Starosta Benátek Luigi Brugnaro bude po italské vládě chtít, aby na ochranu města před záplavami a na renovaci tamních památek uvolnila v příštích deseti letech nejméně 1,5 miliardy eur (přes 38 miliard korun). Řekl to v rozhovoru pro dnešní vydání listu Il Gazzettino.
Benátky minulý měsíc postihly nejhorší záplavy od roku 1966 a voda zaplavila i významné památky včetně baziliky svatého Marka.
Podle Brugnara je minimální roční investice ve výši 150 milionů eur nutná pro to, aby radnice mohla dlouhodobě plánovat opatření proti velké vodě a udržovat všechny stavby v dobrém stavu. Přednost má dostat ochrana níže položených částí města, které při vysokém přílivu trpí nejvíce.
Vláda se už po listopadových záplavách zavázala, že co možná nejvíc urychlí dokončení obřího projektu Mojžíš, který má město před vodou chránit pomocí systému protipovodňových zábran v průlivech vedoucích z Jaderského moře do Benátské laguny.
Systém měl začít fungovat už v roce 2017, nyní se ale předpokládá uvedení do provozu v roce 2021. Původně odhadované náklady 1,6 miliardy eur se mezitím vyšplhaly už na 5,5 miliardy.
Související
Poplatek za vstup do Benátek je žalostné selhání, tvrdí rada města. Počet turistů se naopak zvýšil
Benátky se izolují od turistů. Za vstup do města nově lidé zaplatí
Itálie (Benátky) , Povodně v Itálii , Itálie
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 51 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 1 hodinou
Trump po rozhodnutí soudu zvyšuje globální cla
před 2 hodinami
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 3 hodinami
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 3 hodinami
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 4 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 5 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 6 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 7 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 7 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 7 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 8 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 9 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 9 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 10 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 10 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 12 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
Americký prezident Donald Trump vystoupil v pátek v Bílém domě na mimořádném brífinku, aby reagoval na verdikt Nejvyššího soudu, který označil jeho plošná cla za nezákonná. Trump neskrýval své rozhořčení a soudce, kteří hlasovali proti němu, podrobil zdrcující kritice. Rozhodnutí označil za „hluboké zklamání“ a samotné členy soudu, včetně těch, které sám do funkcí jmenoval, nazval „ostudou svých rodin“, „hlupáky“ a „politicky korektními loutkami“.
Zdroj: Libor Novák