Jazykovědci rozhodli. Německo má nové slovo roku

Německým slovem roku se stal výraz "Respektrente", který by se dal přeložit jako důstojný důchod. Slovo se opakovaně používalo v debatách o reformě důchodového systému. Na druhém místě žebříčku sestavovaného Společností pro německý jazyk (GfdS) skončil výraz "Rollerchaos" (chaos vyvolaný elektrickými koloběžkami), na třetím anglicismus "Fridays for Future" (Pátky pro budoucnost).

Vítězným slovem Respektrente někteří politici označují v koalici dohodnutou změnu důchodového systému, jež má zajistit důstojnější život lidem, kteří alespoň 35 let pracovali, a přesto dnes pobírají velmi nízký důchod.

Porota jazykovědců, která se snaží vybírat výrazy, jež končící rok nejlépe charakterizují, vyzdvihla, že je to novotvar i to, že slouží k ocenění životních zásluh občanů.

Slovo Rollerchaos se na stránkách novin i v ústech řady Němců začalo objevovat v červnu, poté co byly do dopravy připuštěny elektrické koloběžky. "Z těch se v mnoha německých městech rychle stal problém, protože je lidé používají často bezohledně a v rozporu s dopravními pravidly a nechávají je stát úplně všude," míní porota, která slovo roku vyhlásila už po 43.

Anglicismus Fridays for Future podle jazykovědců jako žádný jiný vystihuje mladou generaci, která je připravena jít za svou budoucnost a důslednější boj proti klimatickým změnám protestovat do ulic.

V první desítce se letos umístily také třeba výrazy "brexitmüde", vyjadřující únavu Němců z neustálých debat o brexitu, nebo sloveso "gegengoogeln" značící, že je potřeba informace ověřovat, a to třeba právě na internetu a za pomoci vyhledávače Google.

Loni byl v Německu slovem roku výraz "Heisszeit" (doba horká), předloni "Jamaika-Aus" (konec Jamajky) značící krach rozhovorů mezi konzervativní unií CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými o vytvoření vlády.

Související

Více souvisejících

Německo důchody zajímavosti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy