Česko je jedna z nejhorších zemí. Lidé ale víc řeší peníze a Babiš se předvádí, kritizuje zahraniční tisk

Země má jeden z nejvyšších počtů úmrtí po nakažení covidem-19 v Evropské unii, ale víc než onemocnění se lidé obávají finanční tísně. Tak popisuje nejen epidemickou situaci v České republice německý deník Süddeutsche Zeitung v článku, kterým dnes dopoledne otvíral svůj web. V Česku roste nedůvěra mezi občany a vládou, píše autorka analýzy.

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Přední německý list připomíná, že v Česku se už virem SARS-CoV-2 infikoval více než milion lidí, tedy desetina obyvatelstva, a že nárůst počtu mrtvých za loňský rok byl meziročně nejvyšší od 2. světové války. V zemi je přitom od října omezen veřejný život. Zdravotnictví ještě s potížemi funguje, ale "přesto tu je téměř 17.000 mrtvých - a vláda, zdá se, nenachází cestu ven," píše Süddeutsche Zeitung.

List hovořil mimo jiné s epidemiologem Petrem Smejkalem, který řekl, že podle jeho předpokladů se v ČR nakazily ve skutečnosti nejméně dva miliony lidí a "možná dokonce čtvrtina obyvatelstva".

Sociolog Daniel Prokop a jeho tým podle Süddeutsche Zeitung zjistili, že jen málo lidí se v Česku nechává v podezřelých případech testovat, a ti, kteří jsou pozitivní, neuvádějí žádnou nebo nanejvýš jednu kontaktní osobu. "Chybí motivace," cituje list Prokopa. Už 5000 korun za karanténu by podle něj ochotu k testování výrazně zvýšilo.

"Víc než onemocnění se lidé zjevně obávají finanční tísně, která stále více Čechů existenčně ohrožuje. Protože náhrada mzdy chybí nebo je příliš nízká při beztak velmi nízkých mzdách ve srovnání s průměrem EU," píše německý deník.

Problém podle Süddeutsche Zeitung rozpoznala i česká opozice, která chce nejen zastavit pandemii, ale také zvítězit v říjnových parlamentních volbách. "A nyní má dobré šance. Oblíbenost vládní strany ANO premiéra Andreje Babiše výrazně klesla. Zároveň ji slušně dotahuje už dlouho druhá nejoblíbenější strana levicově liberálních Pirátů," poznamenává německý list.

"Na sociálních sítích dělá Babiš jako vždy dojem největší přičinlivosti, předvádí se jako manažer, který krizi řeší, ukazuje se v nemocnicích a očkovacích stanicích," popisuje Süddeutsche Zeutung.

Podle Smejkala v Česku chybí něco jako německý Institut Roberta Kocha (RKI), tedy centrální organizace, která by vzbuzovala důvěru. "Od září je v úřadě už třetí ministr zdravotnictví, a i tento dětský lékař z Brna jedná stále více bezmocně a zmatečnými vyjádřeními posiluje popírače korony," pokračuje Süddeutsche Zeitung.

"Fatálním způsobem tak roste vzájemná nedůvěra. Nedůvěra občanů v jejich vládu - a naopak. Tak byly koronavirové programy pomoci odmítány i s zdůvodněním, že vedou jen k tomu, že občané stát využívají. A ministr zdravotnictví Jan Blatný se nechal strhnout k výroku, že je přece nespravedlivé vyplácet pomoc nemocným s covidem, ale nikoli pacientům s leukémií," píše mimo jiné německý deník.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama