COVID-19 dál zamořuje svět. Přes 330 tisíc nakažených, obětí jsou tisíce

Po celém světě se koronavirem nakazilo již téměř 330.000 lidí a 14.376 jich zemřelo, ukázaly údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse, která monitoruje globální vývoj pandemie. V nejhůře postižené evropské zemi, Itálii, počet obětí nákazy koronavirem dosáhl 5476, jen za poslední den se počet mrtvých zvýšil o 651. Infikovaných je celkem už 59.138.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez

Přes 28.500 nakažených již evidují úřady ve Španělsku, kde bilance obětí nemoci COVID-19 narostla o dalších téměř 400. Rychlý růst počtu nemocných zaznamenaly rovněž Spojené státy. Dalších 129 obětí ohlásil Írán, celkem tam na nemoc zemřelo již 1685 lidí. Česká republika k dnešnímu dni eviduje 1120 nakažených, první člověk dnes na nákazu zemřel. Ukázaly to údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse, která monitoruje globální vývoj pandemie.

Postup epidemie se stále nedaří zastavit v Itálii, kde proto vláda nařídila pozastavení veškeré postradatelné výroby. V chodu zůstanou jen supermarkety, lékárny, banky a pošta. Premiér Giuseppe Conte nynější zdravotní krizi označil za největší výzvu od konce druhé světové války. Do země vyšle svoje zdravotnické experty a lékaře Rusko a Kuba. Podle italských médií lze přes hrozivá absolutní čísla vidět optimistický trend, protože v posledních dnech se počty nově infikovaných začaly snižovat.

Diplomatickou dohru má zásah české policie, která před několika dny zabavila 680.000 chirurgických roušek a 28.000 respirátorů. Italská média následně upozornila, že více než 100.000 zabavených zdravotních pomůcek bylo původně určeno Itálii. Česká diplomacie dnes uvedla, že Itálii nahradí zabavený materiál totožným ze svých zásob.

Ve Španělsku, druhé nejzasaženější evropské zemi, se počet obětí stejně jako předchozí den zvýšil o 30 procent. Tamní vláda se rozhodla prodloužit stav nouze v zemi. Premiér Pedro Sánchez v sobotu večer varoval, že nejhorší fázi boje proti COVID-19 má země teprve před sebou. Nákazu koronavirem dnes ohlásil známý španělský operní pěvec Plácido Domingo.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo nakažených o něco méně než v předchozích dnech, a to o necelé 2000. V celém Německu budou kvůli rychlému šíření koronaviru zakázána shromáždění více než dvou lidí. Kancléřka Angela Merkelová bude v příštích dnech v domácí karanténě, neboť byla v kontaktu s nakaženým.

Francie druhý den za sebou hlásí počet obětí nákazy větší než sto. Mrtvých je už 674, infikovaných přibylo o 1559 na 16.018. V Británii už zemřelo 233 lidí, za poslední den se počet obětí zvýšil o více než pět desítek. Nakažených je 5683.

Strmý nárůst počtu nakažených na svém území zaznamenaly v posledních dnech Spojené státy. Virem se tam infikovalo již přes 30.000 lidí, čímž USA předehnaly i některé nejhůře zasažené evropské a asijské země. Počet obětí je tam však oproti Itálii, Španělsku i Francii relativně nízký, koronaviru tam podlehlo 389 lidí. V karanténě je ode dneška téměř třetina Američanů. Republikánský senátor Rand Paul dnes oznámil, že se nakazil koronavirem.

Írán, který je ohniskem nákazy na Blízkém východě, oznámil 129 dalších obětí a přes tisíc nově nakažených. Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí dnes odmítl nabídku pomoci od USA jako zvláštní s tím, že nedostatek zdravotnických pomůcek a dalších prostředků podle něj panuje také v USA. První dva nakažené dnes zaznamenali v hustě osídleném Pásmu Gazy, první případ registrují také ve válkou zmítané Sýrii.

Čínská provincie Chu-pej, kde se koronavirus objevil ke konci loňského roku poprvé, již čtvrtý den nezaznamenala žádného nově nakaženého. Pevninská Čína, do níž se nepočítá Hongkong a Macao, za sobotu zaznamenala 46 nových případů koronaviru. Všechny kromě jediného se týkají osob, které do země přicestovaly ze zahraničí. Podle dostupných statistik se v Číně vyléčilo již přes 72.000 z asi 81.000 nakažených, přičemž 3265 jich zemřelo. Peking se nyní snaží zajistit, aby se virus do země nevrátil ze současných ohnisek nákazy.

Počty nakažených pomalu klesají v Jižní Koreji, jež jednu dobu patřila mezi nejhůře zasažené země na světě. Indie na dnešní den na zkoušku zavedla 14hodinový zákaz vycházení, který se týká všech více než 1,3 miliardy obyvatel. Singapur oznámil, že od úterý kompletně uzavře svoje hranice.

První úmrtí na COVID-19 oznámily Rumunsko, Kosovo, Severní Makedonie, Afghánistán, Kongo a také Kolumbie, kde při nepokojích ve vězeních zemřelo 23 lidí. Podnítila je restriktivní opatření vlády, která zakázala návštěvy vězňů. V Ekvádoru rezignovala ministryně zdravotnictví jen několik hodin po oznámení, že tam bilance nakažených překročila 500 případů. Salvador s Guatemalou v sobotu vyhlásily zákaz vycházení.

V Africe dnes počet nakažených koronavirem vzrostl na 1198. Nákaza je registrována již ve 40 z 52 států tohoto kontinentu. První případy hlásí Uganda a Mozambik. Nejvíce zasaženy jsou Jihoafrická republika, Egypt, Maroko a Alžírsko.

Zástupce Světové zdravotnické organizace varoval, že vládám k úspěšnému boji proti koronaviru nestačí jen poslat obyvatele svých zemí do preventivní karantény, důležité je i důsledné testování všech potenciálních nakažených a další zdravotnická opatření.

V České republice se za tři týdny od oznámení prvních případů objevilo 1120 nakažených. Necelých dvacet pacientů s nemocí COVID-19 vyžaduje intenzivní péči, nemoci dnes podlehl první člověk. Šéf odborového svazu KOVO vyzval majitele a manažery firem, aby alespoň na dva týdny přerušili výrobu.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Merkelová se u večeře loučí s francouzským prezidentem Macronem

16.09.2021 20:33 Aktualizováno Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na setkání s…

Itálie zavede od poloviny října povinné covidové pasy pro všechny…

16.09.2021 18:58 Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se…

Polsko u soudu pro lidská práva prohrálo ve sporu s lesbickou matkou

16.09.2021 18:04 Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)…

Slovensko připraví změny ve fungování policie i justice. Heger zmínil mafii

16.09.2021 17:55 Slovensko připraví změny ve fungování bezpečnostních a justičních složek v zájmu zlepšení práce…

V Německu zadrželi kvůli možnému útoku na synagogu v Hagenu čtyři lidi

16.09.2021 17:30 Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři…

Europoslanci chtějí posílení společné obrany unie a přijetí afghánských…

16.09.2021 17:22 Evropská unie musí po neúspěchu spojenecké mise v Afghánistánu vybudovat vlastní obranné síly a…

Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním, tvrdí Rada Evropy

16.09.2021 16:48 Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním mimo jiné tím, že změní definici tohoto…

Na Kanárských ostrovech hrozí výbuch sopky

16.09.2021 16:04 Na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů, hrozí erupce tamní sopky Teneguía.…

EU vytvoří krizový úřad, který má zabránit další pandemii

16.09.2021 14:10 Evropská unie bude mít od příštího roku nový úřad, který má evropský blok v reakci na covidovou…

Související:

Právě se děje

reklama