Estonsko instalovalo plot s ostnatým drátem na prvním kilometru nově budované ochrany hranic s Ruskem. V první etapě plánuje Tallinn oplotit přes 20 kilometrů dlouhý úsek a vybavit ho potřebnou infrastrukturou, jako jsou silnice pro hlídková vozidla, komunikační systémy nebo kanalizace.
Informoval o tom dnes zpravodajský server ERR News. Podle dřívějších informací by východní estonskou hranici, která je zároveň vnější hranicí Evropské unie, v budoucnu měly pomoci střežit i bezpečnostní videokamery nebo drony.
"Polovina přístupových silnic a kilometr oplocení jsou připravené. Bude třeba tam doplnit (určité) prvky, ale plot jako takový už stojí," přiblížil dnes zástupce ředitele policie a pohraniční stráže Egert Beličev. Upřesnil, že v současné době se pracuje na budování infrastruktury na osmikilometrovém úseku. Ten je součástí první etapy výstavby, která začala v červenci, měla by trvat tři roky a na jejím konci by měl stát plot na 23,5 kilometrech hranic na jihovýchodě Estonska.
Ministr vnitra Alar Laneman podotkl, že tato část hranic má nejen praktický, ale i symbolický a politický význam. "Z praktického hlediska hovoříme o vnější hranici Evropské unie a NATO. A všichni rozumíme tomu, že dobře vybavená, opatřená potřebnými technickými prostředky a střežená hranice je velmi důležitá, aby bylo možné žít bezpečně v Estonsku i EU," uvedl Laneman.
Estonsko plánuje vztyčit 2,5 metru vysoký plot na zhruba 90 kilometrech suchozemské hranice s Ruskem, napsala už dříve agentura Interfax. Oplocení nebude v místech, kde obě země dělí bažiny nebo Čudské jezero. Náklady na celý projekt Tallinn odhaduje na více než 130 milionů eur (takřka 3,5 miliardy korun) a nový plot by měl být kompletní v letech 2026 - 2027.
Estonsko oznámilo záměr oplotit hranici s Ruskem před více než pěti lety, krátce poté, co Rusko odsoudilo k 15 letům vězení za údajnou špionáž estonského důstojníka tajné služby Estona Kohvera. Podle Tallinnu ho přes hranici unesli ruští agenti. Proti verdiktu protestoval Tallinn i Evropská unie. Incident dál zkomplikoval rusko-estonské vztahy, které se vyhrotily po tvrdé estonské kritice ruské politiky vůči Ukrajině a ruské anexi Krymu v roce 2014.
Související
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
Evropa volá po jaderných zbraních stále víc. Další země nabídla své území k jejich umístění
Aktuálně se děje
před 11 minutami
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
před 56 minutami
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
před 1 hodinou
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
před 1 hodinou
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
před 2 hodinami
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
před 3 hodinami
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
před 4 hodinami
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
před 5 hodinami
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
před 6 hodinami
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
před 6 hodinami
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
před 7 hodinami
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
před 7 hodinami
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
před 8 hodinami
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
před 8 hodinami
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
před 9 hodinami
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
před 10 hodinami
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
před 12 hodinami
Počasí: Silné bouřky budou pokračovat, na Moravě hrozí vznik supercel
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
včera
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
Nejvyšší soud Spojených států amerických vynesl klíčový verdikt, kterým potvrdil platnost státních zákonů zakazujících transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích.
Zdroj: Libor Novák