Jak naloží členské státy EU s klimatickým plánem? Začíná být jasno

Státy Evropské unie čeká příští rok schvalování prvních zásadních norem souvisejících s přechodem k ekologicky udržitelnému hospodářství. Ministři životního prostředí se dnes v Bruselu shodli na tom, že klimatický plán Evropské komise může být velkým přínosem, je však potřeba omezit jeho možné dopady na některé regiony. Novinářům to po jednání sdělilo několik členů vlád unijních zemí.

Ministři dnes poprvé debatovali o takzvané Evropské zelené dohodě, jejíž podrobnosti představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulý týden. Plán týkající se řady oblastí od energetiky přes automobilový průmysl až po zemědělství má podle ní obsahovat 50 kroků, které by do roku 2050 měly přispět k dosažení klimatické neutrality.

"Dnešní diskuse ukázala, že udržitelnost musíme dostat do centra veškeré unijní politiky," prohlásila po jednání finská ministryně životního prostředí Krista Mikkonenová, podle níž má zpřísnění klimatických závazků podporu velké části členských zemí.

Český ministr Richard Brabec podotkl, že některé státy včetně Česka plán komise sice podporují, chtějí však mít jistotu, že jim Brusel bude schopen pomoci s "astronomickými náklady" na přechod k čistým technologiím. "Já myslím, že si v této chvíli ještě ani neumíme představit, jak velké budou," podotkl Brabec. ČR a další země chtějí podle něho co nejdříve znát podrobnosti o fondu, který hodlá komise vyhradit na podporu regionů závislých na fosilních palivech. S jeho pomocí plánuje von der Leyenová do těchto oblastí dostat v příštích letech investice až ve výši 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

Brabec prohlásil, že na členské země se začne hned zkraje příštího roku valit "lavina ekologické legislativy" týkající se řady oblastí od energetiky přes zemědělství po dopravu.

Mezi první zásadní opatření bude podle von der Leyenové patřit návrh normy zavazující unii ke klimatické neutralitě v polovině století či vytvoření zmíněného fondu.

Kromě dlouhodobé klimatické strategie dnes ministři jednali o plánu, jak zastavit úbytek druhů živočichů a rostlin ve volné přírodě. Shodli se na tom, že EU bude lídrem ve světovém boji proti ztrátě biodiverzity a za obnovení ekosystémů. Podle ministrů je nutné přijmout celosvětovou strategii, neboť v současnosti hrozí vyhynutí přibližně milionu živočišných a rostlinných druhů, jejichž celkový počet je odhadován až na dvě miliardy.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Klimatické změny evropská komise

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 29 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem

Francie pošle instruktory na Ukrajinu. Budou cvičit vojáky

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 34 minutami

před 35 minutami

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy