Evropská komise: Nové sankce lze na Rusko uvalit po vyšetření kauzy Navalnyj

Další sankce Evropské unie na Rusko mohou být uvaleny až poté, co vyšetřování odhalí, kdo je odpovědný za otrávení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, proti němuž byla podle Berlína použita nervově paralytická látka. Řekl to dnes podle agentury Reuters mluvčí Evropské komise. Zdůraznil, že zatím žádné takové vyšetřování neprobíhá.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Mnozí představitelé jednotlivých evropských států už zjevné otrávení Navalného ostře odsoudili a množí se výzvy k potrestání Ruska za další použití nervově paralytické látky ze skupiny novičok. Tou byl otráven už v roce 2018 v Británii také někdejší ruský dvojí agent Sergej Skripal.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nejnovější případ otravy označila za opakovaný "opovrženíhodný a zbabělý čin".

Mluvčí komise Peter Stano dnes podle Reuters řekl, že v tuto chvíli neprobíhá vyšetřování Navalného kauzy. Nezávislé vyšetření a předání pachatelů spravedlnosti podle něj musí zajistit Rusko. EU bude reagovat na základě příštích kroků Moskvy, zdůraznil Stano.

Kreml odpovědnost za otrávení Navalného, který nyní leží ve vážném stavu v berlínské nemocnici, odmítá a nevidí žádné důvody k novým sankcím vůči Moskvě. Německá kancléřka Angela Merkelová mezitím čelí zvýšenému tlaku na přehodnocení projektu plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět po dně Baltského moře zemní plyn z Ruska do Německa.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přes 19 tisíc nákaz denně? Merkelová se obává rychlého zhoršení epidemie v…

28.09.2020 12:25 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová se obává rychlého šíření koronaviru v zemi, bez dalšího zásahu…

Pompeo zahájil cestu po jihu Evropy. Mimo jiné se snaží uklidnit řecko…

28.09.2020 12:16 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo setkáním se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem v…

Merkelová navštívila Navalného v nemocnici, kde se léčil z otravy

28.09.2020 12:05 Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného během jeho…

Strana Zelených v Německu sílí, ovládla radnice tří velkých měst

28.09.2020 09:57 Německá strana Zelených získala dnes v druhém kole komunálních voleb v nejlidnatější spolkové zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama