EU může snáze trestat porušování lidských práv po celém světě

Státy Evropské unie mohou ode dneška snáze postihovat porušování lidských práv po celém světě. Ministři zahraničí na jednání v Bruselu schválili vznik nového sankčního režimu, který umožní unii zmrazit majetek či zakázat vstup na své území lidem odpovědným za prohřešky proti lidským právům. Podle diplomatů by mohl být systém brzy využit například pro oblast Blízkého východu či východní Asie, kde až dosud unijní země marně hledaly shodu na přijetí sankcí.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Evropský blok musel až do současnosti složitě schvalovat zvláštní sankční rámec pro každou zemi, v níž shledá nějaké porušení lidských práv. Nový režim, který bývá přirovnáván k takzvanému Magnitského zákonu uplatňovanému Spojenými státy, má umožnit jednodušší a rychlejší potrestání jedinců či soukromých nebo státních subjektů v jakékoli zemi.

Lidé odpovědní za mučení či další porušování lidských práv by "neměli mít možnost jezdit do Evropy nakupovat", řekl před dnešním jednáním německý ministr zahraničí Heiko Maas, jehož země unijním schůzkám předsedá.

Nový sankční režim se bude vztahovat zejména na vážné prohřešky vůči lidským právům, mezi jinými na genocidu, mučení, mimosoudní popravy, svévolná uvěznění či omezení svobody shromažďování. Vedle zmíněných trestů může také EU zakázat svým obyvatelům či firmám spolupráci s potrestanými subjekty.

Diplomaté nejčastěji hovoří o tom, že by se mezi prvními mohly sankce vztahovat na země z východní Asie či Blízkého východu. EU se například kvůli složitosti dosavadních pravidel vyžadujících přijetí sankčního rámce vůči konkrétním státům nedokázala shodnout na přijetí postihů za brutální vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Podle diplomatů bude možné využít nový systém například i k trestům za porušování práv lidí protestujících v Hongkongu.

"Navrhovat sankce mohou členské státy. Zatím to žádný neučinil," odpověděl šéf unijní diplomacie Josep Borrell po jednání na novinářskou otázku, zda budou prvními potrestanými činitelé uplatňující nový čínský bezpečnostní zákon pro Hongkong. Jeho cílem je podle Pekingu "obnovit pořádek" po masivních demonstracích za demokracii, podle západních zemí však umožňuje porušovat práva obyvatel této poloautonomní čínské provincie.

Ministři se sice podle Borrella dnes shodli, že situace obyvatel Hongkongu se od posledního unijního prohlášení z léta zhoršila, k přijetí postihů však žádný členský stát nevyzval.

Nový mechanismus má také usnadnit koordinaci postihů EU a USA, které již od roku 2012 využívají zmíněný zákon pojmenovaný po ruském právníku kritickému ke Kremlu, který v roce 2009 zemřel ve vězení. Právě Washington přitom už v létě hongkongské činitele včetně správkyně Carrie Lamové za potlačování svobod obyvatel Hongkongu potrestal.

Na sankcích se však v rámci nového režimu stejně jako dosud budou muset členské země shodnout jednomyslně, což může v některých případech zavádění postihů komplikovat. Borrell již dříve navrhl, aby členské státy například ve věci sankcí hlasovaly kvalifikovanou většinou, tato myšlenka však nezískala potřebnou podporu zemí obávajících se převádění národních pravomocí na unii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 16:33 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Polsko začalo očkovat. Hlásí se i Češi, termíny docházejí

22.01.2021 14:21 Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti…

Slovensko nebude usilovat o zastavení přesunu práce do Indie

22.01.2021 13:07 Slovensko nebude usilovat o to, aby zvrátilo rozhodnutí nadnárodních firem o propouštění…

Počet úmrtí v EU se během druhé vlny zvýšil. V říjnu bylo nejhorší Česko

22.01.2021 12:45 Počet úmrtí během podzimních měsíců, kdy státy Evropské unie zasáhla druhá vlna epidemie covidu-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama