EU i Británie chtějí přidat v jednáních o dohodě, zároveň nevylučují jejich krach

Rozhovory Evropské unie s Británií budou pokračovat i po unijním summitu, po jehož pátečním konci chtěl mít původně britský premiér Boris Johnson jasno o konečném osudu vyjednávání. Podle návrhu závěrů schůzky zatím EU nepovažuje pokrok rozhovorů za dostatečný k uzavření smlouvy o budoucích vztazích. Unie proto chce zvýšit tempo a intenzitu jednání, zároveň se však začít důsledněji připravovat na možnost neřízeného rozchodu.

Podle předběžného návrhu závěrů unijního summitu by se na tom měli ve čtvrtek shodnout prezidenti a premiéři členských zemí. Britský vládní zdroj dnes novinářům sdělil, že Londýn je připraven i po summitu dál jednat a dohodu stále považuje za možnou.

Po více než sedmi měsících bezvýsledných rozhovorů které začaly krátce po lednovém britském odchodu z unie, chtěl mít premiér Boris Johnson jasno o osudu možné dohody právě do jednání unijních lídrů. Šéf vyjednávacího týmu EU Michel Barnier i zástupci národních vlád však tento týden dali najevo, že chtějí od Londýna ústupky v klíčových sporných otázkách a jsou připraveni v jednáních pokračovat ještě několik příštích týdnů.

"Je v zájmu všech stran uzavřít dohodu před koncem přechodného období. Nesmí to však být za každou cenu," napsal šéfům unijních států a vláda předseda Evropské rady Charles Michel v úterý večer v tradiční pozvánce na summit.

Invitation letter #EUCO https://t.co/VdMsqeeMVA

— Charles Michel (@eucopresident) October 13, 2020

Zmíněná přechodná lhůta zaručující dosavadní podobu vztahů vyprší na konci roku a pokud do té doby nedospějí obě strany k úmluvě, zkomplikují vzájemný obchod cla a kvóty.

Unijní lídři by se podle navrhovaného summitového usnesení, které má ČTK k dispozici, měli shodnout na požadavku vstřícných kroků ze strany Británie. Londýn by podle unie měl sblížit svou pozici s Bruselem v otázce pravidel hospodářské soutěže, dohledu na dodržování smluv a zachování současných rybolovných práv v britských vodách pro rybáře z EU.

Summit by zároveň měl vyzvat členské státy, úřady, firmy i obyvatele k tomu, aby se začali lépe připravovat na "všechny možné výsledky včetně neuzavření dohody".

Britská vláda dlouhodobě tvrdí, že chce s EU běžnou obchodní dohodu, jakou má sedmadvacítka například s Kanadou. Barnier však opakuje, že Londýn chce nadstandardní plný přístup na jednotný unijní trh a musí proto přijmout požadavky EU ve zmíněných oblastech. Británie to zatím odmítá. Britský zdroj blízký vyjednávání sdělil, že ostrovní země bude v rozhovorech pokračovat, i kdyby po summitu nebylo o osudu dohody jasného vůbec nic. Pokud unie ukáže během intenzivnějších jednání vstřícný přístup, dohoda je podle něj stále možná.

O novém krajním termínu ani jedna strana veřejně nemluví, neoficiálně se však hovoří o několika týdnech, aby měly do konce roku čas případnou dohodu posvětit národní parlamenty.

Zmíněný britský činitel podotkl, že vyjednávání se pohnula například v otázkách obchodu, letecké či silniční dopravy, energetiky či zajištění sociálních výhod pro občany druhé strany. Pro Británii však podle něj zůstává stěžejním "politicky citlivým tématem" rybolov.

Johnson v kampani za vystoupení z EU slíbil rybářům, že získají zpět kontrolu nad lovem v britských vodách, skupina pobřežních evropských států v čele s Francií však přes Barnierovu snahu nehodlá slevit z požadavků na zachování současných práv pro své rybáře. Někteří analytici podotýkají, že jednání o celém vzájemném obchodu proto může zhatit spor o odvětví tvořící na obou stranách Lamanšského průlivu jen několik desetin procenta ekonomiky.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Velká Británie Michel Barnier Summit EU David Frost (vyjednavač) Brexit Charles Michel

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Aktualizováno před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy