EU i Británie chtějí přidat v jednáních o dohodě, zároveň nevylučují jejich krach

Rozhovory Evropské unie s Británií budou pokračovat i po unijním summitu, po jehož pátečním konci chtěl mít původně britský premiér Boris Johnson jasno o konečném osudu vyjednávání. Podle návrhu závěrů schůzky zatím EU nepovažuje pokrok rozhovorů za dostatečný k uzavření smlouvy o budoucích vztazích. Unie proto chce zvýšit tempo a intenzitu jednání, zároveň se však začít důsledněji připravovat na možnost neřízeného rozchodu.

Charles Michel během summitu EU
doporučujeme

Podle předběžného návrhu závěrů unijního summitu by se na tom měli ve čtvrtek shodnout prezidenti a premiéři členských zemí. Britský vládní zdroj dnes novinářům sdělil, že Londýn je připraven i po summitu dál jednat a dohodu stále považuje za možnou.

Po více než sedmi měsících bezvýsledných rozhovorů které začaly krátce po lednovém britském odchodu z unie, chtěl mít premiér Boris Johnson jasno o osudu možné dohody právě do jednání unijních lídrů. Šéf vyjednávacího týmu EU Michel Barnier i zástupci národních vlád však tento týden dali najevo, že chtějí od Londýna ústupky v klíčových sporných otázkách a jsou připraveni v jednáních pokračovat ještě několik příštích týdnů.

"Je v zájmu všech stran uzavřít dohodu před koncem přechodného období. Nesmí to však být za každou cenu," napsal šéfům unijních států a vláda předseda Evropské rady Charles Michel v úterý večer v tradiční pozvánce na summit.

Zmíněná přechodná lhůta zaručující dosavadní podobu vztahů vyprší na konci roku a pokud do té doby nedospějí obě strany k úmluvě, zkomplikují vzájemný obchod cla a kvóty.

Unijní lídři by se podle navrhovaného summitového usnesení, které má ČTK k dispozici, měli shodnout na požadavku vstřícných kroků ze strany Británie. Londýn by podle unie měl sblížit svou pozici s Bruselem v otázce pravidel hospodářské soutěže, dohledu na dodržování smluv a zachování současných rybolovných práv v britských vodách pro rybáře z EU.

Summit by zároveň měl vyzvat členské státy, úřady, firmy i obyvatele k tomu, aby se začali lépe připravovat na "všechny možné výsledky včetně neuzavření dohody".

Britská vláda dlouhodobě tvrdí, že chce s EU běžnou obchodní dohodu, jakou má sedmadvacítka například s Kanadou. Barnier však opakuje, že Londýn chce nadstandardní plný přístup na jednotný unijní trh a musí proto přijmout požadavky EU ve zmíněných oblastech. Británie to zatím odmítá. Britský zdroj blízký vyjednávání sdělil, že ostrovní země bude v rozhovorech pokračovat, i kdyby po summitu nebylo o osudu dohody jasného vůbec nic. Pokud unie ukáže během intenzivnějších jednání vstřícný přístup, dohoda je podle něj stále možná.

O novém krajním termínu ani jedna strana veřejně nemluví, neoficiálně se však hovoří o několika týdnech, aby měly do konce roku čas případnou dohodu posvětit národní parlamenty.

Zmíněný britský činitel podotkl, že vyjednávání se pohnula například v otázkách obchodu, letecké či silniční dopravy, energetiky či zajištění sociálních výhod pro občany druhé strany. Pro Británii však podle něj zůstává stěžejním "politicky citlivým tématem" rybolov.

Johnson v kampani za vystoupení z EU slíbil rybářům, že získají zpět kontrolu nad lovem v britských vodách, skupina pobřežních evropských států v čele s Francií však přes Barnierovu snahu nehodlá slevit z požadavků na zachování současných práv pro své rybáře. Někteří analytici podotýkají, že jednání o celém vzájemném obchodu proto může zhatit spor o odvětví tvořící na obou stranách Lamanšského průlivu jen několik desetin procenta ekonomiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční zákaz vycházení začne platit i v Kalábrii a na Sardinii

23.10.2020 09:48 Přísnější pravidla kvůli zrychlování koronavirové epidemie přijímá čím dál více italských regionů.…

Německo eviduje za den přes 11 tisíc nakažených, vzrostl počet obětí covidu

23.10.2020 08:18 Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45…

"Křečkování" je zpět. Němci kvůli epidemii skupují mýdlo a toaletní papír

23.10.2020 08:12 Kvůli šíření nákazy koronavirem Němci opět více nakupují toaletní papír a dezinfekční prostředky.…

Počet nových nakažených koronavirem ve Španělsku dále roste

22.10.2020 22:21 Počet nových nakažených koronavirem ve Španělsku dnes dále rostl. Země, kde žije 47 milionů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama