Excesy turistů nezůstaly na Baleárech bez následků. V části Mallorky se uzavřely bary

Vedení španělských Baleárských ostrovů nařídilo uzavřít restaurace a bary v částech ostrova Mallorca, aby zamezilo šíření koronaviru. Opatření schválilo ve středu po několika incidentech z posledních dnů, při nichž turisté vedli bujarý noční život v těchto ulicích a nedodržovali přitom bezpečnou vzdálenost, ani neměli roušky. Uzavírka podniků, která podle místních médií platí zatím do 15. září, se týká čtvrtí v Palma de Mallorca a Magalufu, které jsou oblíbenými místy nespoutané zábavy zejména německých a britských turistů.

"Na našich ostrovech nechceme nezpůsobné turisty, ať sem takoví nejezdí," řekl novinářům ministr cestovního ruchu baleárské regionální vlády Iago Negueruela. V posledních dnech se na sociálních sítích objevila videa z bujarých pouličních oslav ve zmíněných částech Mallorky, na nichž jsou vidět opilí turisté, z nichž někteří i skáčou na zaparkovaném autě.

Nové opatření se týká ulic v oblasti Playa de Palma, oblíbených zejména německými turisty, kteří je přezdívají Bierstrasse (pivní ulice) a Schinkenstrasse (šunková ulice), a části Punta Ballena u Magalufu (lokalita nedaleko Palmy de Mallorca), navštěvované hojně hlavně britskými turisty. V těchto částech už úřady také tento týden znásobily policejní kontroly.

Místní média také informovala o případech oslav, které se na Mallorce organizovaly v předchozích dnech v místní chatě kvůli tomu, že jsou tam velké diskotéky zavřené. Vybíralo se na nich i vstupné 35 eur (pro VIP 100 eur), uvedl deník El Mundo. Letošní léto místní úřady kvůli pandemii covidu-19 povolily na Baleárách diskotéky s maximálně 300 lidmi.

Proti uzavření barů a restaurací v části Mallorky protestovalo ve středu v Palma de Mallorce několik stovek lidí, včetně podnikatelů a zaměstnanců těchto podniků. Opatření kritizovala i krajně pravicová strana Vox, která je v prohlášení označila za "diktátorská".

Vedení Baleárských ostrovů už minulý týden kvůli obavám ze zvýšeného výskytu nákazy covidu-19 schválilo povinnost roušek na veřejnosti. Tato povinnost na Baleárách platí od pondělka. Zakrývat si nos a ústa není nutné na pláži, v bazénech, či při jídle a pití v restauracích, kavárnách a barech ani při procházkách v přírodě. Nejsou nutné ani při procházkách na přímořských promenádách či na pracovišti, pokud tam lze dodržet bezpečné odstupy.

Za velmi vážné porušení pravidel proti šíření koronaviru může hrozit až pokuta 600.000 eur, připomněla baleárská vláda. Tato výjimečná pokuta hrozí v celém Španělsku podle místních médií v opakovaných a výjimečných případech podle zákona o obecném ohrožení.

Roušky na veřejnosti už zavedla velká část autonomních regionů Španělska, konkrétní pravidla pro jejich nošení se mírně liší. Povinné zatím nejsou v jiné velmi oblíbené turistické destinaci Kanárských ostrovech, kde ale stejně jako jinde platí podle nařízení španělské vlády povinnost roušek na veřejnosti v případě, že nelze dodržet bezpečnou vzdálenost. Některé regiony toto nařízení zpřísnily a požadují ji bez ohledu na možnost dodržení bezpečných odstupů.

Související

Ilustrační foto

Studentů, kteří se na Mallorce nakazili koronavirem, je už asi 850

Asi 850 mladých lidí z různých částí Španělska, kteří tento měsíc slavili konec školního roku na ostrově Mallorca, se nakazilo koronavirem. Podle posledních údajů od regionálních úřadů se jejich počet k dnešku zvýšil o dvě stovky na nejméně 848, napsala agentura DPA.

Více souvisejících

Baleáry Španělsko Mallorka Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy