Jourová: Mezi Bruselem a Budapeští jsou vztahy chladné, vládne "tiché soužití"

I několik měsíců poté, co ji maďarský premiér Viktor Orbán vyzval k odstoupení kvůli jejím komentářům na adresu demokracie v Maďarsku, jsou podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové vztahy mezi Bruselem a Budapeští chladné. "Je to tiché soužití," uvedla Jourová v rozhovoru s agenturou DPA. Ustoupit od zásad vlády práva Jourová podle svých slov nehodlá. Uvedla také, že EK dosud v Maďarsku nezaznamenala zneužívání vládních opatření pro boj s koronavirem.

Věra Jourová
doporučujeme

Maďarská vláda podle Bruselu oslabuje v zemi demokratické principy. Unijní orgány s Maďarskem dlouhodobě vedou řízení kvůli porušování evropských hodnot. Komise považuje za problematické mimo jiné omezování plurality médií či útoky na nevládní organizace, které pomáhají uprchlíkům. Jourová už dříve označila za nebezpečný i vývoj v oblasti justice či akademických svobod.

"Přirozeně sleduji, co se v Maďarsku děje. Reakce Viktora Orbána v žádném případě nevedla k ochromení či nečinnosti," řekla Jourová, která má v komisi na starosti mimo jiné dohled nad dodržováním zásad vlády práva v členských zemích. "Dělám svou práci," dodala eurokomisařka.

Orbán v září vyzval Jourovou k odstoupení v reakci na její nezvykle ostrá slova v rozhovoru s magazínem Der Spiegel o ohrožené maďarské demokracii. Uvedla v něm, že stav sdělovacích prostředků v Maďarsku je "alarmující" a že v zemi již téměř neexistují média kritická vůči vládě. O Orbánovi řekla, že buduje "nemocnou demokracii". Podle maďarského premiéra se Jourová dopustila "hanlivých veřejných prohlášení" o Maďarsku, a měla by proto rezignovat. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová se za Jourovou postavila.

Jourová agentuře DPA objasnila, proč zvolila slova o nemocné demokracii: "Když něco v těle chybí nebo nefunguje správně, můžeme hovořit o 'nemocném' těle." Zopakovala, že podle ní není v Maďarsku dostatek prostoru pro nezávislá média.

Podle eurokomisařky maďarská vláda dosud nezneužila koronavirová opatření k upevnění své moci. Okamžik pravdy ale podle ní přijde až po odeznění koronavirové krize, kdy by se vláda měla svých mimořádných pravomocí zbavit. Parlament v Budapešti koncem loňského března vybavil Orbána rozsáhlými pravomocemi pro zvládání koronavirové krize. Může tak vládnout bez časového omezení a případně i bez parlamentní kontroly pomocí vládních dekretů.

Ani další státy EU zatím podle Jourové nezneužily nouzové stavy, zavedené v minulém roce ve snaze čelit pandemii nemoci covid-19. Komise však v některých zemích zaznamenala pokusy zneužít osobní údaje uživatelů, přičemž tato praxe byla podle Jourové okamžitě zastavena.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama