Irsko čekají v sobotu předčasné volby. Premiér Varadkar je ochoten se spojit s rivalem

Irsko bude v sobotu volit nový parlament. Předčasné volby se uskuteční krátce po brexitu, který byl v posledních letech častým tématem politických debat i v této členské zemi Evropské unie. O hlasy voličů se ucházejí tři hlavní politické strany. Kromě Fine Gael premiéra Lea Varadkara, která vládne pětimilionovému Irsku od roku 2011, kandiduje Fianna Fáil předsedy Micheála Martina a levicová Sinn Féin, kterou do voleb vede Mary Lou McDonaldová.

Strana Fine Gael v Irsku od roku 2016 vládla, aniž by měla v parlamentu většinu. Umožňovala to dohoda s hlavní opoziční stranou Fianna Fáil. Řádné parlamentní volby se měly konat až v roce 2021, v polovině ledna se ale 41letý Leo Varadkar rozhodl předejít pádu svého kabinetu a vypsat předčasné volby. V průzkumech přitom jeho strana neměla tehdy nijak velký náskok před svým hlavním rivalem.

Syn indického imigranta Varadkar stanul v čele vlády v roce 2017 jako nejmladší premiér v dějinách Irska; v katolické zemi byl i prvním významným politikem, který se otevřeně hlásil ke své homosexualitě. Podle irských médií měl v plánu získat voliče na svou stranu mimo jiné tím, že bude zdůrazňovat růst irského hospodářství, nezaměstnanost, která se drží pod pěti procenty, a úspěchy při jednání s Británií o odchodu z Evropské unie.

I remember 2010. We were told our futures were lost forever. But thanks to your hard work and the right decisions by Fine Gael in Government, that changed.I now want to take Ireland forward & finish the job we've started.This Saturday, please vote No.1 Fine Gael. #LookForward pic.twitter.com/h9x5DHP3za

— Leo Varadkar (@LeoVaradkar) February 6, 2020

Podle Varadkara je nyní brexit "jen v poločase", neboť Brusel a Londýn ještě čekají obchodní jednání. Irsko proto potřebuje "silný tým pro brexit", jak zní i jedno z volebních hesel Fine Gael.

Brexit v posledních letech dominoval britské politice, ale výrazně ovlivňoval i politickou debatu v Irsku. Otázka budoucího režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které spolu se zbytkem Spojeného království o půlnoci 31. ledna opustilo EU, byla totiž hlavním sporným bodem rozhovorů Londýna a Bruselu. Díky "rozvodové" dohodě, kterou se nakonec podařilo vyjednat a ratifikovat, v Severním Irsku platí po brexitu zvláštní režim, který brání přísným kontrolám na irsko-britské hranici.

Podle posledních průzkumů by ale nakonec sobotní volby mohla vyhrát opoziční Fianna Fáil, která se s Varadkarovou stranou v posledních stech letech pravidelně u moci střídá. Její předseda, 59letý Micheál Martin, totiž podle všeho uspěl, když prosazoval jako hlavní témata předvolební kampaně problémy ve zdravotnictví a růst cen bydlení.

Preference v posledních dnech rostou ale také třetí největší straně Sinn Féin, která působí v Irsku i v Severním Irsku a bývala politickým křídlem Irské republikánské armády (IRA). V jednom z posledních průzkumů dokonce levicová strana předstihla vládní Fine Gael i opoziční Fianna Fáil a s 25 procenty hlasů se stala nejsilnější.

Podpora Sinn Féin podle pozorovatelů začala růst poté, co se jedním z témat předvolební kampaně staly důchody. Zatímco dosavadní vláda měla v plánu věk odchodu do penze postupně zvyšovat až do 68 let, Sinn Féin vyzvala k návratu k hranici 65 let.

Obě větší strany spolupráci se Sinn Féin odmítají. Mimo jiné proto, že tato strana si klade jako podmínku pro vstup do koalice uspořádání referenda o sjednocení Irska se Severním Irskem do roku 2025. Fine Gael i Fianna Fáil si sjednocení ostrova přejí, nyní na něj podle nich ale není vhodná doba.

Varadkar v poslední velké předvolební debatě připustil, že by byl opět ochoten vést i menšinovou vládu s podporou svého opozičního rivala - strany Fianna Fáil.

Irové budou v sobotu volit 159 poslanců do 160členné dolní komory, takzvaného Dáilu. Dosavadní předseda sboru Seán Ó Fearghaíl se členem parlamentu stane znovu automaticky.

Volební místnosti se v 39 obvodech otevřou v 08:00 SEČ a voliči budou moci svůj hlas odevzdat až do 23:00 SEČ. Výsledky hlasování se očekávají v neděli, krátce po uzavření volebních místností by ale měla veřejnoprávní stanice RTÉ zveřejnit odhady výsledků.

Související

Leo Varadkar

Irský premiér Varadkar podal rezignaci. Skončil i jako šéf Fine Gael

Irský premiér Leo Varadkar dnes potvrdil zprávy místních médií a oznámil svoji rezignaci. Okamžitě odstupuje z pozice předsedy vládní strany Fine Gael a z křesla šéfa irské vlády odejde ihned, jakmile bude jeho nástupce připravený ujmout se úřadu. Varadkarova rezignace neznamená automaticky nové volby v Irsku, neboť jej může nahradit jiný zástupce Fine Gael.

Více souvisejících

irsko Leo Varadkar Sinn Féin (irská nacionalistická strana) volby v Irsku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy