Irsko po volbách v ošemetné situaci. Vypadá to na remízu tří stran

Volební komise v Irsku začaly dopoledne sčítat hlasy odevzdané při sobotních předčasných parlamentních volbách. Volební model zveřejněný po uzavření hlasovacích místností předpovídal prakticky totožný podíl hlasů u trojice nejsilnějších politických stran, a média tak už spekulují o scénáři složitých koaličních jednání. Čeká se, že žádná strana nebude schopna vládnout sama.

Složité přepočítávání hlasů na poslanecké mandáty bylo odpoledne stále v rané fázi a definitivní rozdělení křesel ve 160členném irském parlamentu bude podle agentury AP jasné až po dvou dnech. Dosavadní signály ale nasvědčují tomu, že si výrazně polepší levicová strana Sinn Féin, která prosazuje sjednocení Irské republiky s britským Severním Irskem.

Tento vývoj naznačovaly už předvolební průzkumy, exit poll společnosti Ipsos MRBI pak přisoudil Sinn Féin, středopravicové Fine Gael premiéra Lea Varadkara a podobně orientované Fianna Fáil Micheála Martina v podstatě totožné zisky těsně nad 22 procenty hlasů. Je tak velmi pravděpodobné, že žádné z těchto politických uskupení nezíská 80 mandátů potřebných pro sestavení vlády. Zároveň platí, že Sinn Féin byla i navzdory nárůstu podpory v horší výchozí pozici, neboť nasadila zhruba polovinu kandidátů oproti dvěma stranám, které od 30. let minulého století dominují irské politice.

THREE-WAY TIE!!!! #IrishElection pic.twitter.com/3DlasGIwG7

— Leonardo Carella (@leonardocarella) February 8, 2020

"Jak Fianna Fáil, tak Fine Gael vyloučily koalici se Sinn Féin, ale budou čelit značnému tlaku, aby si to rozmyslely," řekl AP politolog z vysoké školy University College Cork Jonathan Evershed. "Z postupně přicházejících čísel vyplývá, že cesta k moci povede jen skrze nějakou formu spolupráce se Sinn Féin," dodal.

Strany Varadkara a Martina mají vůči novému konkurentovi v čele s Mary Lou McDonaldovou výhrady mimo jiné proto, že Sinn Féin si klade jako podmínku pro vstup do koalice uspořádání referenda o sjednocení Irska se Severním Irskem do roku 2025. Fine Gael i Fianna Fáil si sjednocení ostrova přejí, nyní na něj podle nich ale není vhodná doba.

V Irsku od roku 2016 vládla Varadkarova Fine Gael, aniž měla v parlamentu většinu. Umožňovala to dohoda s hlavní opoziční stranou Fianna Fáil. Řádné parlamentní volby se měly konat až v roce 2021, v polovině ledna se ale 41letý Varadkar rozhodl předejít pádu kabinetu a vypsat předčasné volby.

Hlasování se konalo několik dnů po odchodu Británie z Evropské unie. Vzhledem k tomu, že Irsko pojí s britským Severním Irskem pozemní hranice, ovlivňovalo téma brexitu i irskou politickou debatu.

Související

Leo Varadkar

Irsko v patové situaci. Sestavení nové vlády je nemožné?

Vítěznou stranou irských předčasných parlamentních voleb se podle počtu získaných křesel těsně stala středopravicová strana Fianna Fáil. Irský preferenční volební systém jí po dvou dnech propočtů přidělil 38 mandátů, tedy o jeden víc než levicově nacionalistické straně Sinn Féin, jež zaznamenala rekordní úspěch a zvítězila na počet udělených "prvních preferencí". Na třetím místě skončila s 35 mandáty strana Fine Gael premiéra Lea Varadkara.
Mary Lou McDonaldová (Sinn Féin)

Raketový vzestup Sinn Féin v Irsku. Sestavit vládu bude komplikované

První prioritou irské levicové nacionalistické strany Sinn Féin, která zaznamenala výrazný úspěch v sobotních předčasných parlamentních volbách, je vytvořit vládu s dalšími levicovými stranami. Prohlásila to dnes šéfka strany Mary Lou McDonaldová. Bude ale hovořit se všemi, včetně středopravicových stran Fianna Fáil a Fine Gael premiéra Lea Varadkara.

Více souvisejících

volby v Irsku Leo Varadkar Sinn Féin (irská nacionalistická strana) irsko

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy