Evropská komise vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za to, že přes rozhodnutí unijního soudu neukončilo činnost disciplinární komory, tedy orgánu, který se zabývá prohřešky soudců. Uvedl to dnes mluvčí komise. Varšava má na reakci 45 dní. Mluvčí polské vlády Piotr Müller podle polské agentury PAP řekl, že Varšava podnikne takové právní kroky, aby nedopustila porušování unijních smluv.
Pokud Polsko v případě disciplinární komory podobně jako v případě sporu o důl Turów pokutu zaplatit odmítne, strhne jí komise peníze z unijních fondů. Podle unijní exekutivy bude muset Polsko uhradit dosavadní pokutu za provoz dolu i v případě, že se polská vláda dohodne s českou a Praha stáhne žalobu.
Soudní dvůr Evropské unie loni v létě rozhodl, že disciplinární komora polského nejvyššího soudu, která rozhoduje například o trestním stíhání soudců a prokurátorů, není v souladu s unijním právem. Polská vláda následně oznámila, že činnost orgánu ukončí. Komise však v září konstatovala, že komora nadále pokračuje v projednávání dříve zahájených případů.
Unijní exekutiva proto soud požádala o udělení pokuty. Soudci v Lucemburku na konci října rozhodli, že Polsko bude platit milion eur denně, dokud komoru zcela nezruší. Dluh do současnosti přesáhl 70 milionů eur (1,7 miliardy korun).
Polská vláda v reakci na dotaz komise minulý týden uvedla, že na rozpuštění komory pracuje a požádala, aby EK pokutu nevymáhala. Brusel však nepřesvědčila.
"Dopis byl odeslán," sdělil dnes mluvčí komise Christian Wigand.
Mluvčí polské vlády Müller řekl, že "Evropská komise se v různých dokumentech snaží stanovovat podmínky, ke kterým jí chybí právní základy." "Tímto způsobem se snaží dalece zasahovat do výlučných kompetencí jednotlivých zemí," uvedl.
K pokutě vůči Polsku komise již v listopadu přistoupila v česko-polském sporu o důl Turów. Unijní soud v září nařídil Polsku za nezastavení prací platit půl milionu eur denně. Varšava po uplynutí 45denní lhůty nevyužila k zaplacení 15 dní, které měla k dispozici po druhé výzvě. Komise proto nyní rozhoduje, ze kterých plateb mířících do Polska první část dlužné sumy pohybující se nyní okolo 60 milionů eur strhne.
Podle komise na tom nic nemění fakt, že polská a česká vláda v současnosti jednají o mezivládní dohodě, k níž by mohly vést polské kompenzace pro obyvatele českého pohraničí. Praha by v takovém případě mohla žalobu stáhnout.
"Pokuta bude i tak muset být uhrazena," prohlásil mluvčí Balázs Ujvari. Komise podle něho bude po Polsku chtít dluh za období mezi 20. září, kdy soud pokutu vyměřil, a dnem případného stažení žaloby.
Související
Fico požaduje, aby EU zatlačila na Ukrajinu ohledně dodávek ropy
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
Aktuálně se děje
včera
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
včera
Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou
včera
Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán
včera
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
včera
Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí
včera
Velká důlní tragédie před 65 lety. Zahynulo přes 100 horníků
včera
Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala
včera
Trump z Ankary varoval Írán. Znovu vás tvrdě zasáhneme, vzkázal
včera
Policejní manévry ve Strakonicích. Žena vyhrožovala sousedovi se zbraní
včera
Írán vyzval Američany, aby se podrobili novému režimu v Hormuzském průlivu
včera
Pavla se na večeři ptali na podporu Kyjeva. Babišovi vadí, že se nemluví o míru
včera
Trumpova slova vedou k reakci trhů. Dalo se to očekávat
včera
Policisté v národním parku. České Švýcarsko je pod dohledem společných hlídek
Aktualizováno včera
Trump oznámil konec příměří na Blízkém východě. Íránce má za nemocné lháře
včera
Le Penová v rozhovoru prozradila, co bude s její prezidentskou kandidaturou
včera
Ruští sportovci se zřejmě vrátí na olympiádu. Padlo zásadní rozhodnutí
včera
Američané opět útočili v Íránu. Revoluční gardy v odvetě cílily na vojenská zařízení
včera
Může za to obskurní hádka. V cizině řeší, proč Pavel a Babiš neletěli do Ankary spolu
včera
Červencové počasí bude poměrně stabilní, naznačuje nový výhled
7. července 2026 22:01
Obchody byly o svátcích v červenci k dispozici. Podzim nabídne jiný obrázek
Překvapily vás včera či dnes otevřené obchody? I po letech si Češi nejsou jistí tím, kdy je během svátků otevřeno a kdy naopak zavřeno. Kdy se provozovatelé budou opět podřizovat platnému zákonu? Dvakrát je to čeká na podzim.
Zdroj: Jan Hrabě