Kadeřnictví? Knížky? Nezbytnosti se v Evropě za pandemie různí

Otázka toho, co je v dobách pandemie přinášející smrt a chudobu nepostradatelné pro chod společnosti, cloumá Evropou. Kromě zřejmých kandidátů, jako jsou obchody s potravinami či lékárny, mohou některé odpovědi v bohatém výběru národů a kultur tvořících starý kontinent dosahovat absurdních rozměrů.

Co je na jedné straně hranice dovoleno, můžou úřady jen o několik ulic vedle v jiné zemi zakázat, píše agentura AP.

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že zatímco by bylo nejspravedlivější zavřít všechno, "pravděpodobně to není to nejpraktičtější" řešení. "Pokud jsou lidé spokojení, jen když je zavřené úplně všechno, tak to je stanovisko, které nedává ekonomicky smysl," říká kancléřka. To je důvod, proč v Německu tentokrát zůstaly otevřené prodejny aut; jejich uzavření během první jarní celostátní karantény ublížilo obrovskému německému automobilovému průmyslu.

V Belgii - samozřejmě - zůstaly otevřené prodejny čokolády. "Čokoláda je zde opravdu nepostradatelná surovina," říká výrobkyně čokolády Marleen Van Voslemová z čokoládovny Praleen ve městě Halle jižně od Bruselu. "Musí být. Protože čokoláda vás činí šťastnými."

Štěstí evropských obyvatel však někde visí doslova na vlásku. Kadeřnické služby, které potěší spoustu lidí, vnímají velmi rozdílně například v Itálii a Británii; v jihoevropské zemi jsou kadeřnictví a holičství považována za nepostradatelná.

"Italům opravdu záleží na jejich vizáži a na péči o tělo," uvádí Charity Cheahová, spoluzakladatelka Toni&Guy Italy sídlící v Miláně. "Možná z psychologického hlediska - vláda cítí, že návštěva salonu je chvílí uvolnění od stresu a napětí, chvílí péče o sebe, kterou lidé potřebují," dodává. Napříč Anglií se však lidé v minulých týdnech narychlo po kadeřnických službách sháněli, než tam začala platit nová koronavirová opatření.

Pak jsou tu taky vytříbenější lidská potěšení. Láska Francouzů ke knihám je neoddiskutovatelná. Žádná jiná země nemá víc laureátů Nobelovy ceny za literaturu a tamní televizní pořady recenzující knihy kdysi sledovaly miliony diváků. Při dnešní procházce Paříží však zjistíte, že jsou knihkupectví uzavřená.

Sylvia Whitmanová, která provozuje slavné knihkupectví Shakespeare and Company, tiše zuří při pomyšlení na velké on-line platformy, které počítají zisky, zatímco její obchod je zavřený. Její tržby od jarní celostátní uzávěry klesly o 80 procent. "Už mě unavuje, že čím jste větší, tím víc si můžete dovolovat ignorovat nařízení, můžete se vyhýbat daním, najdete si skulinky," říká. "Čím jste menší, tím dražší a složitější věci jsou," dodává.

Jen co se však ocitnete za hranicemi sousední Belgie, knihy se najednou stanou nepostradatelným zbožím. Wouter Cajot, majitel knihkupectví 't Stad Leest v Antverpách, ale neví, co si má myslet. Karanténní opatření snížila počet kolemjdoucích a potenciálních zájemců o knihy na hrstku a on se tak musí rozhodovat, zda mu náklady na energie a mzdy zaměstnanců stojí za to, aby zůstalo otevřeno. Ovšem když se nezbytné zboží nedá koupit v obchodě, dá se doručit.

"Během první uzávěry jsme museli během tří dnů a nocí a vymyslet webové stránky," říká Cajot. K potěšení svých zákazníků, kteří své knihy dostanou do několika hodin od objednání, si pořídil i "nové logistické vybavení - doručovací kolo". "Proč si knihy objednávat u mezinárodního on-line giganta, když vám je knihkupectví na rohu doveze na kole v ten stejný den?" dodává.

Podobnou otázku si musí klást i vlády. Malé obchody, které byly často donuceny pozastavit provoz, se blíží víc a víc ke krachu. To je příležitostí pro řetězce supermarketů a obří internetové společnosti, aby uvolněné místo na trhu zabraly. Několik zemí proto podniklo kroky, které mají zajistit, aby se v nich neprodávalo zboží, jež tvoří živobytí zavřených obchůdků.

Takové rozhodnutí s sebou přináší komplikace: některé supermarkety úřady donutily páskou oddělit část zboží. "Knihy a časopisy jsou povoleny," vypočítává Harry Decraene, manažer jednoho z obchodů řetězce Carrefour v Belgii. "DVD, CD nosiče a hry nejsou povoleny. Šicí potřeby se můžou, papírnictví se může, prodávat se může zahradnické náčiní. Hrnce a pánve, hračky a vánoční výzdoba se nemohou," vysvětluje nařízení belgické vlády.

Související

Diamanty

Belgie dál kupuje diamanty v Rusku, morálnímu tlaku navzdory

Projít diamantovou čtvrtí v Antverpách trvá necelých pět minut. Přesto je právě zde, na pouhém kilometru čtverečním, zpracováváno 86 procent surových diamantů na světě. Vzácné kameny sem putují z dolů v Botswaně, Kanadě, Jihoafrické republice, Angole a také z Ruska. Nic na tom nezměnila ani válka na Ukrajině a Belgie dál dováží ruské diamanty, i když v mnohem menším množství. Za zahrnutí diamantů do dalšího balíku protiruských sankcí Evropské unie (EU) se zasazuje Polsko a pobaltské státy, píše The Guardian.
Drogy, ilustrační fotografie.

Belgie už nemá kapacitu pro likvidaci zabaveného kokainu

Úřady v belgickém přístavu Antverpy letos zadržely takový objem kokainu, že už jim nedostačují kapacity pro jeho likvidaci. Spalovací pece jsou zcela vytížené, zabavené drogy je potřeba skladovat, a to zvyšuje riziko jejich krádeže, uvedl podle serveru The Brussels Times mluvčí belgických celníků Francis Adyns.

Více souvisejících

Belgie Itálie Angela Merkelová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Na hlavní trati u Jihlavy je zastavený provoz, vlak narazil do stromu

Na hlavní trati u Jihlavy vlak narazil do stromu, provoz je zastavený

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od rána zastavený provoz. Lokomotiva nákladního vlaku narazila před 9:00 do spadlého stromu, na místě je poškozené trakční vedení. Při nehodě se lehce zranil strojvedoucí a je poškozená lokomotiva. České dráhy (ČD) zajišťují náhradní autobusovou dopravu v úseku z Rantířova do Jihlavy, řekl ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. První odhad škody na lokomotivě je 250.000 korun.

před 35 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Šanghaj

Další čínská města po protestech oznámila zmírnění přísných omezení

Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení pohybu, jejichž cílem bylo zabránit šíření nemoci covid-19. Čína prosazuje politiku nulového výskytu případů nemoci, po rozsáhlých protestech proti omezením z minulého víkendu se však snaží tuto politiku učinit cílenější a méně svazující, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Argentina vs Austrálie

MS v Kataru: Nizozemci ani Argentinci žádné překvapení v osmifinále nepřipustili a střetnou se ve čtvrtfinále

V sobotu začala prvními dvěma osmifinálovými zápasy vyřazovací fáze letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru. V prvním z nich se střetlo favorizované Nizozemsko s příjemným překvapením skupinové fáze, tedy s týmem USA. Ten sice začal duel aktivněji, ale byli to Evropané, kteří především díky Denzelu Dumfriesovi, jenž si v zápase kromě gólu připsal hned dvě asistence a přestože za stavu 2:0 dokázali Američané pozoruhodným gólem Wrighta snížit, Nizozemci nakonec vyhráli 3:1. V sobotu večer se pak rozhodlo o jejich čtvrtfinálovém soupeři a stala se jím taktéž favorizovaná Argentina. Ta svou roli favorita potvrdila proti Austrálii, když se o argentinské branky postarali Messi, jenž nastoupil k 1000. zápasu v kariéře, a Álvarez. Australané sice díky vlastnímu gólu soupeře snížili, ale na víc už se nezmohli.

před 2 hodinami

Lanovka na Sněžku

Sněžku v noci zasáhl orkán, lanovka je mimo provoz

Sněžku dnes zhruba hodinu po půlnoci zasáhl vítr o síle orkánu. Podle z dat měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru v nárazu dosáhla 119,5 kilometru v hodině. Hranice orkánu činí 117,7 kilometru v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Horní úsek lanovky byl mimo provoz i v sobotu.

před 2 hodinami

Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu.

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.

před 2 hodinami

Zásilkovna

Počty balíků se na začátku prosince zvýšily až na dvojnásobek

Počty přepravovaných balíků se na přelomu listopadu a prosince u kurýrních firem zvýšily o 50 až 100 procent. Vrchol sezony očekávají v následujících dvou pondělcích. Internetové obchody v současnosti mají až trojnásobné tržby proti zbytku roku. Vyplývá to z informací firem oslovených ČTK.

před 2 hodinami

uprchlíci

Česko vydalo uprchlíkům z Ukrajiny celkem 465.000 dočasných víz

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou odešli do České republiky. Je to o 117 méně než předchozí týden. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo vnitra zveřejňuje na twitteru. Od únorového vpádu ruské armády do sousední země dosud Česko vydalo 465.058 dočasných víz, která jejím držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Blízký východ zaostává v boji proti HIV. Experti odhalují proč

Celosvětový počet nových případů HIV se za posledních deset let výrazně snížil, ale na Blízkém východě a v severní Africe je tomu jinak. Od roku 1996, kdy vrcholila epidemie AIDS, která si dosud vyžádala více než 40 milionů životů, svět urazil dlouhou cestu. Mezi lety 2010 a 2021 se počet nově infikovaných na celém světě snížil o 32 procent. Ve stejném období se ale v tomto regionu zvýšil o 33 procent, napsala BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Plyn a a uhlí letos zdražily o desítky procent, drahé kovy zlevnily

Burzovní ceny plynu, elektřiny či uhlí vzrostly od začátku letošního roku do konce listopadu o desítky procent, ropy zhruba o desetinu. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Zdražila kukuřice, zatímco pšenice, bavlna nebo káva jsou levnější. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg vzrostl o 17 procent.

před 4 hodinami

Obchody

Psychologické triky obchodníků: Proč nekupovat věci, jejichž cena končí na 99?

Při toulkách mezi nákupními regály v letošní předvánoční sezóně pravděpodobně narazíte na mnoho devítek na cenovkách. Vánoční sušenky za 4,99 dolaru, televize za 299 dolarů nebo sluchátka za 99,99. Trik s devítkami na cenovkách je tak častý, že se nad ním už nezamýšlíme, a pokud ano, jen litujeme ty, kteří si neuvědomují, že 99,99 je to samé jako 100. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 8 hodinami

Amsterdam nebo též Amsterodam je hlavní město Nizozemska od roku 1808. Nesídlí v něm však parlament, vláda ani královská rodina, tyto instituce mají své sídlo v Den Haag.

Amsterodam se chce zbavit opilých turistů, spustí odstrašující kampaň

Amsterodam na jaře zahájí odstrašující kampaň, díky níž chce bojovat proti turistům, kteří do nizozemské metropole cestují za alkoholem, drogami a sexem. Zahraničních výtržníků se chce zbavit pomocí cílené reklamy a nových omezení. Informoval o tom list The Times, podle nějž se město nejprve zaměří na britské cestovatele, které považuje za hlavní hrozbu pro klid a pohodu v ulicích a na kanálech ze 17. a 18. století.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová.

Americké tajné služby čekají snížené tempo bojů na Ukrajině v příštích měsících

Americké zpravodajské služby očekávají snížené tempo bojů na Ukrajině po dobu příštích několika měsíců. Nevidí také žádné důkazy o snížené vůli Ukrajinců k odporu vůči ruské invazi, a to i navzdory útokům Moskvy na ukrajinskou energetickou síť a další kritickou infrastrukturu. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedla ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová.

před 10 hodinami

Korunovace krále Karla III.: Koruna svatého Eduarda projde úpravami. Jakými?

Historická koruna svatého Eduarda, která je v Anglii už více než 350 let ústředním prvkem korunovace panovníků, byla odvezena z londýnského Toweru, aby byla upravena pro korunovaci krále Karla III. v květnu příštího roku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Buckinghamský palác.

Zdroj: ČTK

Další zprávy