Evropská komise po Babišovi zahájila šetření České pošty

Evropská komise zahájila prověřování České pošty pro podezření z křížového financování komerčních služeb. Peníze, které od státu dostává na základní služby, údajně nezákonně využívala i na další nabídku služeb. Tím podle podnětu pro EK křivila trh a znevýhodňovala své konkurenty. Uvedl to server Seznam Zprávy. Česká pošta si možného pochybení není vědoma.

Přidejte svůj názor

Česká pošta
doporučujeme

Podle dokumentu, který má redakce Seznamu k dispozici, zahájila komise prověřování 19. listopadu. Pokud uzná, že Česká pošta hospodařila v rozporu s procesními pravidly, může žádat, aby členský stát podporu zastavil.

"Křížového financování si nejsme vědomi a o tomto konkrétním řízení nemáme informace," řekl Seznamu mluvčí pošty Matyáš Vitík. Dodal, že pošta je připravena spolupracovat na tom, aby se nedorozumění vyjasnilo.

Podezření se týká poskytování služeb, které Česká pošta má pro své klienty nad rámec základního balíčku. To se týká třeba nabídek Balíkovny. Ty se totiž považují za prémiové a nevztahuje se na ně státní poštovní licence. Na jejím základě musí Česká pošta bez ohledu na trh poskytovat některé univerzální služby za stejných podmínek všem uživatelům, za dostupnou cenu a ve stanovené kvalitě.

Podezření vzbudila zejména cenová nabídka tzv. komerčních služeb. Ačkoliv totiž Česká pošta hospodaří ztrátově velkou část balíků vozí výrazně pod cenou nabízenou soukromými dopravci. Jak velký je to rozdíl, ilustruje běžná nabídka doručení malého balíku do 50 centimetrů na poštu. Zatímco běžný občan v rámci služby Balík Na poštu zaplatí 119 korun, e-shopy mají podle informací Seznam Zpráv možnost využít prémiovější službu Balík Do balíkovny.

"Celkem často se setkáváme s tím, že e-shopy po nás chtějí, abychom jim naše služby prodávali za ceny, za které nakupují službu Balík Do balíkovny od České pošty," podotkla Simona Kijonková ze soukromé firmy Zásilkovna.

Státní příspěvek, který až dosud činil půl miliardy korun každý rok, přitom může být využíván výlučně na krytí ztrát, které vznikají z provozování základních služeb. Příští rok by měl příspěvek na návrh ministerstva vzrůst až na 1,5 miliardy Kč. Zvýšení ale musí posvětit Evropská komise.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje

14.12.2019 20:28 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek…

Nejkurióznější "vánoční stromek"? Neuvěříte, co parta Němců postavila

14.12.2019 20:19 Místo vánočního stromku se skupina mužů ze severoněmeckého Bendorfu rozhodla postavit pyramidu z…

Nápor na hranice. Kolik uprchlíků se letos pokusilo dostat do EU? Nová…

14.12.2019 19:32 Aktualizováno Počet migrantů, kteří se ilegálně pokoušeli dostat na území Evropské unie, v listopadu proti…

Protiteroristické komando v Rakousku zneškodnilo krávu, ochránci zvířat…

14.12.2019 18:31 Aktualizováno Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama