Koronavirus se nevyhýbá politikům, onemocněl finský exprezident Ahtisaari

Dvaaosmdesátiletý finský exprezident Martti Ahtisaari, který v roce 2008 získal Nobelovu cenu za mír, je další z řady známých osobností, jež byly pozitivně testovány na koronavirus.

Informovala o tom dnes agentura Reuters. "Nákaza byla potvrzena v pondělí 23. března. Exprezidentovi Ahtisaarimu se - s ohledem na dané okolnosti - daří dobře," uvedla Ahtisaariho kancelář. Finsko doposud zaznamenalo 700 případů nemoci COVID-19 a jednu oběť.

Ahtisaari stál v čele Finska v letech 1994 až 2000. Nobelovu cenu dostal za zásluhy při vyjednávání míru například v Indonésii, Namibii, Severním Irsku a Kosovu.

Mnoho politiků bylo nakaženo a někteří dokonce zemřeli v Íránu. Nákaza již koncem února postihla mimo jiné náměstka ministra zdravotnictví Íradže Haríršího, na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřeli dva poslanci íránského parlamentu nebo 71letý Mohammad Mírmohammadí, člen úřadu, který radí duchovnímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Mezi nakaženými jsou viceprezidentka pro záležitosti žen a rodiny Masúmí Ebtekarová, ministr kultury Alí Asghar Múnesán, ministr průmyslu Réza Rahmání nebo viceprezident Eshák Džahangirí.

Již 6. března byla pozitivně testována britská poslankyně a náměstkyně ministra zdravotnictví Nadine Dorriesová. Nakazil se také šéf italské vládní Demokratické strany Nicola Zingaretti. "Také mám koronavirus," oznámil 7. března, o den později potvrdil nákazu také šéf generálního štábu italské armády Salvatore Farina. Mezi nakaženými je francouzský ministr kultury Franck Riester (46), uvedla 9. března agentura AFP.

Australský ministr vnitra Peter Dutton 13. března oznámil, že se nakazil koronavirem a je v nemocnici. Podle Reuters byl Dutton předtím ve Spojených státech a setkal se mimo jiné s dcerou amerického prezidenta Ivankou Trumpovou. Nákaza se potvrdila u tiskového tajemníka brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, jenž se spolu s Bolsonarem začátkem března setkal na Floridě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Trump se nechal testovat, výsledek byl negativní.

Koronavirem se nakazila manželka kanadského premiéra Justina Trudeaua. O výsledku testu informoval předminulý týden mluvčí premiéra. Ten zároveň zdůraznil, že premiérův zdravotní stav je dobrý a nemá příznaky, zůstane však 14 dnů v izolaci. Zvlášť bude v izolaci také jeho žena.

Ve čtvrtek 12. března byla oznámena nákaza u španělské ministryně pro rovné příležitosti Irene Monteroové, testům se tak podrobila celá vláda. partner ministryně a vicepremiér Pablo Iglesias skončil v karanténě. Koronavirem se nakazila i manželka španělského premiéra Pedra Sáncheze Begoňa Gómezová.

Minulý týden oznámil nákazu Michel Barnier, hlavní vyjednavač EU v rozhovorech o budoucí podobě vzájemných vztahů unie s Británií po brexitu. V prohlášení zveřejněném na twitteru dodal, že se cítí dobře. Ve stejný den, 19. března, informovala agentura AFP o tom, že pozitivní test měl také monacký kníže Albert II., že stav dvaašedesátiletého panovníka není vážný. Podle médií jde o první hlavu státu, která se virem nakazila.

V neděli oznámil pozitivní test také americký senátor a někdejší uchazeč o republikánskou prezidentskou nominaci Rand Paul. O víkendu se pak nákaza potvrdila také u jednoho z členů kanceláře amerického viceprezidenta Mikea Pence. Pence ani prezident Donald Trump však ním nebyli v "úzkém kontaktu".

Koronavirus ovlivnil také německou kancléřku Angelu Merkelovou, která v neděli 22. března oznámila, že bude v příštích dnech v domácí karanténě. U lékaře, který ji o dva dny dříve očkoval, se totiž prokázala nákaza koronavirem. Pondělní test Merkelové byl negativní, podle mluvčího německé vlády postoupí kancléřka časem další ověřovací testy.

Související

Lodní doprava, ilustrační foto

Táhla kotvu po dně, dokud nenarazila na kabely. Finsko zadrželo sabotážní loď plující z Ruska

Finské úřady na Silvestra zadržely nákladní loď Fitburg, kterou podezřívají z úmyslného poškození podmořského telekomunikačního kabelu spojujícího Helsinky a Tallinn. Vyšetřování ukázalo, že plavidlo plující pod vlajkou Svatého Vincence a Grenadin táhlo kotvu po mořském dně desítky kilometrů, než narazilo na infrastrukturu patřící společnosti Elisa. Policie incident vyšetřuje jako závažné poškození cizí věci a pokus o sabotáž.
Bundeswehr, ilustrační fotografie. Analýza

Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv

Evropa přechází k tvrdým obranným opatřením proti Rusku. Opevňování hranic, rostoucí vojenská role Německa, finská příprava na konflikt i rumunská ochota chránit Moldavsko ukazují jasný trend, kdy kontinent reaguje na ruskou agresi, hybridní tlak a slábnoucí jistotu amerického angažmá. Obrana se stává vlastní odpovědností Evropy a klíčovou podmínkou její stability.

Více souvisejících

Finsko Martti Ahtisaari Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Princ Harry a Meghan Markle

Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili

Princ Harry zažil rozporuplný návrat do rodné Velké Británie. Kromě šťastných chvil během setkání s králem Karlem III. došlo i na rozhodnutí soudu v jeho sporu s jedním z mediálních vydavatelů na Ostrovech. Podle soudu se vznesená obvinění nepodařilo prokázat. Informovala o tom BBC. 

včera

Požár

Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii

Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu. 

včera

Petr Pavel

Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde

Pražský hrad se rozhodl reagovat na nejnovější vyjádření premiéra Andreje Babiš (ANO). Mluvčí hlavy státu zdůraznil, že Petr Pavel nepoužívá žádné osobní útoky na předsedu vlády. Vztah nejvyšších činitelů je momentálně poznamenán především sporem ohledem složení české delegace na uplynulém summitu NATO.  

včera

Ilustrační fotografie.

Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí

V Česku podle aktuálních výsledků monitoringu krajských hygienických stanic zůstává většina sledovaných přírodních koupališť nadále vhodná ke koupání. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V souvislosti s průběhem počasí v uplynulých dnech však na některých lokalitách dochází ke zhoršování kvality vody, zejména vlivem zvýšeného výskytu sinic.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama

I na Ukrajině zavládl smutek kvůli smutné zprávě o úmrtí amerického senátora Lindseyho Grahama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl republikánský politik odhodlaným lídrem. Zelenskyj připomněl, že Graham v posledních letech opakovaně navštěvoval Ukrajinu. 

Aktualizováno včera

včera

Andrej Babiš

Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO

Ostudou nazval premiér Andrej Babiš (ANO) přítomnost prezidenta Petra Pavla na uplynulém summitu NATO v Turecku. Babišova vláda původně nechtěla, aby hlava státu na alianční jednání jela. Pavel se však na summit nakonec vydal. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

11. července 2026 21:56

Ministerstvo zdravotnictví

V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví

Bezpečné zavádění umělé inteligence do českého zdravotnictví, podpora zdravotníků při využívání moderních technologií a společná příprava odborných doporučení. To jsou hlavní cíle memoranda o spolupráci, které dnes podepsalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky společně s Českou asociací umělé inteligence, Českou lékařskou společností J. E. Purkyně a Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

11. července 2026 21:01

Linda Nosková

Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková

Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024). 

11. července 2026 19:58

11. července 2026 19:04

Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil

Prezident Petr Pavel se domnívá, že by se po summitu NATO mohla situace mezi ním a premiérem Andrejem Babišem (ANO) uklidnit. Podle Pavla je stále možné se na řadě věcí pragmaticky domluvit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy