Johnsonův pád podle EU nemusí zcela vyřešit pobrexitové spory

Ačkoli Evropská unie a její členské země oficiálně nekomentují pád britského premiéra Borise Johnsona, mezi unijními činiteli a diplomaty se již spekuluje, zda může jeho nástupce vylepšit pošramocené vztahy evropského bloku a bývalé členské země. Očekávání přitom nejsou nijak vysoká a v Bruselu panují obavy, že spory kolem pobrexitového uspořádání budou pokračovat.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Johnson během svého působení v čele Británie dokončil zdlouhavý proces odchodu z EU, po němž však jeho vláda začala zpochybňovat část uzavřené dohody. Hlavní spor se v posledních týdnech točí okolo premiérova plánu zrušit ještě letos část protokolu o Severním Irsku, včetně celních kontrol některého zboží dováženého do Severního Irska ze zbytku Spojeného království.

"Asi těžko to může být horší než teď. Ale sotva se dá čekat, že by příští premiér úplně otočil a vyhověl všem našim požadavkům," řekl ČTK jeden z diplomatů.

Také další zástupci unijních zemí v Bruselu hovoří o úlevě z Johnsonova odchodu smíšené s nepříliš optimistickými očekáváními. Zdůrazňují, že u moci nadále zůstanou konzervativci, jejichž značná část prosazovala rázný brexit a stála za Johnsonem v jeho plánech porušit dohodu. Jedním z mála unijních vládních politiků, kteří se k vývoji v Británii oficiálně vyjádřili, je irský premiér Michéal Martin, podle něhož nyní nastala "příležitost vrátit se k opravdovému duchu partnerství a vzájemného respektu".

Unijní činitelé však spíše nečekají, že by Londýn bez výjimky kývl na všechna ujednání týkající se obchodu či pravomocí soudu EU.

"Co se dá očekávat, to je změna stylu. Nudnější styl bez nějakých ohňostrojů...To nám umožní soustředit se na nudný a velmi technický úkol dohodnout se na provádění severoirského protokolu," citoval list Financial Times někdejšího francouzského eurokomisaře Pascala Lamyho, podle něhož může být Johnsonův konec přínosem pro méně emotivní vztahy EU s Británií.

Deník dnes poznamenal, že největší šanci na zisk premiérského křesla dávají v současnosti bookmakeři ministru obrany Benu Wallaceovi, který je sice v Bruselu dobře znám, ale k otázce severoirského protokolu se veřejně nevyjadřoval. Bývalý ministr financí Rishi Sunak, jehož sázkové kanceláře považují za druhého největšího favorita, si je podle listu dobře vědom škod, které by v Británii napáchala případná obchodní válka při vyhrocení sporu s unií.

Britská vláda nehodlá měnit přístup k brexitu a migrantům

Britská vláda bude i po oznámení o rezignaci premiéra Borise Johnsona pokračovat v prosazování jednostranných změn v severoirském protokolu a ve snaze o vysílání žadatelů o azyl do Rwandy. Řekl to dnes podle agentury Reuters mluvčí kabinetu, podle kterého se vláda chce soustředit na dotažení už dříve odsouhlasených kroků.

Podle mluvčího je například pravděpodobné, že se Londýn znovu pokusí vyslat let s žadateli o azyl do Rwandy, s níž Británie uzavřela dohodu o dočasném pobytu migrantů. V červnu první let zablokovalo rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), podle jehož verdiktu by deportace mohla migranty nenávratně poškodit. Kabinet ale vzápětí představil návrh zákona, podle kterého se britské soudy nemusejí rozsudky ESLP řídit.

Británie chce díky dohodě s Rwandou odradit migranty od toho, aby se pokoušeli o ilegální překročení hranic. "Přípravy na budoucí lety už začaly," uvedl mluvčí podle serveru Independent.

Přechodné období, během něhož vládu vede až do zvolení svého nástupce premiér v demisi, podle mluvčího neznamená ani žádné podstatné změny ohledně pobrexitové legislativy. Koncem června dolní komora britského parlamentu v prvním čtení schválila návrh zákona, který jednostranně mění takzvaný severoirský protokol, který je součástí dohody o vystoupení Británie z EU. Evropská unie změny odmítá a už zahájila právní kroky.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ukrajinci informují o devíti zničených ruských letadlech

10.08.2022 11:47 Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v okolí Hřenska

10.08.2022 21:37 Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Ve Francii se opět rozhořely již uhašené požáry

10.08.2022 18:36 Aktualizováno Dříve uhašené požáry v departementu Gironde u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely.…

Morawiecki viní EU z imperialistického chování vůči menším členským zemím

10.08.2022 14:10 Polský premiér Mateusz Morawiecki obvinil Evropskou unii z imperialistického chování vůči menším…

Němcům chce ministr financí kvůli inflaci snížit daně o 10 miliard eur

10.08.2022 11:28 Aktualizováno Němci by v nadcházejícím roce mohli na daních ušetřit asi 10 miliard euro (244,3 miliardy Kč), z…

Tisíce lidí opustily vesnice v jižní Francii kvůli požárům

09.08.2022 13:39 Přes 3000 lidí na jihu Francie bylo dnes evakuováno kvůli postupujícímu lesnímu požáru, který…

Rusové by podpořili jakékoli Putinovo rozhodnutí o Ukrajině, ukázal průzkum

09.08.2022 12:32 Asi 60 procent ruských občanů by podpořilo rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina zahájit novou…

Skandál s odposlechy lídra opozičních socialistů a novinářů otřásá pozicí…

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře

08.08.2022 16:08 Eurokomisařka Věra Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře,…

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol

08.08.2022 15:20 Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském…

Ve Španělsku nejezdily rychlovlaky kvůli krádeži optického kabelu

08.08.2022 12:41 Stovky cestujících využívajících rychlovlaky na železniční trati mezi Madridem a Barcelonou uvízly…

Finsko zaznamenalo po ruské invazi na Ukrajinu rekordní počet žádostí o…

08.08.2022 12:07 Finsko zaznamenalo po únorové ruské invazi na Ukrajinu rekordní počet žádostí o azyl, dokonce větší…

Související:

Právě se děje

reklama