Policie bude v pátek sledovat, zda lidé dodržují omezení cestování. V souvislosti s očekávanými víkendovými cestami lidí na chalupy to dnes po jednání vlády řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Blokády dálnic nebo silniční kontroly se ale podle něj nečekají. Sousední Německo má oproti 694 nakaženým v Česku více než 10 000 lidí s koronavirem. Podobné restrikce ale země nejen že nezavedla, neřeší ale ani roušky.
"Požádal jsem policejního prezidenta, aby na zítra (pátek) připravil opatření, které zajistí plnění vládního nařízení," řekl Hamáček. Policie se podle něj podívá, zda lidé musí nebo nemusí cestovat. Podrobnosti neuvedl.
Premiér Andrej Babiš (ANO) podotkl, že omezení volného pohybu se vztahuje i na chataření. Podle něj to znamená, že by lidé měli zůstávat ve svých chatách či chalupách a vycházet jen ve stejných případech, za jakých by vycházeli ze svých domovů. Zvláštní opatření podle něj není nutné přijímat.
Vláda v celé zemi zakázala volný pohyb lidí s výjimkou cest do zaměstnání, nezbytných cest za rodinou, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Až na výjimky nesmí Češi cestovat do zahraničí a cizinci zase do republiky.
V sousedním Německu může být za pár měsíců až deset milionů lidí nakažených koronavirem, počítají tamní úřady. Ani přesto ale podobně drakonická opatření země nezavedla. Z ochranných roušek se tam také zatím nestalo takové téma a politikum jako v Česku.
"Mám už jen ty úplně tenké z papíru, ty lepší vůbec nejsou," řekla dnes dopoledne ČTK po telefonu pracovnice lékárny v berlínské čtvrti Spandau. "Ne už žádné nemáme, už pár týdnů ne," odpověděla zase lékárna v obvodu Prenzlauer Berg. Stejná byla i reakce lékárny ve čtvrti Karlshorst.
I trojice namátkových dotazů ukazuje, jak moc v posledních týdnech v Německu stoupla poptávka po rouškách, a to navzdory tomu, že se zatím u veřejnosti nestaly běžným, či povinným doplňkem. V ulicích Berlína i dalších německých měst je lidé nosí jen výjimečně. Při svých veřejných vystoupeních je dosud nepoužívají ani přední politici.
Stejně jako čeští vládní politici ale i ti němečtí začátkem března rozhodli o zákazu vývozu roušek a respirátorů. Od té doby až do dneška byl z Německa export možný jen, pokud šlo o zahraniční humanitární pomoc; jako například začátkem týdne, kdy média informovala o tom, že spolková republika pošle milion roušek a ochranných masek do Itálie.
Právě dnes ale německé ministerstvo hospodářství oznámilo, že omezení vývozu ochranných pomůcek bylo zrušeno a už pro tyto exporty nebude třeba zvláštního povolení. Ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová řekla, že jejímu resortu se už podařilo roušky, ochranné obleky a plicní ventilátory nakoupit a Německo je může opět vyvážet.
Tyto kroky sice naznačují, že Německo netrpí akutním nedostatkem roušek a dalších zdravotnických ochranných pomůcek, na druhou stranu ale také neznamená, že by se řada doktorů i některé kliniky nedostávali do problémů s rychle ubývajícími zásobami. Odlehčit jim má i rozdělení deseti milionů ochranných masek, s nímž začalo dnes německé ministerstvo zdravotnictví, jež zdravotnický materiál shání také v zahraničí. Kritiku za pozdní reakci na současnou situaci ze strany opoziční Alternativy pro Německo a Levice si vysloužilo stejně.
Zvýšená poptávka po rouškách se v Německu projevila i na pokusech některých lidí prodávat je na internetu za přemrštěné ceny nebo na několika krádežích až desetitisíců kusů z nemocnic. Naopak domácí šití ochranných masek se zatím, soudě alespoň podle absence návodů k němu na předních německých webech, nestalo běžnou činností.
Mnohem spíše než o rouškách se nyní mezi politiky a experty v Německu debatuje o tom, jak zajistit komplexní lékařskou péči pro velké množství lidí, kteří se koronavirem v příštích měsících nakazí. Podle Institutu Roberta Kocha jich do tří měsíců může být až deset milionů v případě, že se šíření nákazy nepodaří zpomalit.
Související

CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace

Téměř polovina Čechů si myslí, že svoboda slova se v Česku zhoršila
češi , Německo , Roušky a respirátory , Policie ČR , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 2 hodinami

OBRAZEM: Start MotoGP ve velkém stylu. Jezdci ovládli zaplněné centrum Brna
včera

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu
včera

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná
včera

Trump měl vyzvat Ukrajinu, aby útočila hlouběji v Rusku. Třetí světová začala, reaguje Medveděv
včera

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
včera

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
včera

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahoval pyrotechnik i zásahovka
včera

Kyjev má přednost. Švýcarsko kvůli Ukrajině objednané Patrioty zatím nedostane
včera

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti
včera

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
včera

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
včera

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
včera

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
včera

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
včera

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
včera

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
včera

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
včera

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
včera
Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.
Zdroj: Libor Novák