Kadeřnictví? Knížky? Nezbytnosti se v Evropě za pandemie různí

Otázka toho, co je v dobách pandemie přinášející smrt a chudobu nepostradatelné pro chod společnosti, cloumá Evropou. Kromě zřejmých kandidátů, jako jsou obchody s potravinami či lékárny, mohou některé odpovědi v bohatém výběru národů a kultur tvořících starý kontinent dosahovat absurdních rozměrů.

Co je na jedné straně hranice dovoleno, můžou úřady jen o několik ulic vedle v jiné zemi zakázat, píše agentura AP.

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že zatímco by bylo nejspravedlivější zavřít všechno, "pravděpodobně to není to nejpraktičtější" řešení. "Pokud jsou lidé spokojení, jen když je zavřené úplně všechno, tak to je stanovisko, které nedává ekonomicky smysl," říká kancléřka. To je důvod, proč v Německu tentokrát zůstaly otevřené prodejny aut; jejich uzavření během první jarní celostátní karantény ublížilo obrovskému německému automobilovému průmyslu.

V Belgii - samozřejmě - zůstaly otevřené prodejny čokolády. "Čokoláda je zde opravdu nepostradatelná surovina," říká výrobkyně čokolády Marleen Van Voslemová z čokoládovny Praleen ve městě Halle jižně od Bruselu. "Musí být. Protože čokoláda vás činí šťastnými."

Štěstí evropských obyvatel však někde visí doslova na vlásku. Kadeřnické služby, které potěší spoustu lidí, vnímají velmi rozdílně například v Itálii a Británii; v jihoevropské zemi jsou kadeřnictví a holičství považována za nepostradatelná.

"Italům opravdu záleží na jejich vizáži a na péči o tělo," uvádí Charity Cheahová, spoluzakladatelka Toni&Guy Italy sídlící v Miláně. "Možná z psychologického hlediska - vláda cítí, že návštěva salonu je chvílí uvolnění od stresu a napětí, chvílí péče o sebe, kterou lidé potřebují," dodává. Napříč Anglií se však lidé v minulých týdnech narychlo po kadeřnických službách sháněli, než tam začala platit nová koronavirová opatření.

Pak jsou tu taky vytříbenější lidská potěšení. Láska Francouzů ke knihám je neoddiskutovatelná. Žádná jiná země nemá víc laureátů Nobelovy ceny za literaturu a tamní televizní pořady recenzující knihy kdysi sledovaly miliony diváků. Při dnešní procházce Paříží však zjistíte, že jsou knihkupectví uzavřená.

Sylvia Whitmanová, která provozuje slavné knihkupectví Shakespeare and Company, tiše zuří při pomyšlení na velké on-line platformy, které počítají zisky, zatímco její obchod je zavřený. Její tržby od jarní celostátní uzávěry klesly o 80 procent. "Už mě unavuje, že čím jste větší, tím víc si můžete dovolovat ignorovat nařízení, můžete se vyhýbat daním, najdete si skulinky," říká. "Čím jste menší, tím dražší a složitější věci jsou," dodává.

Jen co se však ocitnete za hranicemi sousední Belgie, knihy se najednou stanou nepostradatelným zbožím. Wouter Cajot, majitel knihkupectví 't Stad Leest v Antverpách, ale neví, co si má myslet. Karanténní opatření snížila počet kolemjdoucích a potenciálních zájemců o knihy na hrstku a on se tak musí rozhodovat, zda mu náklady na energie a mzdy zaměstnanců stojí za to, aby zůstalo otevřeno. Ovšem když se nezbytné zboží nedá koupit v obchodě, dá se doručit.

"Během první uzávěry jsme museli během tří dnů a nocí a vymyslet webové stránky," říká Cajot. K potěšení svých zákazníků, kteří své knihy dostanou do několika hodin od objednání, si pořídil i "nové logistické vybavení - doručovací kolo". "Proč si knihy objednávat u mezinárodního on-line giganta, když vám je knihkupectví na rohu doveze na kole v ten stejný den?" dodává.

Podobnou otázku si musí klást i vlády. Malé obchody, které byly často donuceny pozastavit provoz, se blíží víc a víc ke krachu. To je příležitostí pro řetězce supermarketů a obří internetové společnosti, aby uvolněné místo na trhu zabraly. Několik zemí proto podniklo kroky, které mají zajistit, aby se v nich neprodávalo zboží, jež tvoří živobytí zavřených obchůdků.

Takové rozhodnutí s sebou přináší komplikace: některé supermarkety úřady donutily páskou oddělit část zboží. "Knihy a časopisy jsou povoleny," vypočítává Harry Decraene, manažer jednoho z obchodů řetězce Carrefour v Belgii. "DVD, CD nosiče a hry nejsou povoleny. Šicí potřeby se můžou, papírnictví se může, prodávat se může zahradnické náčiní. Hrnce a pánve, hračky a vánoční výzdoba se nemohou," vysvětluje nařízení belgické vlády.

Související

Alexander De Croo

Belgický premiér po zveřejnění výsledků podává demisi

Nacionalistická strana Nová vlámská aliance (N-VA) je vítězem nedělních parlamentních voleb v Belgii. Ty se konaly zároveň s volbami do regionálních parlamentů a do Evropského parlamentu (EP). Jejich výsledek přinutil premiéra Alexandra De Crooa podat demisi.

Více souvisejících

Belgie Itálie Angela Merkelová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

před 6 hodinami

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 8 hodinami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 11 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy