Italové mohou po třech měsících cestovat po celé zemi

Po téměř třech měsících mohou ode dneška Italové opět volně cestovat mezi regiony, což kvůli pandemii nemoci covid-19 mohli dosud jen ve výjimečných a zdůvodněných případech.

Itálie, jež patřila v nynější pandemii k nejhůře postiženým zemím, také ode dneška znovu otevírá hranice pro občany ostatních zemí EU, Británie, Norska a Švýcarska, kteří už tak nebudou muset po vstupu do Itálie do dvoutýdenní karantény.

Italská vláda vyhlásila celonárodní omezení volného pohybu 9. března kvůli koronaviru, jenž se začal šířit do světa koncem loňského roku z Číny. Lidé v šedesátimilionové Itálii, podobně jako později i obyvatelé řady dalších zemí, tak mohli z domu jen v nutných případech, jako byla cesta do práce, nákup základních zboží či návštěva lékaře. Zavřely se i kina, divadla, sportoviště, restaurace a většina obchodů.

S uvolňováním omezení začala Itálie před měsícem; postupně se tak mohly otevřít další obchody a s omezenou kapacitou i restaurace, bary, knihovny či muzea a galerie a lidé opět mohli také do kostela na mši. Postupně se otevíraly opět i památky, tento týden se opět zpřístupnilo veřejnosti i římské Koloseum a až dnes znovu otevírá galerie Ufizzi ve Florencii.

Dnešní uvolnění cestování se ale nelíbí některým italským regionům, jejichž vedení se obává šíření nákazy z dříve nejvíce postižených oblastí, jimiž byl zejména region Lombardie či Benátsko na severu země. Nicméně v celé zemi dál platí povinnost nošení roušek v obchodech či veřejné dopravě, pokud nelze dodržet bezpečnou vzdálenost.

A zatímco Itálie své hranice pro turisty z EU otevírá, ne všechny unijní země je otevřou bez nutnosti karantény tento měsíc pro Italy. Například řecká vláda minulý týden zveřejnila seznam 29 zemí, odkud budou moci od 15. června turisté do Řecka bez nutnosti karantény, ale Itálie mezi nimi zatím není. Ani Rakousko neuvedlo, kdy otevře hranice pro Italy. Dnes by o tom měla jednat rakouská vláda, která už slíbila od 15. června otevřít hranice pro sousední země, zatím ale s výjimkou Itálie a Slovinska.

Dnes by měla také německá vláda na svém zasedání zrušit, zřejmě k 15. červnu, varování pro turisty před cestami do zemí EU, včetně Itálie či Česka. Podle některých německých médií by výstraha, vydaná 17. března, neměla platit ani pro Británii, Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

Vedle Itálie bylo z Evropy pandemií nejvíce zasaženo Španělsko, které se ale hranice pro turisty chystá bez nutné karantény otevřít až 1. července. Také tamní vláda postupně uvolňuje koronavirová omezení, která by měla zřejmě skončit na konci tohoto měsíce. Dnes má ale ještě španělský parlament hlasovat o dalším prodloužení nouzového stavu, který vláda vyhlásila v polovině března a který zatím platí do 7. června. Očekává se, že vláda v parlamentu získá dost hlasů pro další prodloužení o dva týdny, tedy do 21. června.

Související

Více souvisejících

Itálie

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 28 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy