Francouzská vláda dnes ohlásila 125 nových úmrtí pacientů hospitalizovaných kvůli nákaze koronavirem. Zároveň ale po analýze dat od regionálních orgánů snížila o 342 počet obětí covidu-19 v domovech důchodců, celková bilance epidemie tak od pondělka klesla z 28.239 na 28.022 mrtvých. S odvoláním na francouzské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.
Podrobnosti o změně ve vládních statistikách nebyly ihned jasné, deník Le Figaro na svém webu bez detailů uvedl, že za poklesem celkové bilance stojí "úprava údajů" z pečovatelských zařízení. Ministerstvo zdravotnictví nyní s koronavirem spojuje 17.714 úmrtí v nemocnicích a 10.308 v domovech pro seniory.
Počet potvrzených případů infekce virem SARS-CoV-2 za den stoupl o 524 na 143.427, přičemž podle zástupce ministra zdravotnictví Jérôma Salomona se ve Francii provádí kolem 50.000 testů denně. Podle Reuters je dnešní nárůst počtu známých nákaz mírně vyšší než průměrný přírůstek z doby uvolňování karanténních opatření, které začalo minulé pondělí.
Salomon však řekl, že zatím není důvod předpokládat, že epidemická situace se bude v příštích dnech zhoršovat. "V této chvíli nemáme takové signály, ale musíme zůstat extrémně obezřetní," citoval jej deník Le Monde.
Plošná omezení pohybu obyvatel zavedla Francie 17. března, od minulého týdne ale obyvatelé opět mohou volně vycházet na ulici, speciální formulář se zdůvodněním přesunu musí mít pouze při cestách delších než 100 kilometrů. Také se znovu mohly otevřít některé uzavřené podniky a začal postupný návrat do školek a škol. Salomon ale varoval, že "konec karantény neznamená konec epidemie".
"S rušením karanténních opatření je zřejmé, že riziko kontaktu s virem narůstá. Víme, že virus je stále tady. Je nebezpečný a smrtící," prohlásil Salomon.
Související
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
Falešné video odhalilo sílu AI. Smyšlená zpráva o převratu ve Francii otřásla celým světem
Francie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
včera
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
včera
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
včera
Americké jednotky u břehů Venezuely zadržely třetí tanker. Brazílie mluví o opakování války o Falklandy
včera
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
včera
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
včera
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
včera
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
včera
Rusko: Evropské změny v mírovém plánu naději na konec války nezvýšily. Možnost nalezení řešení zkomplikovaly
včera
Na záchranu v první linii čekal měsíc. Pak zraněného vojáka zachránil robot
včera
Amerika stupňuje tlak na Madura. Zabavila další tanker
včera
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
včera
Počasí: Budou Vánoce bílé? Ve středu může nasněžit
20. prosince 2025 21:44
USA navrhly setkání Spojených států, Ukrajiny a Ruska. Mír nemůže nastat za každou cenu, reagoval Zelenskyj
20. prosince 2025 20:36
Spousta začerněných stránek a pozoruhodně málo Trumpa? Zamlžování pravdy, říká jedna z Epsteinových obětí
20. prosince 2025 19:24
Poprask na internetu: Voliči SPD mluví o zradě, požadují odvolání Zůny. Okamura problém hasí
20. prosince 2025 18:11
Trump sliboval zlatou éru americké ekonomiky. Kde je, ptají se Američané po roce?
20. prosince 2025 16:57
Dokáže síla převážit nad totálním vyčerpáním? Ukrajina se chystá na dosud nejtemnější zimu
20. prosince 2025 15:46
Američtí a ruští představitelé se setkají na Floridě k dalšímu kolu rozhovorů o Ukrajině
20. prosince 2025 14:36
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
Britská vláda pod vedením premiéra Keira Starmera přistoupila k výraznému snížení finanční podpory pro západní Balkán, což vyvolalo vlnu kritiky od bezpečnostních expertů i opozičních politiků. Financování určené k boji proti ruským dezinformacím, kybernetickým útokům a na podporu demokratických institucí v regionu klesne o plných 40 procent. V absolutních číslech jde o propad ze 40 milionů liber v loňském roce na 24 milionů liber pro období 2025–2026.
Zdroj: Libor Novák