EMA: Žádné úmrtí nesouvisí s vakcínou Pfizer/BioNTech

Při každé masivní očkovací kampani ve světě experti zprávy o úmrtích a závažných vedlejších účincích vakcín očekávají, jejich příčiny jsou poté předmětem rozsáhlejších zkoumání. Případy úmrtí se mohou vyskytnout zejména u seniorů, kteří jsou často v terminálním stadiu jiného onemocnění. Úmrtí po očkování ale nesouvisejí s vakcínou Pfizer/BioNTech.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která sleduje vakcinaci v zemích Evropské unie a vedlejší účinky očkovacích látek, ve zprávě z 29. ledna uvedla, že dosavadní hlášené případy úmrtí po podání vakcíny firem Pfizer a BioNTech nesouvisejí s očkovací látkou.

Vakcínou americko-německého konsorcia se začalo ve většině zemí EU včetně Česka očkovat 27. prosince. Při hodnocení brali odborníci unijní agentury v potaz "přítomnost dalších zdravotních problémů a úmrtnost v dané věkové skupině v běžné populaci". "Případy nevyvolávají obavy z bezpečnosti (vakcíny)," uvedla EMA.

Norská agentura pro léčivé přípravky v polovině ledna uvedla, že po očkování více než 30.000 obyvatel vakcínou od firem Pfizer a BioNTech či od společnosti Moderna mělo 29 lidí vedlejší účinky a 13 jich zemřelo. K 26. lednu bylo v zemi hlášeno celkem 33 úmrtí po podání první dávky vakcíny. Ke všem úmrtím došlo u klientů v pečovatelských domech, všem z nich bylo přes 80 let.

"Neděsí nás to. Je celkem zřejmé, že tyto vakcíny představují velmi malé riziko, s výjimkou těch nejslabších pacientů," řekl norské veřejnoprávní televizi NRK Steinar Madsen z agentury. "Lékaři nyní musí pečlivě zvážit, kdo by měl být očkován. Ti, kdo jsou slabí a blíží se ke konci svého života, mohou být očkování po individuálním zhodnocení," dodal.

Německý Institut Paula Ehrlicha (PEI), který v zemi působí jako regulátor v oblasti očkovacích látek, vyšetřoval v polovině ledna, kdy bylo v Německu očkováno více než 800.000 obyvatel, deset případů úmrtí ve věku od 79 do 93 let po podání první dávky vakcíny. Šlo o pacienty, kteří trpěli karcinomy, srdečními chorobami a dalšími vážnými nemocemi, které byly také pravděpodobnou příčinou jejich úmrtí.

Belgická Federální agentura pro léčiva a zdravotnické výrobky (FAMHP) ve zprávě ze 4. února uvedla, že po očkování proti koronaviru v zemi zemřelo 14 lidí, pět z nich bylo starších 90 let. Další podrobnosti o zemřelých osobách nebyly zveřejněny, nicméně FAMHP ve zprávě zkoumající vedlejší účinky vakcíny uvedla, že dosud nebyla prokázána přímá souvislost hlášených případů úmrtí s očkovací látkou.

Španělská média 2. února přinesla informaci o úmrtí devíti seniorů z domova důchodců v obci Lagartera v provincii Toledo. K jejich úmrtí došlo do deseti dnů od naočkování první dávkou vakcíny. Všichni z nich trpěli i dalšími nemocemi.

Ve Spojených státech, které mají dlouhodobě nejvyšší celkové počty nakažených koronavirem i zemřelých v souvislosti s touto nemocí na světě, bylo do poloviny ledna po podání zhruba dvou milionů dávek vakcíny od společnosti Pfizer zaznamenáno 21 silných alergických reakcí. Žádná z nich ale nebyla smrtelná.

Zdravotnické úřady na Floridě od ledna vyšetřují možnou spojitost mezi podáním vakcíny proti covidu-19 a úmrtím šestapadesátiletého lékaře Gregoryho Michaela. U muže se po podání očkovací látky projevil výrazný úbytek krevních destiček a po zhruba dvou týdnech od hospitalizace lékař zemřel na krvácení do mozku. Případem se zabývá také výrobce preparátu, společnost Pfizer.

V Indii, druhé koronavirovou nákazou nejpostiženější zemi světa, bylo k 4. únoru, necelé tři týdny od zahájení očkování, zaznamenáno podle úřadů 16 úmrtí po podání první dávky očkovací látky. U žádného úmrtí nebyla prokázána přímá spojitost s vakcínou. V zemi jsou v rámci očkování podávány dvě vakcíny - indická vakcína Covaxin a vakcína vyvinutá farmaceutickou firmou AstraZeneca společně s Oxfordskou univerzitou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo bude očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

04.03.2021 11:58 Německo již brzy začne proti nemoci covid-19 očkovat seniory starší 65 let také preparátem…

Brusel schválil plán Francie na pomoc firmám zasaženým pandemií

04.03.2021 11:55 Evropská komise (EK) dnes schválila záměr Francie využít až 20 miliard eur (asi 524 miliard Kč) z…

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

04.03.2021 11:31 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny…

Evropská léková agentura začala hodnotit ruskou vakcínu Sputnik V

04.03.2021 11:21 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny proti covidu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama