Sturgeonová by za účelem odkladu brexitu podpořila i Corbyna coby dočasného premiéra

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová se ke konci minulého týdne nechala slyšet, že by podpořila i Jeremyho Corbyna, lídra opozičních labouristů, coby dočasného ministerského předsedu Spojeného království. Corbyn by podle ní převzal funkci pouze za účelem odložení brexitu, který současný premiér Boris Johnson stále směřuje k 31. říjnu. Británie by tak podle něj měla z EU vystoupit již za měsíc. Opoziční strany se však neřízeného odchodu Británie z unie bez dohody děsí, i proto by se podle Sturgeonové měly spojit a zasáhnout.

Nicola Sturgeonová v pátek na Twitteru zveřejnila příspěvek, ve kterém souhlasí s myšlenkou ustavení Jeremyho Corbyna dočasným britským premiérem. Převzetí premiérské funkce by předcházelo hlasování o nedůvěře v Johnsonovu konzervativní vládu, které by mohlo být úspěšné v případě, že by se opoziční strany proti současnému lídrovi a jeho vizi brexitu spojily.

Ponechání Johnsona v úřadu, který by na konci října uskutečnil odchod země bez dohody anebo s dohodou špatnou, se skotské ministryni zdá jako „příšerný“ nápad. Ministryně Sturgeonová tedy twitterovým příspěvkem vyzývá k podpoře hlasování o nedůvěře ve stávající vládu, zvolení nového lídra, který by zaručil odložení brexitu, a následné vypsání všeobecných voleb.

Aby bylo potenciální hlasování o nedůvěře úspěšné, musely by se ke Skotské národní straně přidat i další opoziční strany. Někteří z poslanců britské dolní sněmovny jsou však k tomuto kroku poměrně pesimističtí, podle nich neexistuje dostatečná podpora k tomu, aby se Corbyn stal „přechodným“ premiérem.

Mluvčí Skotské národní strany prohlásil, že strana je s pomocí ostatních opozičních stran odhodlaná vést proces vedoucí k zastavení brexitu a navrácení demokracie tamějšímu parlamentu, který vláda nechala před několika týdny nedemokraticky uzavřít. Strana hodlá zamezit odchodu Británie z evropského bloku bez dohody, a to vyvoláním hlasování o nedůvěře vlády za účelem brzkého sesazení Johnsona. Pokud bude existovat politická vůle, tak je to podle Sturgeonové proveditelné.

„Zůstáváme otevřeni všem možnostem, co se týče zastavení neřízeného brexitu a zbavení se Borise Johnsona,“ prohlásila následně skotská ministryně s tím, že by novým dočasným premiérem mohl být klidně i někdo jiný než Corbyn.

Související

Nicola Sturgeonová

Sturgeonová po více než osmi letech skončí v čele skotské vlády i SNP

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová hodlá odstoupit z čela regionální vlády i své Skotské národní strany (SNP), jakmile strana zvolí nového lídra. Oznámila to dnes při narychlo svolané tiskové konferenci. Uvedla, že po více než osmi letech v premiérské funkci je správný čas odejít. Hovořila také o osobní dani, kterou si působení ve vrcholné politice vybírá.

Více souvisejících

Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Brexit Labouristická strana (VB) EU Jeremy Corbyn Boris Johnson Konzervativní strana (VB) Parlament Velké Británie Velká Británie Skotsko

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy