, nakažených mají 15x víc

Policie bude v pátek sledovat, zda lidé dodržují omezení cestování. V souvislosti s očekávanými víkendovými cestami lidí na chalupy to dnes po jednání vlády řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Blokády dálnic nebo silniční kontroly se ale podle něj nečekají. Sousední Německo má oproti 694 nakaženým v Česku více než 10 000 lidí s koronavirem. Podobné restrikce ale země nejen že nezavedla, neřeší ale ani roušky.

krimi

"Požádal jsem policejního prezidenta, aby na zítra (pátek) připravil opatření, které zajistí plnění vládního nařízení," řekl Hamáček. Policie se podle něj podívá, zda lidé musí nebo nemusí cestovat. Podrobnosti neuvedl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) podotkl, že omezení volného pohybu se vztahuje i na chataření. Podle něj to znamená, že by lidé měli zůstávat ve svých chatách či chalupách a vycházet jen ve stejných případech, za jakých by vycházeli ze svých domovů. Zvláštní opatření podle něj není nutné přijímat.

Vláda v celé zemi zakázala volný pohyb lidí s výjimkou cest do zaměstnání, nezbytných cest za rodinou, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Až na výjimky nesmí Češi cestovat do zahraničí a cizinci zase do republiky.

V sousedním Německu může být za pár měsíců až deset milionů lidí nakažených koronavirem, počítají tamní úřady. Ani přesto ale podobně drakonická opatření země nezavedla. Z ochranných roušek se tam také zatím nestalo takové téma a politikum jako v Česku.

"Mám už jen ty úplně tenké z papíru, ty lepší vůbec nejsou," řekla dnes dopoledne ČTK po telefonu pracovnice lékárny v berlínské čtvrti Spandau. "Ne už žádné nemáme, už pár týdnů ne," odpověděla zase lékárna v obvodu Prenzlauer Berg. Stejná byla i reakce lékárny ve čtvrti Karlshorst.

I trojice namátkových dotazů ukazuje, jak moc v posledních týdnech v Německu stoupla poptávka po rouškách, a to navzdory tomu, že se zatím u veřejnosti nestaly běžným, či povinným doplňkem. V ulicích Berlína i dalších německých měst je lidé nosí jen výjimečně. Při svých veřejných vystoupeních je dosud nepoužívají ani přední politici.

Stejně jako čeští vládní politici ale i ti němečtí začátkem března rozhodli o zákazu vývozu roušek a respirátorů. Od té doby až do dneška byl z Německa export možný jen, pokud šlo o zahraniční humanitární pomoc; jako například začátkem týdne, kdy média informovala o tom, že spolková republika pošle milion roušek a ochranných masek do Itálie.

Právě dnes ale německé ministerstvo hospodářství oznámilo, že omezení vývozu ochranných pomůcek bylo zrušeno a už pro tyto exporty nebude třeba zvláštního povolení. Ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová řekla, že jejímu resortu se už podařilo roušky, ochranné obleky a plicní ventilátory nakoupit a Německo je může opět vyvážet.

Tyto kroky sice naznačují, že Německo netrpí akutním nedostatkem roušek a dalších zdravotnických ochranných pomůcek, na druhou stranu ale také neznamená, že by se řada doktorů i některé kliniky nedostávali do problémů s rychle ubývajícími zásobami. Odlehčit jim má i rozdělení deseti milionů ochranných masek, s nímž začalo dnes německé ministerstvo zdravotnictví, jež zdravotnický materiál shání také v zahraničí. Kritiku za pozdní reakci na současnou situaci ze strany opoziční Alternativy pro Německo a Levice si vysloužilo stejně.

Zvýšená poptávka po rouškách se v Německu projevila i na pokusech některých lidí prodávat je na internetu za přemrštěné ceny nebo na několika krádežích až desetitisíců kusů z nemocnic. Naopak domácí šití ochranných masek se zatím, soudě alespoň podle absence návodů k němu na předních německých webech, nestalo běžnou činností.

Mnohem spíše než o rouškách se nyní mezi politiky a experty v Německu debatuje o tom, jak zajistit komplexní lékařskou péči pro velké množství lidí, kteří se koronavirem v příštích měsících nakazí. Podle Institutu Roberta Kocha jich do tří měsíců může být až deset milionů v případě, že se šíření nákazy nepodaří zpomalit.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 14:50 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

V neděli přibylo 250 nakažených, víc než před týdnem

27.09.2021 08:50 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

GRAF: Německo čekají dlouhá povolební vyjednávání, o koalici rozhodnout…

27.09.2021 15:08 Aktualizováno Podoba příští vládní koalice v Německu, kde vyhráli volby sociální demokraté (SPD), je zatím…

GRAF: Německé volby vyhrála s minimálním rozdílem SPD. Kdo povede zemi…

27.09.2021 14:48 Aktualizováno Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Laschet: Vláda pod vedením CDU/CSU je nejlepší řešení. Söder nechce…

27.09.2021 14:39 Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet je připraven jednat o vládní…

Scholz: Němci si přejí koalici SPD, Zelených a FDP, chci ji do Vánoc

27.09.2021 13:11 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Na Slovensko během omezení rostl počet případů domácího násilí

27.09.2021 13:08 Na Slovensku loni, kdy v zemi platila různá omezení po vypuknutí koronavirové nákazy, stoupl o…

Německá média očekávají měsíce povolebních jednání o vládní koalici

27.09.2021 11:55 Nadcházející složitá koaliční jednání jsou hlavním tématem dnešních komentářů německých novin,…

Evropský tisk: Stabilní éru Merkelové nahradila nejistota

27.09.2021 11:17 Aktualizováno Jako začátek období nejistoty po stabilní éře kancléřky Angely Merkelové vidí západoevropská média…

Krétu zasáhlo silné zemětřesení, nejméně jeden mrtvý

27.09.2021 10:26 Největší řecký ostrov Krétu zasáhlo po osmé hodině SELČ zemětřesení o síle 5,8 stupně. Řecká…

Ve volbách v Německu neuspěla celá řada známých politiků

27.09.2021 09:59 O křeslo ve Spolkovém sněmu se v nedělních volbách v Německu ucházela řada známých a vlivných…

Obyvatelé Berlína se v referendu vyslovili pro vyvlastnění bytů velkých…

27.09.2021 09:47 Obyvatelé Berlína se v nedělním referendu vyslovili pro vyvlastnění bytů velkých pronajímatelů. Pro…

Související:

Právě se děje

reklama