Do voleb v Německu zbývají hodiny. O voliče se poperou i recesisté a bizarní strany

O přízeň německých voličů se v parlamentních volbách za týden v neděli uchází 47 stran. Nabídka politických programů je natolik pestrá, že vybrat si může skutečně každý od komunistů, přes neonacisty, zahrádkáře, ochránce zvířat až po recesisty.

Mezi zavedenými politickými stranami, které jsou již nyní zastoupeny ve Spolkovém sněmu, se se spornou pověstí potýkají postkomunistická Levice a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Obě strany konzervativní unie CDU/CSU označuje za krajní a odmítá s nimi spolupracovat. Do parlamentu ale kandiduje řada stran, jejichž názory jsou ještě více vyhraněné.

"Kapitalismus ohrožuje budoucnost lidstva," uvádí Německá komunistická strana (DKP), která se otevřeně hlásí k marxismu-leninismu a k revolučnímu úkolu nastolení komunismu. DKP, kterou tajné služby označují jako krajně levicovou, ale mnoho příznivců nemá. V parlamentních volbách před čtyřmi lety dostala necelých 12.000 hlasů.

Zatímco DKP se od zločinů sovětského diktátora Stalina distancovala, Marxisticko-leninská strana Německa (MLPD) se k jeho odkazu hlásí. Za inspiraci považuje i někdejšího čínského vůdce Mao Ce-tunga, kterému jsou stejně jako Stalinovi připisovány miliony obětí. "Pracující třída musí po pádu diktatury mezinárodního finančního kapitálu a podmanění státní moci v jednotlivých zemích nastolit diktaturu proletariátu a převést výrobní prostředky do společného vlastnictví celé pracující společnosti," říká v programu MLPD. Plakátová kampaň MLPD je oproti konkurenční DKP viditelnější, strana si také v roce 2017 vedla výrazně lépe, dostala okolo 36.000 hlasů.

Vedle komunistů v seznamu kandidujících stran nechybí ani neonacisté, jako jsou například Třetí cesta nebo Národnědemokratická strana Německa (NPD). Třetí cesta, jejíž název může vyvolávat odkaz na nacistickou třetí říši, letos vyvolala rozruch několika plakáty. Na jednom z nich vyzývala k pověšení Zelených a na dalších, které byly připevněny k lampám pouličního osvětlení, uváděla, že toto místo je rezervováno pro zrádce národa. "Volte německy!" vyzývá Třetí cesta své příznivce. Třetí cesta také říká, že Německo je větší než spolková republika, což na svém webu dokládá zobrazením současného Německa spolu s Rakouskem, východním Polskem, Slezskem a Východním Pruskem.

NPD, která po roce 2000 dokázala oslovit i stovky tisíc voličů a proniknout do zemských sněmů Saska a Meklenburska-Předního Pomořanska, se nyní ocitá na okraji zájmu. Příznivce se nyní snaží přesvědčit, že patří do Spolkového sněmu, ve kterém ale dosud nikdy neusedla. Mezi její základní požadavky patří obnovení hraničních kontrol, deportace odmítnutých žadatelů o azyl a podpora německých rodin.

Ekologickou alternativu vůči Zeleným nabízí Zahradní strana. Původně vznikla jako protestní hnutí v Magdeburgu proti plánům developerů k zastavění místní zahrádkářské kolonie, postupně se ale přeměnila ve stranu, která se věnuje nejen ochraně přírody a zvířat, ale také otázkám bezpečnosti, vzdělání či ochraně pracovních míst.

Výraznou plakátovou kampaň v letošních volbách vede hnutí Strana (Die PARTEI), které založili v roce 2004 redaktoři satirického magazínu Titanic. Strana už si v minulosti připsala několik úspěchů v komunálních volbách a ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 získala dvě křesla. Zastoupena je také ve Spolkovém sněmu díky tomu, že někdejší sociální demokrat Marco Bülow změnil stranickou příslušnost.

Strana se hlásí k extrémnímu středu a v případě volebního vítězství slibuje zavést existenční maximum, které podle ní zajistí seriózní financování všeho. Existenční maximum stanovila Strana na deset milionů eur (254 milionů korun), s vyššími majetky již nepočítá. "Kdo si nedokáže užít s deseti miliony, ten si život nezaslouží," říká Strana.

V plánu má také zastropování cen piva. Brzda, která růst ceny chmelového nápoje zastaví, se podle Strany automaticky aktivuje vždy po splnění dvou podmínek - velké žízně a dosažení kvóty prázdných sklenic. Strana rovněž plánuje každoroční investiční cíl do vzdělání ve výši dvou procent výkonu ekonomiky. To zdůvodňuje tím, že místo do ocelových přileb vojáků chce peníze Strana nalít do hlav mládeže.

Související

Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Zemské volby v Sársku s náskokem vyhráli sociální demokraté

Sociální demokraté (SPD) v dnešních volbách do regionálního parlamentu v západoněmecké spolkové zemi Sársko drtivě zvítězili s 43,5 procenta hlasů. Vyplývá to z prozatímního konečného výsledku, který zveřejnila volební komise. Lídryně SPD Anke Rehlingerová tak v premiérském křesle vystřídá Tobiase Hanse z Křesťanskodemokratické unie (CDU), která skončila se značným odstupem druhá.
Olaf Scholz

V Německu ve středu začnou zevrubná koaliční jednání, snadná nebudou

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) ve středu zahájí zevrubná koaliční jednání, ze kterých vzejde základ vládního programu. Žádná z trojice stran nepochybuje, že rozhovory kvůli odlišným postojům budou složité. Poslanec za Zelené Jürgen Trittin v rozhovoru se zahraničními korespondenty ale neskrýval optimismus a prohlásil, že sociální demokrat Olaf Scholz by mohl být ve Spolkovém sněmu zvolen kancléřem 9. prosince.

Více souvisejících

Volby v Německu Německo

Aktuálně se děje

před 15 minutami

sopka Semeru

Úřady na indonéském ostrově Jáva vyhlásily po erupci sopky Semeru evakuaci

Úřady na indonéském ostrově Jáva vydaly po dnešní erupci sopky Semeru příkaz k evakuaci, domovy už opustilo téměř 2000 lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Semeru, která je zároveň nejvyšší horou ostrova, vychrlila oblak popela a kouře do výšky 15 kilometrů a po svazích stékají proudy žhavé lávy. Úřady zatím nehlásí žádné zraněné.

před 39 minutami

Na hlavní trati u Jihlavy je zastavený provoz, vlak narazil do stromu

Na hlavní trati u Jihlavy vlak narazil do stromu, provoz je zastavený

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od rána zastavený provoz. Lokomotiva nákladního vlaku narazila před 9:00 do spadlého stromu, na místě je poškozené trakční vedení. Při nehodě se lehce zranil strojvedoucí a je poškozená lokomotiva. České dráhy (ČD) zajišťují náhradní autobusovou dopravu v úseku z Rantířova do Jihlavy, řekl ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. První odhad škody na lokomotivě je 250.000 korun.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Šanghaj

Další čínská města po protestech oznámila zmírnění přísných omezení

Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení pohybu, jejichž cílem bylo zabránit šíření nemoci covid-19. Čína prosazuje politiku nulového výskytu případů nemoci, po rozsáhlých protestech proti omezením z minulého víkendu se však snaží tuto politiku učinit cílenější a méně svazující, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Argentina vs Austrálie

MS v Kataru: Nizozemci ani Argentinci žádné překvapení v osmifinále nepřipustili a střetnou se ve čtvrtfinále

V sobotu začala prvními dvěma osmifinálovými zápasy vyřazovací fáze letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru. V prvním z nich se střetlo favorizované Nizozemsko s příjemným překvapením skupinové fáze, tedy s týmem USA. Ten sice začal duel aktivněji, ale byli to Evropané, kteří především díky Denzelu Dumfriesovi, jenž si v zápase kromě gólu připsal hned dvě asistence a přestože za stavu 2:0 dokázali Američané pozoruhodným gólem Wrighta snížit, Nizozemci nakonec vyhráli 3:1. V sobotu večer se pak rozhodlo o jejich čtvrtfinálovém soupeři a stala se jím taktéž favorizovaná Argentina. Ta svou roli favorita potvrdila proti Austrálii, když se o argentinské branky postarali Messi, jenž nastoupil k 1000. zápasu v kariéře, a Álvarez. Australané sice díky vlastnímu gólu soupeře snížili, ale na víc už se nezmohli.

před 2 hodinami

Lanovka na Sněžku

Sněžku v noci zasáhl orkán, lanovka je mimo provoz

Sněžku dnes zhruba hodinu po půlnoci zasáhl vítr o síle orkánu. Podle z dat měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru v nárazu dosáhla 119,5 kilometru v hodině. Hranice orkánu činí 117,7 kilometru v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Horní úsek lanovky byl mimo provoz i v sobotu.

před 2 hodinami

Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu.

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.

před 2 hodinami

Zásilkovna

Počty balíků se na začátku prosince zvýšily až na dvojnásobek

Počty přepravovaných balíků se na přelomu listopadu a prosince u kurýrních firem zvýšily o 50 až 100 procent. Vrchol sezony očekávají v následujících dvou pondělcích. Internetové obchody v současnosti mají až trojnásobné tržby proti zbytku roku. Vyplývá to z informací firem oslovených ČTK.

před 3 hodinami

uprchlíci

Česko vydalo uprchlíkům z Ukrajiny celkem 465.000 dočasných víz

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou odešli do České republiky. Je to o 117 méně než předchozí týden. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo vnitra zveřejňuje na twitteru. Od únorového vpádu ruské armády do sousední země dosud Česko vydalo 465.058 dočasných víz, která jejím držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Blízký východ zaostává v boji proti HIV. Experti odhalují proč

Celosvětový počet nových případů HIV se za posledních deset let výrazně snížil, ale na Blízkém východě a v severní Africe je tomu jinak. Od roku 1996, kdy vrcholila epidemie AIDS, která si dosud vyžádala více než 40 milionů životů, svět urazil dlouhou cestu. Mezi lety 2010 a 2021 se počet nově infikovaných na celém světě snížil o 32 procent. Ve stejném období se ale v tomto regionu zvýšil o 33 procent, napsala BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Plyn a a uhlí letos zdražily o desítky procent, drahé kovy zlevnily

Burzovní ceny plynu, elektřiny či uhlí vzrostly od začátku letošního roku do konce listopadu o desítky procent, ropy zhruba o desetinu. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Zdražila kukuřice, zatímco pšenice, bavlna nebo káva jsou levnější. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg vzrostl o 17 procent.

před 4 hodinami

Obchody

Psychologické triky obchodníků: Proč nekupovat věci, jejichž cena končí na 99?

Při toulkách mezi nákupními regály v letošní předvánoční sezóně pravděpodobně narazíte na mnoho devítek na cenovkách. Vánoční sušenky za 4,99 dolaru, televize za 299 dolarů nebo sluchátka za 99,99. Trik s devítkami na cenovkách je tak častý, že se nad ním už nezamýšlíme, a pokud ano, jen litujeme ty, kteří si neuvědomují, že 99,99 je to samé jako 100. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 9 hodinami

Amsterdam nebo též Amsterodam je hlavní město Nizozemska od roku 1808. Nesídlí v něm však parlament, vláda ani královská rodina, tyto instituce mají své sídlo v Den Haag.

Amsterodam se chce zbavit opilých turistů, spustí odstrašující kampaň

Amsterodam na jaře zahájí odstrašující kampaň, díky níž chce bojovat proti turistům, kteří do nizozemské metropole cestují za alkoholem, drogami a sexem. Zahraničních výtržníků se chce zbavit pomocí cílené reklamy a nových omezení. Informoval o tom list The Times, podle nějž se město nejprve zaměří na britské cestovatele, které považuje za hlavní hrozbu pro klid a pohodu v ulicích a na kanálech ze 17. a 18. století.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Americké tajné služby čekají snížené tempo bojů na Ukrajině v příštích měsících

Americké zpravodajské služby očekávají snížené tempo bojů na Ukrajině po dobu příštích několika měsíců. Nevidí také žádné důkazy o snížené vůli Ukrajinců k odporu vůči ruské invazi, a to i navzdory útokům Moskvy na ukrajinskou energetickou síť a další kritickou infrastrukturu. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedla ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová.

Zdroj: ČTK

Další zprávy