EU má nového "prezidenta". Charles Michel převzal od Tuska vedení Evropské rady

Evropská unie musí být světovým lídrem v klimaticky odpovědné ekonomice a začít více dělat pro společnou obranu a bezpečnost. Prohlásil to dnes nastupující předseda Evropské rady Charles Michel, který přebral úřad od svého předchůdce Donalda Tuska. Podotkl, že při vedení unijních summitů bude mít vlastní styl a bude otevřený kompromisům s členskými státy.

Nový šéf unijních summitů bude hned od začátku čelit těžkým úkolům, jako je například vyjednání příštího víceletého rozpočtu EU. Do něho by se mělo výrazně promítnout financování klimatických cílů, které je prioritou pro některé členské země i pro nastupující Evropskou komisi (EK).

"Musíme najít cestu vpřed, která bude přijatelná pro všechny členské státy," řekl Michel během slavnostního předávání funkce v bruselském sídle Evropské rady.

Thank you @donaldtusk for being a true fighter for Europe. It is with gratitude & a sense of responsibility that I take over the position - & the Twitter account - of @eucopresident.Today we turn a new page, you can count on me to give it my best for the good of all Europeans. pic.twitter.com/cFDyBCbz5n

— Charles Michel (@eucopresident) November 29, 2019

Třiačtyřicetiletý belgický liberál oficiálně svého o 19 let staršího polského předchůdce vystřídá až v neděli, předávací ceremoniál si však oba politici naplánovali na poslední pracovní den v listopadu.

Ačkoli jsou oba lídři podobného politického smýšlení, Michel podotkl, že mezi nimi bude rozdíl.

"Budu mít vlastní styl, otevřený k dialogu," poznamenal nastupující šéf Evropské rady s tím, že hodlá "stavět mosty" i přes rozpory mezi jednotlivými zeměmi.

S úsměvem dodal, že bude například opatrnější se svými tweety. "Alespoň ze začátku," připustil Michel. Donald Tusk letos vyvolal rozruch například některými twitterovými poznámkami na adresu zastánců brexitu.

Odchodem bývalého polského premiéra ztrácejí postkomunistické státy jediného zástupce ve vedení klíčových orgánů unie. Podle Tuska je Michelovou zásadní výhodou, že vedl právě exekutivu země, v níž patří politická vyjednávání o složení vlád k nejdelším v Evropě. Pro nového šéfa unijních summitů bude podle toho dosavadního zásadním úkolem udržet jednotu unie.

"Evropa je nejlepším místem na světě, pokud zůstane místem svobody a vlády práva," podotkl Donald Tusk k budoucím výzvám EU. Zatímco on sám se musel vyrovnávat především s řeckou dluhovou krizí a migrační vlnou, na Michela vedle nevyřešené reformy azylového systému čeká hlavně zmíněný boj s klimatickými změnami či bezpečností unie.

Tusk symbolicky předal svému nástupci zvonek, který se používal ve chvílích vypjatých vyjednávání na schůzkách prezidentů a premiérů členských zemí. "Budu ho používat moudře a hlasitě, když to bude nutné," slíbil Michel, jehož čeká první summit v polovině prosince.

Související

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

Více souvisejících

Charles Michel Donald Tusk EU (Evropská unie) Evropská rada

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy